Okunma

Solucan değil, solucanımsı!


18 Nisan 2017 Salı 10:00
Solucan değil, solucanımsı!

Yeni bir çalışmada Filipinler koyunda yaşayan istiridyelerin, solucana benzeyen ve kükürt yiyen akrabaları olduğu keşfedildi. Boyutları yaklaşık olarak 1,5 metre (5 fit) uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan bu canlıların kabuklu deniz hayvanlarının en uzun üyeleri olduğu belirtiliyor. Daha önce literatürde hiç tanımlanmayan bu canlılar, solucan olmamalarına rağmen “dev gemi solucanı” olarak tanımlanıyor.

Sülfür yiyen solucanımsı!

Canlıların incelenmesi Utah Üniversitesi’nde tıbbi kimya profesörü olan Margo Haygood ve meslektaşları tarafından yapıldı. Kereste depolamak için kullanılan bir sığ Filipino körfezinde çamurlu deniz tabanından beş numune aldılar. Toplanan numune canlıları, kabuklarından sıyrılıp parçalamalarına rağmen boyutlarının bu denli büyük olmasının nedeni ilk aşama anlaşılamadı. Sindirim sistemlerinde az miktarda fekal (dışkısal) madde gözlemlendi.

17-04/18/sulfur-yiyen-solucan-shiftdelete.jpg

Körfezin altındaki çürüyen bitki örtüsü veya çürüyen hayvan iskeletleri sonucu açığa çıkan hidrojen sülfür tükettikleri tespit edildi. Ancak besleyici bir özelliği bulunmayan hidrojen sülfürü neden tükettikleri henüz belirlenmedi.

:: Bu ilginç canlı türü hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Solucan değil, solucanımsı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İğrenç

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne biçim canlı bu arkadaş? Evine alacaksın 5-10 tane atacaksın akvaryuma, gelen arkadaşlara da ibretlik olsun diye göstereceksin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji sitesinde bu denli sapıkça konuşacak kadar basitsiniz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Birinin seyine benziyo harbidende. Kimin acaba bence o daha önemli.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bundan bende de var

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç de solucan değil 🙂 internette haşgerya ya da şırdan olarak aratırsanız benzer görüntüleri keşfedebilirsiniz. Ama böyle bir canlının bulunması bilimsel gelişmeler için çok önemli, onlarla ne kremler ne ilaçlar yapılır değil mi sevgili kâr amacı güden kurumlar?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  UTANMAZ HAYVAN HERİF HABER DİYE ALMIŞSIN *****

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Görüntüsüyle pek solucanı andırmıyor da sanki şeyi andırıyor .. şeyi…

" Solucan değil, solucanımsı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Solucan değil, solucanımsı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Solucan değil, solucanımsı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "