Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için yarın son


01 Kasım 2020 Pazar 20:30
Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için yarın son

Geçtiğimiz aylarda TBMM tarafından kabul edilen kanunda, sosyal medya platformlarının temsilcilik açma zorunluluğu bulunuyordu. Sosyal ağlara verilen süre yarın doluyor. Eğer bir platform belli şartları taşıyıp temsilcilik bulundurmuyorsa yaptırımlara maruz kalacak.

BTK tarafından tanımlanan sürenin sona ermesiyle birlikte platformların temsilcilerini belirlemesi gerekecek. Bu zorunluluk, Türkiye’den günlük 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan yurt dışı kaynaklı ağları ilgilendiriyor.

Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için son gün

7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Yapılan Kanun” 1 Ekim’de yürürlüğe girdi. Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak isimlendirilen kanun sonrasında BTK, söz konusu platformlarda 2 Ekim’de bildirim yapmıştı.

Sosyal ağ sağlayıcılarının, sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için isim belirtmeden önce ABD seçimlerinin ve CHP’nin Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun sonuçlanmasını istediği belirtiliyor.

Kanuna göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağlara 10 milyon TL para idari para cezası verilecek. Bu cezanın tebliğinden itibaren 1 ay sonra yükümlülük hala yerine getirilmemişse 30 milyon TL idari para cezası kesilecek.

sosyal medya temsilcilik zorunluluğu

Bu cezadan da sonra yükümlülük yerine getirilmezse bir ceza daha verilecek. BTK Başkanı tarafından vergi mükellefi kişi ve kurumların bu ağ sağlayıcılarına reklam vermesi yasaklanacak. Bu yasaktan sonra 3 ay içinde de yükümlülük yerine gelmezse BTK Başkanı, ağ sağlayıcısına trafiğin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilecek.

Trafiğin daraltılmasından sonra 1 ay içinde yükümlülük yine yerine gelmezse söz konusu trafiğin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurulabilecek.

Eğer sosyal ağ sağlayıcıları 5 ay içinde temsilci bulundurmayı kabul ederlerse verilen cezanın yüzde 75’i affedilecek.

Söz konusu kanun hakkında sosyal ağ sağlayıcılarının bilgilendirildiği belirtildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Ömer Fatih Sayan başkanlığında BTK’da düzenlenen video konferans toplantıya Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, LinkedIn, TikTok, Dailymotion, Periscope ve VK temsilcileri katıldığı belirtiliyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için yarın son”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah lisans almazlar kapatılır gider kurtuluruz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  twitter mail adresimi engellemiş. müracaat edecek hiçbir yer yok. uyduruk web sayfası sanırsın dünyayı kurtarıyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  hepsi kapatılsın

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla bu durumu destekliyorum zira bir sorun olduğu zaman dedimizi anlatabileceğimiz yerel hiçbir yer yok en azından bu şekilde daha hızlı sonuç alırız sosyal medyalarımızda ki yaşadığımız sorunlarda

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   temsilcilik senin sorununu çözmek için açılmıyor. resmi yazışmalarda karşılık bulabileceği bir muhatap bulunmadığı için açtırmaya çalışıyorlar. sallayan olursa…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Müsteri temsilcisi departmanı kurulmayacak örnek devlet propaganda yapan hesapları veya suç teşkil eden hesapları bulmayı kolaylaştırmak için ülke içinde olşuan bir departman olucak
   Yok benim instagram sifrem calindi hesabim kapatildi onlara bakmicaklar

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuna kadar destekliyoruz. Güçlü Türkiye. Buradı muz cumhryti değil. 💪🇹🇷

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Kapatsalarda kurtulsak gali yeter

" Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için yarın son konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için yarın son ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal medya temsilcilik zorunluluğu için yarın son ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!