Solarwinds CEO’su, zayıf şifre için stajyeri suçladı


27 Şubat 2021 Cumartesi 20:09
ABONE OL
Solarwinds CEO’su, zayıf şifre için stajyeri suçladı

SolarWinds, işletmelerinin ağlarını , sistemlerini ve teknoloji altyapılarını yönetmelerine yardımcı olan ABD’li bir şirket. Oldukça geniş müşteri ağına sahip şirket, oldukça fazla müşteriye sahip. Bu müşteriler arasında özellikle ABD hükümetinin bazı kurumları da bulunmakta. Bir süre öncesine kadar neredeyse kimsenin adını duymadığı şirket, 2020 sonunda büyük bir skandalla adını duyurdu.

SolarWinds’in bir zayıflığından faydalanan korsanlar, ağ içindeki tüm şirketlerin ve kurumların verilerine sızdı. Orion BT isimli yazılımdan ortaya çıkan sorun, neredeyse tüm Fortune 500 şirketlerini etkiledi. Özellikle ABD hükümetine ait kurumlardan oldukça önemli bilgiler, korsanların eline geçti. Yapılan açıklamalar saldırının arkasında Rus hükümeti destekli korsanların olduğu yönündeydi.

Solarwinds sızıntısının suçu, stajyere atıldı

Olayla ilgili soruşturma başlatan ABD hükümeti, ilginç detaylar keşfetti. Özellikle şirketin CEO’sunun aralarında bulunduğu bir grup üst düzey yönetici, temsilciler heyetinde ifade verdi. Güvenlik açığının sunuculardan birine koyulan şifre olabileceği ortaya çıktı. Söz konusu şifre ” Solarwinds123″. zayıf şifrenin sızıntının ana nedeni olup olmadığı bilinmiyor. Ancak şifreyle ilgili soru şirketin eski CEO’suna sorulduğunda eski CEO Kevin Thampson, bunun “bir stajyer hatası” olduğunu söyledi.

https://shiftdelete.net/?p=467347&preview=true

Savunması alay konusu olan CEO, temsilci Katie Porter tarafından ” çocuklarımın çok fazla YouTube izlemesini engellemek için iPad’ime daha güçlü şifre koyuyorum” diyerek eleştirdi. Bununla birlikte eski CEO, sistemin neden bu tarz bir şifreye izin verdiğini ise açıklamadı. Yapılan duruşmada hasarın boyutunun ve suçluları kim olacak merak konusu.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Solarwinds CEO’su, zayıf şifre için stajyeri suçladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Solarwinds CEO’su, zayıf şifre için stajyeri suçladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Solarwinds CEO’su, zayıf şifre için stajyeri suçladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!