Okunma

SpaceX Bu Sefer Başaramadı!


16 Haziran 2016 Perşembe 12:30
SpaceX Bu Sefer Başaramadı!

Günümüzün en büyük gelişmelerinden olan SpaceX’in tekrar kullanılabilir roketleri, maalesef bu sefer başarısız oldu. SpaceX tarafından gönderilen son Falcon 9 roketi, okyanus üzerinde yer alan platforma iniş denemesinde başarısız oldu ve tekrar kullanılamaz hale geldi.

SpaceX Falcon 9 İniş Sırasında Parçalarına Ayrıldı!

Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılan Falcon 9’un ilk fırlatıldığı andan beri sıkıntılı bir iniş gerçekleştireceği biliniyordu.

Şu ana kadar gerçekleştirilen başarılı inişlere kıyasla çok daha yüksek bir yörüngeye giden Falcon 9, çok daha fazla yakıt harcadığı için Dünya’ya dönüşünü kısıtlı bir yakıtla gerçekleştirdi. İnişi ise maalesef hüsranla sonuçlandı.

16-06/16/spacex-falcon-9-ship.jpg

Okyanus üzerinde yüzen platforma oldukça sert bir iniş yapan Falcon 9, bu inişten dolayı görüntü aktarımının da durmasına neden oldu. Bağlantı kesilmeden önce gelen son görüntülerde ise Falcon 9’un yere dikey bir biçimde indiği ancak roketin alt kısmının alevler içerisinde olduğu fark edildi.

İnişin ardından SpaceX tarafından yapılan açıklamada roketin kaybedildiği açıklanırken Elon Musk ise attığı tweet ile roketin beklenmedik biçimde hızlı bir iniş gerçekleştirdiğini söyledi.

İnişin üç ana motordan birisindeki itme kuvvetinin düşüklüğünden dolayı başarısız olduğu açıklanırken iniş için 3 ana motorunda tam kapasitede çalışması gerektiği belirtildi.

Bir daha böyle bir durum olmaması için çalışmalara başlandığını açıklan Musk, iniş ile ilgili videoya ulaşıldığı zaman onunda yayınlanacağını açıklamasına ekledi.

:: Falcon 9’un başarısız olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “SpaceX Bu Sefer Başaramadı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  buradaki yorumcuların tahsili..en fazla ortaokul terk,tir. belli..!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  daha çok space net,ler ateş alır,motor patlatır..
  18 ***** 36 ***** ATMOSFER basıncına motorları dayanmıyor. NASA,nın.
  çünkü 5 000 ila 15.000 arası negatif pozitif alan vardır..nesnenin en zayıf alanı olan motor bobinlerini anında POZİTİF,e çevirir,negatif yüklü alan
  ve patlatır..alev alır..inleyen nağmeleri söyleye söyleye parçalanır..
  bilindiği gibi motorların içi siklon bobinleri ile donatılır.(soğutucu) antisiklon (bobinlere gelen elektrik yüklü + (pozitif akım +. basınç) anında
  ince bobin kablolarını veya tellerini sıkıştırır,bobinler kendi alanlarında manyetik sıcaklığa dayanamazlar birbirleri ile ark yaparlar ateş buradan çıkar..ve bobinler 10 ila 50 saniye arasında yoğun sıcaklıktan dolayı yanmaya baş***** ateş ***** girişinde..
  kabloları kalın sarsalar bobin normal görevini yapamaz.
  SİKLON,ANTİSİKLON ÖZELLİKLE ATMOSFER (dünya girişi)de etki ve tepki alanlarının basıncı ile oluşur..dünyadan çıkan roket motoru içindeki basıncın zaten darbesini alıyor…dönüşte de yanıyor..
  örnek..sony telefonlarında kulaklık ve ***** özel yalıtımlı nesne ile kapanı***** su girmesin oxitlenmesin diye..bu defa ***** mic..ses gidiş ve dönüşünü kısıtlıyor..aynen bunun gibi..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar köpek gibi teknoloji kasıyo bizim milletvekilleri canlı bomba cenazesinde

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Allah sana ihtiyacın olan herşeyi sunmuşken senin yaşayamayacağın bir yere gitmek istemen ahmakça değil mi?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  SpaceX bu işten ders çıkarıp daha iyisini yapar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam bunu yapar merak etmeyin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  eski konu bu

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Millet Marsa geziye gidecek biz daha kendi otomobilimizi yapamadık…

" SpaceX Bu Sefer Başaramadı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX Bu Sefer Başaramadı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX Bu Sefer Başaramadı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "