Okunma

SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor!


20 Aralık 2015 Pazar 19:05
SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor!

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX isimli uzay çalışmaları yapan şirket, bilindiği gibi son projesi Falcon 9 ile sık sık gündeme geliyor. Falcon 9’u önemli yapan ise, yeniden kullanılabilirliği vaat etmesi oluyordu.

Maliyetleri düşürmek adına, atmosfer dışında görevini tamamlaması ve yeniden dünyaya inmesine dayalı sistemi uygulayan Falcon 9, ne yazık ki denemelere rağmen henüz başarı elde edememişti.

15-12/20/news_1-spacex-falcon-9-2016.png

Çalışmalarına devam etmeyi kesmeyen SpaceX, son açıkladığı bilgilere göre Falcon 9 üzerinde ciddi güncellemeler gerçekleştirmiş.

Falcon 9 roketi, güncellendi!

Açıklanan bilgilere göre güncellenen Falcon 9, yere iniş yeteneğini %30 oranında artırmış durumda. Öte yandan yeni Falcon 9, yaklaşık 1.5 milyon kat daha fazla itiş gücü sağlayabiliyor. Böylece Falcon 9 artık sadece atmosfere çıkıp geri dönmekle değil, uzay yolculukları için de görev alabilecek.

15-12/20/news_2-spacex-falcon-9-2016.png

Şu an için, ne zaman deneme süreçlerine başlanacağı veya aktif göreve çıkacağı tarih ile ilgili bilgiler, SpaceX tarafından net olarak artırılmış değil. Ancak, anlaşılan o ki SpaceX ciddi anlamda yeniden kullanılabilir roketler üzerine ısrarcı. Bu durumun bir yansıması olarak, uzak uzay görevleri için de ihtimalleri artış gösteriyor.

:: SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu defa Falcon 9, yeniden dünyaya iniş yapabilecek mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Konuyu az bile olsa biliyorsaniz haberin ozeti:Tarih belli degilİtis gucu 1,5 milyon kat, inis gucu 0 ***** kadar.

" SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX, En Güçlü Roketini Ateşliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "