Okunma

Sosyal Medyada Kişisel Markalaşma – 10


05 Ağustos 2013 Pazartesi 10:40
Sosyal Medyada Kişisel Markalaşma – 10

Sosyal Medya denince ülkemizde artık ilk akla gelen servis Twitter. Sosyal Medya ve Kişisel Markalaşmayı incelerken de Twitter unutulmaması gereken bir mecra.

Twitter ilk bakışta çok basit gelse de profesyonel iş hayatımız için kullanmamız gerektiğinde çok ince detayları olan bir mecra haline geliyor. Kişisel bir marka iseniz takipçi sayınızın yüksek olması beklenmekte. Ancak burada çoğu kişinin düştüğü yanlış şu; sektörünüzde bir marka haline geldiyseniz sizi sektörünüzdeki insanlar takip edeceklerdir. Eğer sektörünüzün dışından on binlerce kişi sizi takip ediyor ve sektörünüzden kimse takip etmiyorsa orada bir yanlış vardır. Markalaşmak için asıl önemli olan takipçi sayınız değil sizi takip edenlerin kimler olduğudur. Çünkü Sosyal Medya’nın özü etkileşimdir. Sahte takipçilerle ya da #takipedenitakipederim benzeri tagları kullanarak arttırmış olduğunuz takipçilerinizin sizinle etkileşime geçme olasılığı düşüktür. Hal böyle olunca on binlerce takipçinizin etkisi sıfırlanmış olabiliyor.

Dilerseniz adım adım profesyonel bir Twitter hesabı nasıl olmalı inceleyelim. Öncelikle @nickname. Kullanıcı adınız akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olmalı. Bir ortamda dile getirdiğinizde tekrarlamak zorunda kalıyorsanız o kullanıcı adını değiştirmenizi tavsiye ederim. Diğer yandan ne kadar kısa bir kullanıcı adınız olur ise sizin o kadar yararınıza. Çünkü bir tweet maksimum 140 karakterden oluşabiliyor. Her bir karakter oldukça önemli hale gelmiş durumda.

Bir kullanıcının profilinize girdiğinde ilk dikkat edeceği şey arkaplan ve başlık görselinizdir. Twitter’ın sağladığı bazı hazır görseller var ancak siz bir marka olma niyetindeyseniz sizin görselleriniz size özel olmalı. Eğer Illustrator ya da Photoshop bilginiz var ise sıfırdan bir arkaplan ve başlık tasarlamanızı öneririm. İnternette çok sayıda template de bulabilirsiniz. Sektörünüzdeki yerinizi anımsatan bir tasarım çok daha etkili olacaktır.

Bir diğer faktör ise takipçi sayısı. Sosyal Ağlarda Takipçi Artırma Yöntemleri serimizde de bahsettiğimiz üzere takipçi sayısını organik bir şekilde arttırmak için yapılması gereken en önemli şey özgün ve kaliteli bir içerik oluşturmak. Ne kadar güzel ve sürekli tweetlerseniz o kadar dikkat çekersiniz. Twitter’da sizin için asıl önemli olan Twitter fenomeni olmak değil sektörünüzde bir mentor haline gelmektir. Bu nedenle marka olacağım diye özlü sözlerle Twitter hesabınızı doldurmayın sakın.

Sektörünüzde bir mentor olmaya başladığınızı sektörünüzle ilgili #hashtaglar oluşturduğunuzda anlayacaksınız. Ne zaman sektörünüz sizin oluşturmuş olduğunuz #hashtagları kullanmaya başlarsa o zaman sektörde tanınıyorum demeye başlayabilirsiniz.

Sektörünüz ile ilgili sıcak gelişmeleri, ipuçlarını yayınladığınız Twitter hesabında listeleri de kullanmayı unutmayın. Listelerinizi sektörünüzün farklı dalları üzerine özenle oluşturup yayınlarsanız hem siz sektörünüzü takip etmiş olursunuz hem de diğer insanlar sizin üzerinizden sektörü takip etmiş olurlar.

Bir önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

:: Yazımız yararlı oldu mu?

Haydar Özkümürcü
 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal Medyada Kişisel Markalaşma – 10 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medyada Kişisel Markalaşma – 10 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medyada Kişisel Markalaşma – 10 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "