Okunma

Sunucularda Nehalem Dönemi Başlıyor


31 Mart 2009 Salı 13:34
Sunucularda Nehalem Dönemi Başlıyor

Daha önce görülmemiş özellikleri, performansı ve enerji verimliliği ile öne çıkan Xeon 5500 serisi, zekada, veri merkezi elektrik kullanımının kontrolünde ve uyarlanabilirlikte önemli bir sıçrama sağlıyor.

Yeni ürünler Intel’in Intel Pentium Pro’yu çıkardığı 1995 yılında başlayan daha büyük bir öykünün son bölümünü oluşturuyor. O tarihlerde Intel mimarisine dayanan 750.000’e yakın sunucu satılmıştı ve bunlar sunucu donanımı satın alınmasına dayanan toplam gelirlerin sadece yüzde 10’unu oluşturuyordu. Pentium Pro, Intel’in sunucu işyükleri için ve ayrıca İnternet’in omurgasını oluşturan mimari için optimize edilmiş ilk işlemcisiydi.

Günümüzde her 10 sunucudan sekizi Intel teknolojisini kullanıyor. Özel sistemler hala pazarda yer alırken, Intel temelli sunucular, özellikle üst seviye uygulamalarda çok ciddi bir büyüme göstermeye devam ediyor. Yüksek performanstan ‘cloud computing’e kadar tüm bu uygulamalar yeni Xeon 5500 serisinden oldukça kazançlı çıkacak.


Xeon 5500 serisi, teknolojiyi dönüştürecek yeni özellikler içeriyor. Intel 2-soketli sunucu neslindeki performans kazancı, Intel’in şimdiye kadar çıkarmış olduğu herhangi bir Xeon işlemcisinden daha büyük. Xeon 5400 serisine dayanan sistemlerle kıyaslandığında, bir iş yükü yelpazesinde yüzde 70-125 oranında daha yüksek performans gösteriyorlar.
Sınırlı fiziksel ortamlar nedeniyle, bugünkü sunucu sistemleri, giderek artan işyüklerine genellikle uyarlanamıyor. Xeon 5500 serisi, sistemin çok yönlülüğünü artıran ve kullanıcıların çalıştırabildikleri bir dizi uygulama tipinde sınırları kaldırabilen çeşitli teknolojiler sunuyor.

Intel Turbo Boost Technology, Hyper-Threading Technology, Power Gating, Extended Page Tables ve Intel Virtualization Technology (VT) FlexMigration, geniş bir işyükü yelpazesinde mükemmel sonuçlar sağlıyor. Çünkü saat frekansı, sanallaştırma ya da doğallık, kritik performans ya da sınırlı güce hassaslık ve parallelik için optimize edildiler.


Xeon 5500 serisi gelişen iki alanda önemli bir rol oynayacak. Bunlar işlemci ailesinin geniş çok yönlülüğünü gösteriyor. İlki keşif ve icat. Küçük ve büyük ölçekli, yüksek performanslı bilgi işlem çözümlerinin temeli olarak Xeon 5500 serisi, evrenin sırlarını çözen bilim adamlarına ve yerel üreticilerin yeni ürünlerini pazara zamanında sunmalarını hızlandırmaya yardımcı olan bir performans sunuyor.

İkincisi ise, İnternet Intel’in 15 milyar birbiriyle bağlantılı cihaz vizyonuna doğru ilerlerken, Xeon 5500 serisinin İnternet altyapısının dönüşümü için temel oluşturacak olması. Endüstri, uygulamaların talep üzerine hazırlanan ve büyük miktarlarda sunulabilen uygunlaştırılmış donanımlardan çalıştırılması şeklinde ortak bir hedefe sahip. Genel olarak ‘cloud computing’ denen bu vizyon, sadece Xeon 5500 serisinin uyarlanabilirliği, kapasitesi ve akıllılığının birleşimiyle gerçekleşecek.

:: Bu işlemci serisi hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sunucularda Nehalem Dönemi Başlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu zeon matrix filmindeki zeon şehrine ismini veren işlemci olmasın?

    Bence çok etkili bir isim seçilmiş.Filmi bilenler akıllarına direk son normal insan neslinin sıkışıp kaldığı bir şehri ***** hayatı tehdit edeceğinin ilk göstergesini bu ismi vererek intel yapmış oluyor:)

    BAğlantı müthiş ***** ismi vereni tebrik etmek lazım…

" Sunucularda Nehalem Dönemi Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sunucularda Nehalem Dönemi Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sunucularda Nehalem Dönemi Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "