Spec Ops: The Line İncelemesi


Spec Ops: The Line İncelemesi

Yaz aylarıyla birlikte oyunların da tükendiği zamanlara geldik. Tam da okullar kapandı, gençler bilgisayar başına oturdu derken bu dönemde oyunların birden kesilmesi adalet mi bilemiyoruz. Fakat bir yandan da beden için iyi oluyor diyebiliriz. Zaten okul dönemi boyunca gençler okuldan sonra direkt oyun başına oturdukları için en azından yazın gezmek için bahaneleri olur. Biz yetişkinler de eski sevdiğimiz oyunları oynamaya devam ederiz.

Tabii işi geyik kısmını bırakacak olursan yaz aylarında düşen satışlardan, insanların tatil ve dinlenme arayışlarından dolayı bazı sektörlerde gerileme yaşanıyor. Tıpkı DVD gibi oyun da bu alanlardan bir tanesi. Oyunlar genellikle ilk çıktığı zaman ne kadar satarsa satıyor, ardından satışları giderek düşüyor. Bu yüzden kimse yazın oyun çıkarmak istemiyor.

Yazın ilk dönemlerinde çıkan oyunlardan biri olan Spec Ops: The Line da bugünkü incelememize konuk oluyor. Amerikan askerinin her yerde olduğu oyunlardan bir tanesi de Spec Ops. Kahraman Amerikan askesi bu sefer de Dubai‘ye adım atmış. Kum fırtınaları ile boğuşan şehir artık tüm görkemini yitirmiş ve terk edilmiş. Bu noktada halka zulüm etmek isteyen, kapıda bekleyen teröristler bir anda ülkeyi ayağa kaldırmış.

Kaçanlar kaçmış, kalanların da çoğu ölmüş. Geri kalanlara yardım eden Amerikan askerleri de bir sebepten ötürü geri çağırılıyor. Fakat buradaki bir komutandan haber gelmeyince bulunması amacıyla destek ekip yollanıyor. Biz de işte bu destek ekibini yönetiyoruz.

Duabi’nin kum fırtınalı halinde oynadığımız oyun iç ve dış mekanları harmanlayarak bize sunuyor. Dış mekanda kum fırtınasını bahane ederek çok detaylı tasarlamadıkları için işlerine de gelmiş diyebiliriz. TPS yani üçüncü şahıs kameradan oynadığımız oyun, aslında fazlasıyla Gears of War’a da benziyor diyebilirim. Xbox 360’da test ettiğim oyun hem tuşlarının yapısı hem de oynanışıyla bana Gears of War: Dubai oynuyormuşum hissi yarattı.

Ters Amerikan bayrağı asılı menüden sonra yoğun bir helikopter savaşının ortasında başlıyor. Birkaç helikopter düşürdükten sonra hikayenin gerisine gidip oynamaya başlıyoruz. Bolca terörist ile karşılaştığımız oyunda düşmanların yer yer çok zorladığını itiraf etmem gerek. Her zaman olmasa da bazı yerlerde yapay zeka görevini iyi yapmış.

Oyundaki iki farklı silah taşıyabiliyoruz. Tüm düşmanların silahlarını alarak mermisi biten ve bulamadığımız ölü silahları değiştirebiliyoruz. Tabii etrafta bulunan kasalarda mermi takvisyesi yapmamız da mümkün.

Oyunun genel olarak grafiklerinin ve seslerinin ortalamanın biraz üstünde, iyi civarında olduğunu belirtmem gerek. Gerçi oyun çıkmayan bir dönem için konuşursak bu yoklukta gerçekten iyi geliyor. Oyunun multiplayer kısmında da çekişmeli maçlar yapmak mümkün. MW3 gibi oyunlardan vaktini Spec Ops‘a ayıranlar muliplayer kısmında hünerlerini döktürüyor. Biz de oyunun mulitplayer kısmını Turkcell Superonlie fiber internet kullanarak oynadık ve hiçbir sorun yaşamadık.

Eğer bu oyun çıkmayan günlerde, elinizde oynayacak bir oyun yoksa Spec Ops‘u fazlasıyla tavsiye edebiliriz. Eğer kararsız kaldıysanız ortalamanın üstü bir oyun diyebiliriz. Aldığınız zaman pişman olmayacağınız kesin. Özellikle multiplayer kısmına da girerseniz epey saatlerinizi harcayabilirsiniz.

Puan: 7.5/10

Artılar:Atmosfer güzel, zorluk seviyesi yeterli.

Eksiler: yenilikçi bir tarafı yok diyebiliriz.

:: Spec Ops: The Line’ı nasıl buldunuz?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}

 • yazarYusuf Canpolat

  Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Spec Ops: The Line İncelemesi” üzerine 11 yorum

  1. samilcan dedi ki:

   Bu oyun çok zarar etti çooook….

  2. SDN Okuru dedi ki:

   abi çok geç kaldın

   oyuna bayıldım cod 4 den sonra oynadığım en iyi oyun diyebilirm

   oyunun ları

   sesler sağlam

   grafikler güzel

   silahlar titriyor ve cephane bitiyor

   -leri

   pc de tuşlar biraz karmaşık koşma eğilme sper fln hep aynı tuş

   her zaman koşamıyosunuz

   yanındakiler iğne yapıyon bu sefer sen ölüyon

   altyazı yok

   ve bf3 gibi ölünce hemen başlamıyon bekliyon

  3. SDN Okuru dedi ki:

   oyunun bazı yerleri gerçekten zor ama sonu gerçekten muhteşem (4 farklı sonu var).

  4. mennes dedi ki:

   "Biz de oyunun mulitplayer kısmını Turkcell Superonlie fiber internet kullanarak oynadık ve hiçbir sorun yaşamadık."

   Peki o zaman.
   Bu ne ya artistik yapar gibi yaa işte naparsın fiber oynuyoz şakır şakır haha takılmıyo haa
   Olan var olmayan var şimdi

  5. 7.42 dedi ki:

   Spec Ops. Kahraman Amerikan askesi

   Zaten Burma’yı da karıştırıp duruyorlar, çok fena beddua edesim var.

   Neyse oyuna gelirsek, oyun içi görsellerden CoD çakması gibi duruyor.

  6. SDN Okuru dedi ki:

   yapay zeka sıfır-oyunun youtubede gameplay ı var izleyin dediğimi anlayacaksınız.he yok ben mp oynamak istiyorum diyorsanız orasını bilmem.

  7. IuTKuI dedi ki:

   Oyunları incelerken eğer yapabiliyorsanız şöyle 3-5 dakikalık bir de oyun içi video yayınlasanız harika olabilir.

  8. serkan94 dedi ki:

   video inceleme lazım oyuncular oynanışı görmeli ona göre oyunu oynamalı ama bizde oyun içi ekran görüntüsü bile olmaz.Oyunu bende Xbox 360’da oynadım ama Gears Of War oynanışı ile çok alakası yoktu o silah hassasiyeti veya oynadığımız karakterin esnekliği yoktu.Oyuna lafım yok gerçekten güzel yapmışlar özellikle o kum efektleri falan mükemmeldi ayrıca karakter sürekli değişim geçiriyor fark ederseniz tabii.Eksilere gelirsek silah hassasiyeti daha iyi olabilirdi mesela o hassasiyet Ghost Recon Future Soldier’da mevcut grafiklere gelirsek ama spec ops’un yanından bile geçemez.Son olarak artık incelemelerde ya ekran içi görüntü yerleştirin bolca , yazı ile alakalı ya da video inceleme yapın.TTnet’in dandik interneti ile bende çok güzel ping alıp oynayabiliyorum online kısacası xbox live’da oynuyorsanız bir sorun yaşamazsınız.

  9. SDN Okuru dedi ki:

   bir bilgilendirme yapayım oyunda terörist diye birşey yok dolaysıyla

  10. SDN Okuru dedi ki:

   OYUNDA TÜRKLERİ ÖLDÜRÜYOSUN İYİ DİNLERSENİZ (TAKİP EDİN ONLARI,HEPİNİZ ÖLÜCEKSİNİZ) GİBİ TÜRKÇE SESLER GELİYO DÜŞMANLARDAN VE SEN O TÜRKÜ ÖLDÜRÜYOSUNUZ MUTLU OLAN OYNASIN

  11. SDN Okuru dedi ki:

   multisini oynadım güzel ama koşma tuşu yok onun icin multisi sıfır puan aldı benden.adam ateş ediyor mal gibi ortada kalıyoruz.cok salakca yapmışlar multisini

  Yorum yazın