Okunma

Spotify için Faydalı İpuçları


24 Ağustos 2014 Pazar 06:00
Spotify için Faydalı İpuçları

Spotify son yıllarda çokça kullanılmaya başlandı. Özellikle son günlerde equalizer özelliğinin gelmesiyle de, en az eski tip müzik çalarlar kadar başarılı müzik dinleme deneyimini sunduğunu gösterdi. Şimdi sizlerle Spotify kullanımını iyileştirecek ipuçlarını paylaşacağız.

Çevrimdışı Kullanın

Spotify sadece online olarak değil, cihazınızda yüklü olan müzikleri dinlemek için de kullanılabiliyor. Özellikle eski sanatçıların müziklerini Spotify de bulamıyoruz. Bu nedenle çevrimdışı kullanımı deneyebilirsiniz.

Spotify de offline müzik dinlemek için üstteki menüden “Düzenle > Tercihler > Kaynak Ekle” yolunu izleyerek offline müziklerinizin bulunduğu klasörü seçin. Yüklenen dosyaları soldaki “Yerel Dosyalar” içinde görebilirsiniz.

Arkadaşları Takip Edin

Eğer müzik listesi oluşturmada pek başarılı değilseniz ve bu konuda başarılı arkadaşlarınız varsa, onları takip edebilirsiniz. Arkadaşlarınızı takip edebilmek için ilk olarak soldaki bölmeden “Takip et” seçin ve “Arkadaşları Bul” seçeneğini kullanarak arkadaşlarınızı arayın. Takip ettiğiniz kişiler, sağ bölümdeki “Hareket” listesinde bulunuyor olacak.

Ortak Çalma Listesi Oluşturun

Arkadaşlarınızın müzik zevkine güveniyorsanız, onlarla ortak bir çalma listesi oluşturabilirsiniz. Ortak çalma listesi için öncelikle bir çalma listesi oluşturun. Sonra çalma listesi üzerine sağ tıklayarak “Ortak Çalma Listesi” seçeneğine tıklayın. Daha sonra “Paylaş>Gönder” yolunu izleyerek listeyi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Paylaşım sonrası, arkadaşlarınızın listeye şarkı ekleyip çıkarabileceğini unutmayın.

Telefonla Eşitleyin

Evde olmadığınızda genellikle bilgisayarınız yanınızda bulunmaz. Bu nedenle listelerinizi telefonunuzla eşitleyerek, müziklerinizi bilgisayarınızdan ayrı olduğunuzda da dinleyebilirsiniz.  Eşitleme için, uygulamayı aşağıda paylaştığımız bağlantılardan telefonunuza yükleyin ve eşitlemek istediğiniz çalma listesini seçin.

14-08/23/spotify-mobile-yarali-ipuclari.jpg

Şarkı Sözleri ve Karaoke

Spotify masaüstü sol bölümünde “Uygulama bulucu” seçerek “MusiXMatch” adlı uygulamayı ekleyin. Daha sonra oynattığınız şarkıların sözlerini görebileceksiniz. İsterseniz müziğe karaoke şeklinde eşlik de edebilirsiniz.

Sesi Ayarlayın

Spotify de sesi ayarlamak için “Ctrl + Aşağı Ok veya Yukarı Ok” tuşlarına tıklayarak sesi ayarlayabilirsiniz.  Sesi tamamen kapatmak için “Ctrl + Shift + Aşağı Ok” tuşlarına sırasıyla basarak sesi tamamen kapatabilirsiniz. Ancak bu, reklamları susturabileceğiniz anlamına gelmez. Spotify sessize alındığında, reklamlar duraklatılır ve siz sesi açana kadar devam etmez.

Radyo Dinleyin

Spotify de sadece arama kutusu ile müzik aramak yerine radyo dinleyebilirsiniz. Bunun için sol bölümden “Radyo” seçeneğini seçin ve hemen ardından “Yeni İstasyon Oluştur” seçeneğine tıklayın. Daha sonra beğendiğiniz sanatçılardan birini, albümleri ya da çalma listelerinden birini seçerek radyoyu çalıştırın. Son olarak Spotify sizin için benzer müzikleri bulur ve otomatik olarak oynatır.

Tarayıcıyla Kullanın

Spotify kullanmak için bilgisayarınıza program yüklemeniz şart değil. play.spotify.com adresini web tarayıcınız ile ziyaret ederek de müzik dinleyebilirsiniz.

Klasik Müzik Dinleyin

Spotify ile rahatlatıcı klasik müzikleri dinlemek isteyebilirsiniz. Klasik müziklere kolay erişmek ve dinlemek için “Classify” adlı uygulamayı Spotify’e ekleyebilirsiniz. Bunun için Spotify masaüstü sol bölümünde “Uygulama bulucu” seçerek “Classify” adlı uygulamayı ekleyin. “Classify” ile önerilen çalma listelerine, bestecilere, dönemlere, çalgılara ve ruh halinize göre müziklere ulaşabilirsiniz.

Dil Öğrenin

Spotify’de yer alan “Listen Language” uygulamasını kullanarak 24 adet dilden dilediğinizi seçerek sesli dersleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca “Listen Language” uygulamasını İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek için de kullanılabilirsiniz.

14-08/23/spotify-listen-language-yararli-ipuclari.png

Gördüğünüz gibi Spotify sadece eve kapanıp birkaç müzik dinleyebileceğiniz bir uygulama değil. Spotify’i sosyalleşmek, rahatlamak, öğrenmek ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz.

:: Spotify kullanıyor musunuz? 
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Spotify için Faydalı İpuçları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çevirimdışı müzikler nasıl siliniyor ben daha önce turktelekommuzik kulaniyordum yeni geçtim spotify'a ama müzikleri silemiyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  offline dosyaları hangi dizin altında bulabiliriz ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca EzBlocker programını tavsiye ederim , reklamları susturmak için…aslında reklam arkaplanda oynatılıyor ve spotify bundan parada kazanmaya devam ediyor sadece EzBlocker’ın yaptığı şey reklam girdiği sırada sesi kapatıp reklamın devam etmesini sağlamak sonrada reklam bitince sesi geri açmak.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  birisi bana bu “learn language” uygulamasını nereden buacağımı anlatabilir mi?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şarkı sözleri için ben MusiXmatch ile eşleştirdim. Gayet güzel. Tavsiye ederim 🙂

" Spotify için Faydalı İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify için Faydalı İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify için Faydalı İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "