Okunma

Sosyal Medyada Tehlike Gittikçe Artıyor


27 Ocak 2016 Çarşamba 09:00
Sosyal Medyada Tehlike Gittikçe Artıyor

Sosyal medyanın dünya genelinde yaygınlaşması, içerdiği tehlikeleri aktarmayı daha kolay bir hale getiriyor. Geniş bir yaş kategorisine sahip sosyal medya siteleri, 7’den 70’e her bireyi tehdit altına alıyor. Biz sosyal medya kullanıcıların bu konuda masum olduğu da söylenemez.

Kaspersky Lab’ın araştırmalarına göre, şu istatistikler ortaya kondu:

-Sosyal medya hesabına sahip genç yaş kategorisindeki kişilerin yüzde 83’ü aktif olarak paylaşımlarda bulunurken,  bu oran 45 yaş üstü yaşındakilerde yüzde 53 olarak görülüyor.

-Sosyal medya hesabına sahip gençlerin yüzde 23’ü en az bir kere sakıncalı içerik paylaştığını ifade ediyor.

-Aynı platformdaki gençlerin yüzde 26’sı hesap ile ilgili bir girişimde bulunacağı zaman karşılarına çıkan sözleşme ve hükümlerini okumadan, karşılarına çıkabilecek kötülüklere davetiye çıkarıyor. 45 yaş üstü kategoride ise bu oran yüzde 13’e kadar düşüyor. Bu demek oluyor ki, bu konuda büyükler daha tedbirli davranıyor.

-Kötü yazılımla karşılaşma oranlarında da yaşı ilerlemiş olanların daha tedbirli oldukları söylenebilir. Gençlerin yüzde 57’si kötü yazılımlarla karşılaşırken, büyüklerin yüzde 34’ü bu virüslerle karşı karşıya geliyor.

Kötü yazılımları indirme ve açma konusunda ise bu istatistik tam tersi yönde bir yol izliyor. Kötü yazılım dosyalarında gençlerin yüzde 30’u işlem yaparken, bu oran yaş ilerledikçe yüzde 42’ye kadar çıkıyor.

16-01/27/social-media-walls.jpg

:: Sosyal medyanın tüm yaş kategorilerini etkilemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sosyal Medyada Tehlike Gittikçe Artıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bunlar kaçınılmaz gerçekler sakıncalı olması olmaması sonucu değiştirmez

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Hiç bitmez ki çok normal.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    yukarıda ki resim oldukça konuya yakışmış…

" Sosyal Medyada Tehlike Gittikçe Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medyada Tehlike Gittikçe Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medyada Tehlike Gittikçe Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "