Okunma

Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede!


14 Ocak 2017 Cumartesi 16:00
Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede!

WhatsApp, geçen yıl Nisan ayından bu yana kullanıcıları arasındaki tüm iletişimlerde uçtan uca şifreleme sistemini kullanıyor. 2014’ten bu yana gönderilen bütün mesajlar şifrelenmiş durumda.

Uygulama, Facebook’un kendi Messenger uygulamasında da kullandığı Open Whisper Systems‘in Sinyal protokolünü kullanarak şifreleme işlemini gerçekleştiriyor. Böylece mesajları üçüncü kişilerin okuması engellenmiş oluyor. İddialara göre WhatsApp uygulamasının şifreleme işleminde bir arka kapı (güvenlik açığı) var.

Hükümetler mesajlarınızı okuyabilir

WhatsApp’ta ileti göndermeden önce iletişimin güvenli olduğunu teyit etmek için kullanıcılar arasında benzersiz güvenlik anahtarları kullanılıyor. Kaliforniya Üniversite’si şifreleme ve güvenlik araştırmacısı Tobias Boelter’ın The Guardian’a yaptığı açıklamaya göre, uygulamada çevrimdışı kullanıcılar için yeni şifreleme anahtarları oluşturarak mesajları tekrar gönderebilmeyi sağlayan bir açık bulunmakta.

17-01/14/uctan-uca-sifreleme-6.jpg

İddiaya göre uygulamanın ayarlarından şifreleme uyarıları etkinleştirildiyse ileti gönderene bildirimde bulunacağından kullanıcılar güvenlik anahtarlarındaki değişikliğin farkına varmıyorlar. Dolayısıyla daha önce şifrelenerek gönderilen bir mesaj tekrar şifrelenerek gönderilebiliyor. Teslim edildi uyarısı olmayan mesajları kapsayan bu açık, şirketin mesajları okumasına olanak sağlıyor. Bu da uygulamanın güvenirliğine gölge düşürüyor. Ayrıca Facebook’un şifreli mesajları hükümetlere verme ihtimali görüşmelerin gizliliğini ortadan kaldırıyor. 

WhatsApp iddiayı yalanladı

WhatsApp’ın bu iddiaya yanıtı gecikmedi. WhataApp’a göre Boelter’ın ortaya attığı iddia tamamen asılsız. Şirket, hükümetlere kendi sistemlerinde bir arka kapı (güvenlik açığı) vermediklerini, aksine hükümetlerin bir arka kapı yaratma talebi ile mücadele ettiklerini belirtti. Facebook’tan da konu ile ilgili benzer açıklamalar geldi.

Boelter, Facebook’u Nisan 2016’da bu açık ile ilgili bilgilendirdiğini, fakat uygulamanın son versiyonlarında bile açığın kapatılmadığını söylüyor. Aylık 1 milyar kişinin aktif olarak kullandığı WhatsApp’ta böyle bir açığın tespit edilmesi ve hala kapatılmaması gerçekten düşündürücü.

:: Sizce WhatsApp güvenli mi?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Haci Arka kapi guvenlik acigi degildir. Guvenlik acigi da arka kapi degildir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu açık uzun zamandan beri vardı, şimdi gündeme gelmesi ilginç

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yok öyle birşey herşey güvende.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hayır benim saçma bulduğum yer şurası: WhatsApp güvenlik açığının olmadığını söylüyor. Bunu bilemezsin ki. Belki bir hacker çoktan mesajları okuyordur bile 😉

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Telegtam messenger kullanın böyle bir derdiniz olmaz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Olamaz yakında federaller kapımıza dayanır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telegram messenger kullanıyorum böyle sorunlar yok gayet güvenli bir program

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Whatsapp anlık mesajlasma uygulama pazarında açık ara lider ve uzun bir müddet böyle de devam edecektir..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Okusun ne olcak? Cuma mesajları dışında birşey yok.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Lan zaten fbi alıyor bu verileri. Başkası alda ne olacak… İnşallah açık bulunur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi be. Bundan sonra kullanmayayım bari, malum önemli şahsiyetim.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle bir açık olsa da kullanılmasa artık tek el oldu gidiyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Telegram kullanıyorum yıllardır.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yüzden heryerde herzaman iMessage !!!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  her zaman bi acık vardır 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Okursa okusun. Sanki Whatsapp'ta dünyayı yok etme planları yapıyoruz.

" Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şifrelenmiş WhatsApp mesajlarınız tehlikede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "