Sosyal Medya Ajansları – 1


19 Ağustos 2013 Pazartesi 15:00
Sosyal Medya Ajansları – 1

Her şirketin belirli bir hedefi vardır. Pazarın en büyüğü olmak ya da ilk 10’a girebilmek gibi. Bu hedefler doğrultusunda çeşitli stratejiler geliştirirler ve bu stratejilerin sona ermesi için belirlenmiş süreler vardır. Örneğin önümüzdeki bir yıl boyunca ürünümüzü rakiplere göre %50 daha ucuz satalım demek bir satış stratejisidir.

Dijital dünyada da hedefler, başarı kriterleri ve stratejiler bulunmakta. Ancak satışların artması için nasıl bir pazarlama uzmanı istihdam ediliyorsa dijital dünyada da başarılı olabilmek için bir sosyal medya uzmanı ya da sosyal medya ajansı ile çalışılmalıdır. Dijital strateji geliştirmek “yalnızca Facebook’ta şunlar paylaşılacak“ demekten öte ilgili markanın dijital dünyadaki bütün varlığını belirli bir düzene sokmaktır.

      

Dijital dünyanın dinamikleri farklı

Her markanın bir dili vardır. Potansiyel müşteri kitlesine uygun, onlara markayı sevdirecek, kendinden biri gibi gördürecek markaya özel bir dil oluşturulur. Dijital dünyada ise bu dilin dinamikleri geleneksel dile göre daha farklıdır. Gazeteler için hazırlanmış olan basın bültenleri sosyal medyada genellikle ilgi görmez, okunmazlar. Bunun asıl sebebi bu metinlerin çok uzun ve didaktik olmasıdır. Sosyal medyada ise kısa, net ve vurucu cümleler daha çok ilgi çekerler. Bu sebeple markalar için dijital bir dil olmazsa olmazdır. Bu sebeple haber siteleri ile gazetelerinin bile dilleri birbirlerinden farklıdır. Bir gazetenin manşetinde “Öyle bir söz söyledi ki!” diye manşet göremezsiniz.

Markaya göre strateji

Stratejiniz sizin yol haritanızı içerir. Önümüzdeki dönemlerde bulunmanız gereken mecralar, yatırım yapmanız gereken dijital alanlar bu yol haritasının içindedir. Örnek vermek gerekirse sosyal medyayı yakından takip eden bir ajans müşterisine Friendfeed hesabı açmasını önermeyecektir. Çünkü Facebook Friendfeed’i satın alıp yıllar öncesinde gelişimini durdurmuştur. Bu ajans müşterisine trendlere göre yükselmekte olan Instagram’ı ya da Vine’ı önerecektir. İhtiyaç duyulan mecra bir mikro blog sitesi ise Twitter’ı önerecektir. Sosyal medya trendleri yalnızca üzerinde durulması gereken metriklerden biri. Yüzlerce olasılık arasından markanızı en iyi şekilde temsil edeceğiniz mecraları seçmek ve sizi başarıya ulaştırmak için bir yol haritası hazırlamak profesyonel bir sosyal medya ajansının ya da sosyal medya uzmanının yapabileceği bir iştir.

Müşteriler ile sosyal medya ajanslarının yaşadığı en büyük sorun ise müşterilerin kendilerine çizilen dijital vizyona uymayıp işler kötüye gittiğinde ajansları suçlamalarıdır. Ajans tarafında ise müşteriyi, beklentilerini ve sektörünü iyi tanıyamamak, dersine iyi çalışmayıp o sektöre uygun bir dijital strateji geliştirememektir.

Gelecek bölümde sosyal medya ajanslarının genellikle sosyal medyaya yeni başlayan şirketler için gerçekleştirdiği topluluk tasarımı hizmetini inceleyeceğiz.

:: Sosyal medyayı kullanıyor musunuz?  

Yazan: Haydar Özkömürcü
 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal Medya Ajansları – 1 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medya Ajansları – 1 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medya Ajansları – 1 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur? Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur?
  2. 2 Elon Musk Türkiye'ye çalışacak! Elon Musk Türkiye'ye çalışacak!
  3. 3 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik! 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik!
  4. 4 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020
  5. 5 Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın! Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın!
  6. 6 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
  7. 7 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
  8. 8 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
  9. 9 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
  10. 10 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)