SSD nedir? Ne gibi avantajlar sağlar?


24 Nisan 2018 Salı 12:00
ABONE OL
SSD nedir? Ne gibi avantajlar sağlar?

SSD nedir? Son yıllarda sıkça duyduğumuz SSD‘lerin çalışma mantığı, hard disklerden oldukça farklıdır. Geleneksel hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulur. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunur.

SSD‘lerde ise veriler NAND flash yongalarda saklanır. SSD‘lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM‘ler gibi hızlı çalışırlar.

SSD nedir? Nasıl çalışır?

Tabi RAM‘ler ile Flash yongalar farklı çalışma karakterlerine sahipler. Bellek yongaları iki ana gruba ayrılıyor. Kısa süreli bilgi depolayan volatil SDRAM‘ler ve uzun süreli bilgi tutabilen Flash yongaları (non volatile). SSD‘lerde kullanılan yonga tipi ise yukarıda bahsettiğimiz gibi Flash tipte olanlar.

Bu yongalar RAM’lere göre daha yavaştır ama uzun süre veri depolayabilirler. Elektrik akımı kesilse bile verilerde kayıp yaşanmaz. RAM’ler ise elektrik akımı ile beraber bilgiler saklanır. Elektrik akımı gittiği zaman, bilgiler silinir.

ssd nedir

SSD‘lerde kullanılan Flash yongalar iki ana gruba ayrılıyor. Ürün alırken bu terimleri bilmek işinize yarayacaktır. MLC ve SLC adındaki bu yongaların birbirlerine karşı çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Single Level Cell (SLC)

SLC flash bellekler her bir hücrede 1 bit veri saklarlar. SLC tipi flash bellekler bu yüzden daha az kapasite sunarlar. Fakat daha yüksek performans için SLC tipi bellekler tercih edilir.

Multi Level Cell (MLC)

MLC tipi flash bellekler ise her bir hücrede 2, 3 ve daha fazla bit veri saklayabilir. MLC tipi bellek yongaları daha fazla kapasiteli SSD’lerde tercih ediliyor. Performans anlamında ise SLC’nin gerisinde kalıyor.

MLC ve SLC’nin farklılıklarını gösteren bir tabloyu ekleyelim. Detaylı olarak karşılaştırabilirsiniz.

SSD’lerin HDD’lere göre artıları

SSD‘lerde, hard diskler gibi mekanik parça bulunmadığı için gecikme oranı oldukça düşüktür. Ayrıca motorun diski döndürmesi ve disk üzerinden verinin okunup yazılması, rastgele okuma/yazma hızını da olumsuz yönde etkiler. SSD’lerde rastgele okuma/yazma hız oldukça yüksektir. Çünkü veriler elektriksel olarak depolanacak adrese doğrudan yollanır.

SSD‘lerde motor ve okuyucu kafalar gibi mekanik aksam bulunmadığı için sessiz çalışır ve daha az güç tüketir. Daha az güç tükettiği için ısı sorunu da oluşturmamaktadır. SSD‘lerin avantajları hız, sessizlik ve düşük güç tüketimi ile sınırlı değil. SSD’ler mekanik hard disklere göre sarsıntılara karşı daha güvenilirler. Sarsıntı sırasında, içerisinde mekanik aksam bulunmadığı için bozulma ihtimali yok denecek kadar azdır.

17-07/06/ssd-nedir-ne-gibi-avantajlari-var-3-1499340744.jpg

SSD‘nin kullanıldığı bilgisayarlar, hard disk kullanan bilgisayarlara göre çok daha hızlı bir şekilde açılırlar. Başka bir değişle kullanıcıları bezdiren işletim sisteminin hazır olma sürecini minimuma indiriyor. Böylece bilgisayarınızın açma tuşuna bastıktan kısa bir süre içinde işlemlerinizi yapabileceksiniz. Ayrıca SSD’nin kullanıldığı bilgisayarlarda programların ve oyunların açılış süreleri ve yükleme kısımları oldukça hızlanır.

SSD’lerin hard disklere göre artılarını madde madde sıralamak gerekirse ;

-Hareket eden parça olmadığı için sessiz

-Düşük güç tüketimi

-Açılma süresi yok denecek kadar kısa

-Dosyalara erişim hızı çok yüksek

-500 MB/SN değerlerini geçen okuma ve yazma hızları

-Bozulacak mekanik parça olmaması ve titreşime dayanıklı olması

SSD’lerin HDD’lere göre eksileri

SSD‘ler HDD‘lere göre çok hızlı. Rastgele erişim süresi ve gecikme süreleri bakımından 150 kata kadar fark atabiliyor. Bilgisayarınızın hızını yukarı çıtalara çekebilirsiniz. Fakat SSD‘nin de eksileri bulunuyor.

Başta kapasiteleri sınırlı. Piyasada 4TB‘a kadar hard diskleri alıp, bilgisayarınıza takabiliyorsunuz. Normal SSD’ler için bu değerler şimdilik rüya. Tabi sunucu çözümleri bulunuyor. Ama kategoriye katmıyorum.

İkinci negatif yön ise gigabyte başına düşen fiyatta, hard disklere göre oldukça pahalı olmaları.

17-07/06/ssd-nedir-ne-gibi-avantajlari-var-4.jpg

Birde SSD alacak okurlarımıza bir uyarı. SSD‘lerin belli bir kullanım önrü vardır. SSD‘ler uzun süreli kullanımlarda hızla yıpranmaya başlar. Hızları ise yıpranma dolayısı ile yavaşlamaya başlar.

SSD‘lerdeki ortalama yazma-silme ömrü 10.000 – 15.000 işlem civarında. SSD’leri genelde sistem ve uygulamaları çalıştırmak için kullandığımızdan, yazma silme işlemi oldukça sık olacaktır. Bu da SSD’nin ömrü için negatif bir özellik.

Firmalar düzensiz aşınmalar ve aşınma konusunda yeni algoritmalar geliştiriyorlar. SSD’deki her bellek yongasına eşit yük vererek, yıpranmayı eşit yapmayı planlıyorlar. Gittikçe çözüme giden ve ömrü uzatılan bu sorun, zaman içerisindei yice hafifletilecek.

Kısaca SSD‘nin yararları oldukça fazla. Artık kapasitesi ne olursa olsun her bilgisayarda bir SSD bulunması gerekiyor. 32GB‘lık kapasite bile yeterli olacaktır. İşletim sistemi ve sık kullandığınız uygulamaları SSD’de kullanıp, depolama için HDD kullanmanız en mantıklısı.

:: SSD’ye geçmeyi düşünüyor musunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
36 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

6 ay- 1 sene içinde geçmeyi planlıyorum. Hedefimde de Corsair Force GT 90 veya alabilirsem 120 GB var… Tabi fiyat ve ekonomik olması öncelikli benim için.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

ASUS N53J Notebookuma TEAM 240gb ssd sata3 aldım canavar banamasın demiyor işlemlerde

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Bu konu hakkında bir soru sormak istiyorumm.. Corsair marka Sata2 60Gb SSD var okuma hızında 230 yazma 210 a kadar max çıkabiliyorum bu hızlar benim için idael hızlar fakat noral kullanımda pc kasıyor bi video açıkken başka bir işlem yaptığında video donmaya başlıyor kısacası kendi içindeki işlemlerde kasıyor denemek için 2gblık dosyayı kendi içinden koplayaarak yapıstırdım 250Mb tan başlayan yazman hızı yarılardan sonra 30lara sonlara doğruda 15mb a kadar düşmekte acaba bu SSDlerde genel bir sorunmu yoksa ürünüm mü arızalı..

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Güzel bir yazı yazı olmuş.

haldunaksoz
haldunaksoz
9 yıl önce

ssd gerçekten performans bakımından çok farkedilir bir artış sağlıyor kesinlikle tavsiye ederim

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

offf be bi ssd miz olmadıki :(((

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

ssd kullanım ömrü 100 bin sil kaydet diyorlar doğrumu acaba ? 100 bin defadan sonra performans düşüyor diyorlar. çok açıklayıcı bir yazı olmamıs hala kafamda soru işaretleri var ssd ile iligi.

rtsbora
rtsbora
9 yıl önce

bir de anakartın PCI-E slotuna takılan ssdler var. onlarda okuma yazma hızları 740 mb lere ulaşıyor.

http://www.vatanbilgisayar.com/solid…spx?I_ID=54742

ikspi
ikspi
9 yıl önce

yıpranması olumsuz, 10bin defa yazdıktan sonra iptal. Bunu çözmesi gerekli.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

hocam benim anlamadığım yıllardır bu ram bellekler geliştiriliyor bir işin tam ortasındayken küt elektrik kesiliyor yada pc kendine reset atıyor
madem insanlar için bu ürünler geliştiriliyor neden insanların ihtiyacına cevap vermiyor bence ram belleklere birer tane mini pil takılmalı en azından verilerimizi kaybetmeyiz bunu hdd lere yada işletim sistemlerine suçu atmıyalım ramlere atalım haksızsam söyleyin okadar emekle yaptığınız bir çalımanızı ram bellekler de duruyor siz kaydetmedikçe hdd ve işletim sistemi bir şey yapmıyor olduya çocuğunuz geldi o minik elleriyle reset tuşuna bastı oncaaa emek coff dedi gitti oysa ram belleklerde hafızayı koruyan bir minik pil olsa cep tl lerinin hafızası gibi ozaman ssd lere flash belleklere gerek kalmazdı alırsın ram belleğini takarsın pc ye olur biter ama bu arada ram belleklerin ikide bir şekklini şemalini değiştirmemek kaydı ile ddr ise öyle kalıp üretilmeli ddr2 ise de öyle kalmalı yani bu kadar kargaşaya gerek kalmazdı
birde klavya ve mauseler kablosuz oldu artık monitör ve ses sistemlerinde lütfen kablosuza geçelim diyorum ayağıma dolaşan kablolardan bıktım ya valla saygılar selamlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce
Yanıtla  SDN Okuru

Şu yazı hala güncel. Hala biliyormusun RAM bellekte o işlem yapılamadı. 🙂 Bunun içim RAM başından beri adıda değişmedi anlamıda… Tabii hız konusunda gelişme var. Random Access Memory RAM yani rastgele erişilebilir bellek. O amaçla üretilmemiş… Şu an benim laptopta 8GB ram var ve yarın buna gülecekler. En fazla 128gb veya daha fazlası. Hadi bakalım bir nice yedi yıla… bu arada şu sıralar SSD 2Tb var. yazım hızlarıda 3500 Mb/s

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Ramlerde pil olsa doğrudur bilgi kaybolmaz ama pc donma kasma reset isteme gibi durumlarda pc yi servise goturmekde komik olurdu. Hdd de hata olunca format ram de olunca reset temizler hatayı . Yani bi nevi gerekli kesintide silmek 🙂 şunu yap calisiyorsan otomatik kayıt aç belli aralıkta kendi kaydeder zaten .

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

SSD diskler ülkemizde çok pahalı satılıyor dış ülkeler de 170-200 tl olan 120 gb ssd disklerin aynı modeli ve markası burada 300-350 den satılıyor, bir kaç ay sonra yurt dışına çıktığımda 2 adet 120 gb almayı düşünüyorum. vitrinlerinde 0 -P indirim yazan mağazalar indirimle falan alakaları yok, indirim olmadığı gün fiyatları ne ise indirimli günde de aynı fiyattan satıyorlar.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

o zaman ileriye dönük olanlar performanslı hdd ler (WD Black,Seagate Momentus vb) hiç değilse ileride yavaşlamıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Merhaba. 128GB ssd ile 256GB ssd arasında performans farkı varmı?

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bilgisaar ***** daha seri .ha yiyat cuzzi sonucta bir aleme gidip 500 tl harcayanlar ***** 120 gb aldim memnunun olu bilgisayari diriltti namussuz .

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Bu sdd den ben bisey anlamadim. 4 TB harddisk alirim bitti Sdd ney. Bu sey hem kasaya hem laptopa takiliyormu acaba,,?

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

İkisini de aynı anda kullanabiliyormuyuz?

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Alin kullanın iste ya neyin kafasını yaşıyonuz bakalım ssd ler kadar ömrümüz varmı emeğe saygı tesekkürler

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Abi onu bunu bilmem ama bende HP Probook var acilirken yavas aciliyor falan hatta agir oyunlari hemen oynyamiyorum isinmasi gerekiyo falan ama icinde ne varsa ucuruyo 15-20 dakika nette takil sonra gir cs go 'e cok rahat

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Neden bu kadar karmaşık yazıyorsunuz ki? 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
3 yıl önce

Abi, ekran kartı gerekmiyormuş doğru mu ?!???

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  SDN Okuru

yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  SDN Okuru

Değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ssd kaç çeşittir pek anlayamadım h110 md ne takılır m2 falan diyolar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bilgisayarım çok düşük özelliklere sahip işlemcisi düşük küçük bilgisayar buna ssd takarsam internete girme dosya acma gibi islerde hızı biraz daha artar mı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

artar daha iyi performans alırsın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

önce anakartı destekliyorum bi öğrenseydi. hemen ssd ye yönlendirmek yanlıştır. yapmayın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

1yıl bile kulanmadım lapyoba 2 kez hdd bozuldu simdi ssd takıyorum inşallah buda patlamaz elimde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

ssd nasıl çalışırın cevabı yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

🙂 Komik adam. Çok ayrıntı istiyorsan git ssd yapan Samsung un globaline bak. aman kime diyorsam bende

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

abi insan biraz kısa ve öz yazar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Allah belanı versin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Her teknoloji ile ilgili sorum olduğunda Shfitdelete net sayfasına giriyorum bu güne kadar bulamadığım bir cevap olmadı teşekkürler shiftdelete

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

cidden karmaşıklık ile ne ilgisi var, gayet de anlaşılır bir dil ile yazmış ağır teknik bilgi yok ne ağlıyorsunuz ya

Mehmet B
Mehmet B
2 ay önce

Genel olarak 120 ve 128 GB modelleri arasında boyut dışında bir fark var mı?

" SSD nedir? Ne gibi avantajlar sağlar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SSD nedir? Ne gibi avantajlar sağlar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SSD nedir? Ne gibi avantajlar sağlar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme