Siber Saldırılar Üç Kat Arttı


07 Mayıs 2013 Salı 09:30
Siber Saldırılar Üç Kat Arttı

Güvenlik yazılımları üreticisi Symantec, her yıl açıkladığı İnternet Güvenlik Tehdidi Raporu 18.’sini yayınladı. Raporda öne çıkan bilgi ise 2012 yılında siber saldırıların giderek arttığı yönünde. Özellikle KOBİ‘lerin maruz kaldığı online saldırılar bir önceki yıla oranla üç kat daha arttı. 

Hedefli saldırılar arttı

Rapora göre 2012 yılında hedefli saldırılar yüzde 42 oranında arttı. 2012 yılında online saldırılar en fazla Üretim sektöründe yapıldı. Yapılan saldırıların yüzde 24’ü Üretim sektöründe gerçekleştirildi. Üretim sektörünü yüzde 19 ile Finans, Sigorta ve Emlak takip etti.

  

Küçük işletmeler hedefte

Geçen yıl online saldırıların yarısı, 2500 ve üstü çalışana sahip firmalara yapılırken diğer yarısı ise 2500 altında çalışan sahip şirketlere yapıldı. Toplam saldırıların yüzde 31’i ise 250 ve daha altında çalışana sahip firmalara yapıldı.

Spam saldırıları azaldı

Geçen yıl yapılan spam saldırılarında global ölçekte düşüş yaşandı. 2012 yılında günde 30 milyar spam mesaj gönderildi. 2011 yılında bu rakam günde 42 milyar olmuştu.

Türkiye merkezli spam saldırılar arttı

Symantec İnternet Güvenlik Tehdidi Raporu sonuçları incelendiğinde genç ve internet kullanımı yüksek olan nüfusuyla Türkiye’nin de siber suçlar için ciddi bir platform olduğu görülüyor. Önceki yılın değerlendirmesinde genel siber saldırılar ortalamasında 21. sırada olan Türkiye, 2012 yılında 18. sıraya yükseldi. İstenmeyen postalar (spam) sıralamasında 17 basamak birden yükselerek 11.’liğe yerleşen Türkiye’de zararlı kodlar, ağ saldırıları ve botlarla yapılan saldırılarda ise azalma görüldü.

Türkiye’de de küçük işletmeler hedefte     

Dünya trendi olarak görülen siber suçlular tarafından küçük işletmelerin hedef alınması ise Türkiye’de de geçerli oldu. Özellikle virüslerde 464,2’de 1 oranında ve e-dolandırıcılık alanında 682,7’de 1 oranla 250’den az çalışanı olan işletmeler hedef alındı. Avrupa’ya bakıldığında Türkiye’nin genel tehdit ortalamasında 9. olduğu görülürken Türkiye, zararlı kod ve istenmeyen posta içeriklerinde 5., e-dolandırıcılık ve internet sitesi saldırıları alanında 8., bot kullanılan saldırılarda 6. ve ağ saldırıları alanında 10. sırada yer aldı.

Symantec İnternet Güvenlik Tehdidi Raporu’nun Türkiye ile ilgili bölümünü bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayın

:: Bugüne kadar online saldırılara maruz kaldınız mı?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Siber Saldırılar Üç Kat Arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Saldırılar Üç Kat Arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Saldırılar Üç Kat Arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)