Okunma

Şifrelerinizi Güçlendirin


28 Mayıs 2009 Perşembe 05:50
Şifrelerinizi Güçlendirin

Benim de olduğu gibi birçok kullanıcının şifresi, bir sözlük atağı karşısında savunmasız kalabiliyor. Favori web sitelerimiz ve mail adreslerimiz için aynı şifreleri kullanıyoruz. Bu yüzden kendim ve sizler için şifrelerimizi nasıl güçlendirebileceğimizi araştırdım. Numaralardan ve sembollerden oluşturulan şifreler, en güvenlisi. Özellikle finanssal hesaplarınız için daha güçlü şifreler oluşturmalısınız.

İdeal olan şifrenizin 6 karakter veya daha fazla olması ve siz onu hatırlayabilmeniz. Kişisel bilgilerinizden bunları seçmeniz kötü bir fikir. Örneğin adınız, çocuğunuzun adı, köpeğinizin adı, vs. Bunun yerine sözlükten kelimeler seçin.

Şifrenizi özel olarak saklamanız gerekiyor. Aklınızda tutmalı ve bu konuda sessiz olmalısınız. Kimlik hırsızları, web sitelerinde bu tarz sizinle ilgili olabilecek şeyleri arıyor. Bu yüzden şifrenizin güvenliği için daha çok uydurma yada sokak isimleri gibi kelimeleri tercih edin.

Diyelim ki sözlükten herhangi bir kelime seçtiniz, bunun da yeterli olmadığını bilmelisiniz. Sadece harfler yetmez bu kelimenin içine numaralar ve sembollerde eklemelisiniz. En basit şifreye örnek ‘Password’ iken bazı harfleri çıkarıp işin içine rakamları ve sembolleri  karıştırdığınızda 5paZZw8rD gibi çok daha güçlü bir şifre elde edebilirsiniz.

Şifrelerinizi her bir adımda daha da iyi bir hale getirebilirsiniz. Şarkı ve şiirlerden sözler ile diğer şeyleri de katıp bir mix yaratabilirsiniz. Birazda grameri kötü kullanmakta fayda var. Kuzu kuzu geldim cümlesini 6u2u 6u2u 9e1%im yaptığınızda sadece sizin anlayacağınız bir cümle olacaktır.

:: Sizin fikirleriniz varsa buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Şifrelerinizi Güçlendirin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şifrelerinizi Güçlendirin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şifrelerinizi Güçlendirin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "