Reklam yasağında son viraja girildi


18 Ocak 2021 Pazartesi 10:08
ABONE OL
Reklam yasağında son viraja girildi

Günlük erişimi 1 milyonu geçen sosyal medya ağlarına yönelik düzenlemede, Türkiye’de temsilcilik açmayan Twitter, Facebook ve Instagram için süreç işliyor. Para cezalarının ardından reklam yasağının yürürlüğe girmesine iki gün kaldı.

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağ sağlayıcılarına tanınan süre sona erse de Twitter, Facebook, Instagram, Periscope ve Pinterest henüz temsilcilik açmadı.

Rusya’dan VKontakte’nin (VK) YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin ise düzenlemeye uyarak temsilcilik açtıklarını duyurdu.

Temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere ilk etapta 10 milyon lira, ikinci adımda 30 milyon lira olmak üzere toplamda 40 milyon lira para cezası kesildi. Yasa çerçevesinde idari para cezası uygulaması aşaması sona ererken, sıra reklam yasağına geldi. Bu kapsamda hâlâ temsilci atamamış olan şirketlere, 19 Ocak Salı günü itibarıyla reklam yasağı uygulamasının başlaması için tanınan sürenin dolduğu bildirilecek.

Sözkonusu sosyal medya devleri düzenleme kapsamında Salı gününden itibaren Türkiye’de reklam alamayacak. Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin de bahsi geçen sosyal ağ sağlayıcılarına reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının ardından hâlâ temsilci atamayı kabul etmeyen şirketler için bir sonraki yaptırım, reklam yasağından itibaren geçerli olmak üzere 3 ay sonra internet trafiği bant genişliğinin %50 oranında daraltılması olacak. Başvurunun kabulüne ilişkin hâkim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde yine gerekli şartlar sağlanmazsa BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının bant genişliğinin bu kez %90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Keşke Avrupa Birliği üyesi olsaydık

abdullah sezgin
abdullah sezgin
1 ay önce

googleye reklam yasağında çok geç kalındı tşörtünde sertan yazanla sertan güçlü aynı kişi değil sertan güçlü sertanın senbeim olmayanım sın şarkısının hırsızı mahkeme sayfalarını kapattı google reklam için yeniden açtı tşörtünde sertan yazana tıklayınca arabala pırlanta vs geiyordu diğer kolyeli ve deizde şarkın içinde geçen resimlerde aynıydı sertan güçlü sayfaları kapatıldı ama açıldı binlerce araba reklamı olan sayfa açılp benim şikayetimle kapatıldı hala görsellerde sertan reilerine sertan güçlü yazılmış

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Facebook temsilcilik açtı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Zaman akıp gidiyor bu günlerde geçer.

" Reklam yasağında son viraja girildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Reklam yasağında son viraja girildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Reklam yasağında son viraja girildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?