Okunma

Şimdi sıra otonom uçaklarda!


10 Ağustos 2017 Perşembe 08:00
Şimdi sıra otonom uçaklarda!

Pilotsuz uçaklar ile ilk denemelere önümüzdeki yıl başlayacak olan dünyanın en büyük uçak ve helikopter üreticilerinden Boeing, otonom araçları kara ve denizden sonra havada göreceğimizin habercisi oldu.

Deneme uçuşları 2018’de başlasa da pilotsuz uçakları 2025 tarihinde yolcular ile kullanıma açma planları var. İsviçre merkezli finans kuruluşu UBS tarafından yapılan bir araştırma birçok kişinin, pilotsuz uçak fikrini ürkütücü bulduğunu gösteriyor. Pilotsuz uçakların hizmet vermeye başlamasıyla, uçak yolcularının sayısında ciddi oranda azalma olabileceği belirtiliyor.

UBS yolcuların nabzını tuttu

UBS araştırmalarını 8000 kişi ile görüşerek gerçekleştirdi. Araştırmaya katılanların sadece %17’lik kısmı pilotsuz uçağa binebileceğini söyledi. İşin ekonomik boyutunda ise havayolu şirketlerinin pilotsuz uçaklarla yılda 35 milyar dolar tasarruf edebileceğini öngörülüyor.

UBS’in araştırmasına katılanların yüzde 54’ü, pilotsuz uçağa ayak basmayacağını söylerken araştırma, yaş artıkça, pilotsuz uçaklara duyulan güvensizliğin de arttığını gösteriyor. 45-54 yaş aralığındakilerin yarısından çoğu, fikre olumsuz yaklaşırken, 25-34 yaş grubundakilerin %30’u pilotsuz uçakları deneyebileceğini belirtti. UBS’e göre, kazaların yüzde 70-80’i insan hatasından kaynaklanıyor. 

17-08/09/pilotsuz-ucak.jpg

Pilotsuz uçaklar hazır olsa bile insanlar hazır değil!

İnsanlar, otonom araçlarda, gemilerde ve uçaklarda işin büyük kısmını bilgisayarların yaptığını bilse bile hala insan kontrolü altında olduğunu bilmek istiyorlar.

İngiliz Pilotlar Birliği‘nin güvenlik uzmanı Steve Landells, “Çağ ötesi bu fikrin yarattığı heyecan dalgasıyla ilgili kaygılarımız var. Bazıları, pilotsuz hava yolculuğuyla ilgili gerçekleri unutmuş gibi görünüyor” diyor.

Landells şunları söylüyor:

Kokpitte otomasyon yeni bir şey değil. Hatta otomasyon birçok operasyona destek veriyor. Ancak her gün pilotlar, yapmaları gereken şeyi yapamayan otomatik sistemlere müdahale etmek zorunda kalıyor. Bilgisayarlar çalışmayabilir. Sık sık da çalışmıyor. Bilgisayarın çalışması için hala birilerine ihtiyaç var.”

::Siz yolcu olarak pilotsuz uçakları tercih eder misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Şimdi sıra otonom uçaklarda!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ucaklarin zaten otopilotu var. Ama inis ve kalkislarda her zaman bir pilota ihtiyac vardir. Meydana gelebilecek problemleri en iyi pilotlar onler ve insiyatifi eline alarak gerekli onlemi saglar. Bir yazilim bunu yapamaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Farkı sektörlerden 100 milyonlarca insan yapay zekalar yüzünden işsiz kalacak. Sistem çökerse şaşırmayın.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gec kalinmis bir sey

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Azıcık ucak kazası raporu izleyin ve bunun olamayacağını anlayım. Özelikle a380 bolumunu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Uçaklar denize inme oranı düşüktür oto pilotta rotayı yine insanlar bellirleyecek sen uçakta 7/24 pilotlar kontrol etmez arıza olmadıgı zaman hep otomatik pilot çalışıyor . Tek zararı uçaklar daha da pahalı olacak. Ve bu uçaklar nasıl taxi yapacak ? Nasıl kalkacak ? Nasıl inicek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yaptığın yorumu s2m.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yıldırım düşmesi sonucu tüm elektronik cihazlar devre dışı kaldığında, hangi otonom sistem uçağı kontrol edebilecek?? Ya da kuş sürüsüne çarpıp güç kaybeden uçağın APU sistemini, güç olmadan çalışmayan otonom sistem mi açabilecek? Hâlâ insana ihtiyaç var, bu bir gerçek…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Pilotlara ne olcak işsiz mi kalcak boyle saçma sey mi olur

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl yani pilotların yıllık maliyeti 35 milyar dolar mı? O nasıl maliyet öyle uçağı üzerlerine mi yapıyorsunuz?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  aklı başında olan kişi asla bu uçağa binmez.
  okyanusun ortasında denize inerse nolur?
  inadına bermuda şeytan üçgeninin içinde geçerse
  10.***** dibini boylar.. oradan yukarıda çıkamazsın
  vurgun yersin..zaten nefesinde yetmez..clummp suyun içine…ohhhhh
  serin sular ..

" Şimdi sıra otonom uçaklarda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şimdi sıra otonom uçaklarda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şimdi sıra otonom uçaklarda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "