Siber Suç Vakaların Duygusal Etkisi


11 Ekim 2010 Pazartesi 12:58
Siber Suç Vakaların Duygusal Etkisi

Norton tarafından yürütülen çalışmanın ilk aşamasında siber suçların kurbanlar üzerinde duygusal anlamda yarattığı etki üzerinde duruluyor.

Buradan hareketle, siber suç kurbanlarının bu tür bir vaka sonrası sergiledikleri en güçlü duygu %58’lik bir oranla öfke olurken, %51’lik bir oranla sıkkınlık ve %40 ile aldatılmışlık hissi olarak karşımıza çıkıyor ancak her durumda kurban konumunda olan kullanıcılar, saldırıya uğradıkları ve engel olamadıkları için kendilerini “suçlu” görüyorlar.

 

Siber suçlara karşı savaşmanın ve korunmanın en güzel yolu, güncel ve kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanmak.

 

Kullanıcıların sadece %3’ü herhangi bir siber suç aktivitesinin tuzağına düşmeyeceğini düşünüyor ve neredeyse %80’i ise siber suçluların adalet karşısına çıkmayacaklarına inanıyor.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan ironik bir sonuç ise şu: mutsuzluk hissi baki olmasına rağmen siber suçlara karşı önlem almak konusunda ise tuhaf bir isteksizlik söz konusu.  

 

Suç Vakasını Aydınlatmak Ortalama 28 gün Sürüyor


Duygusal olarak önemli bir ağırlık taşımalarına rağmen, evrensel tehditler ve siber suç vakalarına karşı kullanıcılar, davranışlarını değiştirmek konusunda bir adım atmıyorlar.

Yetişkin kullanıcıların yarısı (%51), eğer olası bir siber suç vakasının kurbanı olurlarsa bu konuda bir önlem alacaklarını belirtiyor. Ve daha tuhafı, kullanıcıların sadece %44’ü sanal ortamda rastladıkları bir suç için polise başvuruyor. 

 

Araştırmada yer alan katılımcıların neredeyse yarıya yakını, bir müzik eserini, albümü ya da sinema filmini hiçbir ücret ödemeden internetten indirmenin gayet meşru bir davranış olduğunu savunuyor.

 

Siber suç vakalarının çözümlenme aşaması da oldukça sıkıntılı bir süreç teşkil ediyor. Raporda yer alan bilgiye göre, bir siber suç vakasını aydınlatmak ortalama olarak 28 gün sürüyor ve bu tür bir suç vakasının aydınlatılması için harcanan para ise vaka başına 334 dolar olarak açıklanıyor.

Konu ile ilgili görüşleri alınan muhatapların %88’i, herhangi bir siber suç vakası ile ilgilenirken ortaya çıkan en sıkıntılı sorunun o vakayı çözmek için harcanan zaman olduğunu belirtiyor. Ancak her ne kadar sıkıntılı bir süreç olarak tanımlansa da, bir siber suç vakasını bildirmek büyük önem taşıyor.

:: Siber saldırı sonucu kendinizi nasıl hissederdiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Siber Suç Vakaların Duygusal Etkisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Suç Vakaların Duygusal Etkisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Suç Vakaların Duygusal Etkisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  2. 2 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  3. 3 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  4. 4 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  5. 5 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  6. 6 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  7. 7 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  8. 8 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  10. 10 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!