Okunma

Yurdu Fiber Ağlarla Ördük


09 Mayıs 2009 Cumartesi 11:11
Yurdu Fiber Ağlarla Ördük

Tellcom ve Superonline’ın birleşmesinin ardından merak edilen soruları yanıtlayan Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 2008 yılında 4 bin kilometrenin üzerinde fiber optik altyapı döşediklerini, bu yıl da en az bu kadar daha yapmayı düşündüklerini açıkladı. “Yurdun dört bir yanını fiber ağlarla örerek, uluslararası bağlantıları kurarak, Türkiye’yi global iletişim ağının bir kavşak noktası yapmayı ve ‘İpek Yolu’nu, ‘Fiber Yolu’ haline getirmeyi hedefliyoruz.” diyen Erkan, geçen yıl 160 milyon TL yatırım yaptıklarını, bu yıl yatırım rakamını 200 milyon liranın üzerine çekmek istediklerini de belirtti.


Superonline Genel Müdürü Murat Erkan merak edilen soruları yanıtladı.

Şirketin dört ana konuya odaklandığını açıklayan Erkan, bu konuları “uluslararası ses-data taşımacılığı, kurumsal, KOBİ’ler ve ev kullanıcıları” olarak sıraladı. Uluslararası arenada 45 operatörle işbirliği içerisinde olduklarını belirten Erkan, mevcut yerel operatörün dışında en büyük altyapıya sahip olduklarına da dikkat çekti.

Belediyelerin Seçim Taahhüdü

Murat Erkan, gelirlerinin yüzde 78’inin kendi altyapılarından geldiğine ve bu yüzdenin her ay birer birer yukarıya çıktığına işaret ederek, altyapılarına yatırım yapmanın kendilerini farklılaştırdığını ve uluslararası operatör olma yolunda ilerlediklerini söyledi. Erkan, “Türkiye’nin dört bir yanını fiber ağlarla örüp, bizimle işbirliği yapan, bizim müşterimiz olan, kendisini büyüten, teknolojisini büyüten firmalara destek olmak istiyoruz” dedi.

Müşterilerine 100 Mbps’a varan hızlarda internet verebildiklerini ve dünyada bu hızı verebilen operatör sayısının çok fazla olmadığını dile getiren Erkan, geçen yıl 20 şehre fiber optik şebeke götürdüklerini, bu yıl sonuna kadar toplamda en az 35 şehre ulaşmayı planladıklarını bildirdi. Erkan, geçen yıl fiber kabloda, 250 bini ev, 50 bini kurumsal olmak üzere 300 bin kullanıcıya ulaştıklarını bildirerek, bu yıl bu sayıyı 450 binin üzerine taşımayı hedeflediklerini söyledi. Erkan, “Avrupa’da ve diğer ülkelerde yerel belediyelerin seçim taahhütleri içindeki en önemli söylemin fiber optik altyapı kurmak olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

İpek Yolu’ndan Fiber Yolu’na

4 GB yurt dışı çıkışını bu yıl 10 GB’a çıkaracakları ve Bulgaristan yurt dışı çıkışına, Yunanistan’ı da ekleyeceklerini kaydeden Erkan, “Yurdun dört bir yanını fiber ağlarla örerek, uluslararası bağlantıları kurarak, Türkiye’yi global iletişim ağının bir kavşak noktası yapmayı ve ‘İpek Yolu’nu, ‘Fiber Yolu’ haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Şehir İçi Rekabete Hazırız

Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 10 Mayıs’ta rekabete açılacak olan şehir içi telefon görüşmeleri için gerçekleştirilecek yetkilendirme kapsamında gerekli altyapı çalışmalarını ve geliştirmeleri yaptıklarını ve buna hazır olduklarını vurgulayarak, numara taşınabilirliğindeki “şevk”, “ciddiyet”, “takipçilik” ve “yaklaşım”ın burada da olmasını beklediklerini ifade etti.

Bu konuda, alternatif operatörlerin şehir içi hizmet vermesi, numara tahsisi ve numara taşıma gibi 3 temel sonuç bulunduğunu hatırlatan Erkan, “Bu sonucun gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz. Pazar da bekliyor, müşterilerimiz de bekliyor” dedi. Erkan, mevcut yönetmeliğin devreye girdikten çok uygulanmasının önem taşıdığına işaret ederek, “Burada çok önemli bir şey; mobilde numara taşınabilirliğine uygulanan yaklaşımın aynısını, sabit numara taşınabilirliğinde de görmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

:: Superonline – Tellcom birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgi için: Superonline
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Yurdu Fiber Ağlarla Ördük”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hizmet yok yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yurdu fiberle mi örmüşler. Güldürmesinler adamı. Ankaranın en işlek bölgesinde Dikmen Hürriyet caddesinde yok daha. Taşımaya çalışıyoruz. Diyorlarki altyapı yok yalın adsl geçeceksiniz. geçelim diyorum. hem paket üccretim artıyor hemde 8 ay kalmış olan kontratımı tekrar 24 aya çıkarıyor. Kapatalım diyorum 694 TL cezası var diyor. Kendilerinin veremedikleri hizmetin bedelini bize çıkarıyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biyle superonlay olmaz 1 aydir internetim calismiyor gelipde binamizin kutusuna bakmiyorlar bidaha asla superonlaymi hayir sizlesme yapmam bukadar duyarsizlik olmaz ya telefonum posmakinem bile calismiyor elektirik kesildimi jenerotor devreye girdigi bile superonlay calismiyor bunlara cozum bulunsun ben memnunkalmadim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  4 aydır hizmet alamıyorum. On gunde cozum merkezi çözeceğiz dedi. Dört aydır çözülmesi. Hizmet almak bir yana karşımızda muhatap yok. En kısa zamanda superonlineden vazgeçin kabus vallahi kabus. Evde bile dalga konusu olduk. Zeki mürende bizi gorecekmi diyorlar. Bağlantı yok. Yetkili yok. Cozum odaklilik yok. Kalite sıfır. Yazmadığım bir yer kalmadı birde buraya yazalım bakalım zeki müren bizi gorecekmi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  temsilcisini ariyorum ki daha düşük bir pakete geçeyım diye o ona o ona o ona o ona yahu ben emekli bir adamım her ay 72 tl ödüyemiyorum bana yardım edecek bir görevlı bulamadım

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ben mersinden superonline kullanicisiyim ama gelgelelim daha dogru duzgun kullanamadim filim aciyoz donuyo net gidiyo ve cok rahatsizim bundan dolayi modemden dolayi sorunun oldugunu dusunuyoruz ama teknik servis burdan duzeltik diyo ama tekrar ediyo lutfen bir yardimci olursaniz seviniriz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılar olsun size ve calistigini d gibi sirkerlere ikiside evimde var utanç duyuyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar lakayit ve sorumsuz bir iletişim firması görmedim ilk olarak çalışan personelin yetersiz ve kabiliyetsiz oluşu sonra insanları mağdur edip asla çözüm bulamamaları iki aydır yüksek fatura yatırıyorum her ay düşük ödeyeceğimi sanıp iki katına çukartıyorlar hadlerini aştılar yarın tüketici haklarına şikayet ediceğim…mağduriyet nasıl olur görsünler.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  gercekten bes para etmez super onlayn sozlesmemiz bitmeden farkli bir tarifeye gecirmusler felcli babamin imzasini kullanarak sahte evrak duzenleyerek iki krs luk prim ugruna bu yollara bas vuruyorlar jendilerinede cocuklarinada yemek nasip olnasin bu sekilde yapilan uc kagitcilikla. bir aydir 12 tabe sikaywt formu olusturduk cozulmedi daha nasil guvenelim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  süperonlinemi yerin dibine batsın 25 gündür bir yalın interneti bağlamadı faturaya gelince Azrail kesilirler müşteri hizmetleri tam bir rezalet adam telefonu un sinyallerini karıştırarak abonesinin telefonu kapatmasını sağlıyor ve süperonline abonesi müşteri temsilcisinin dışında muhatap bulamıyor yani müşteri temsilcisine mahkumsun yazıklar olsun sana süperonline aldığınız paralar boğazınızda düğümlensin…….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  müşteri hizmetleriniz oldukça ***** nedenle super onlaın kullanma gereği duymuyorum bilgilerinize arz ederim saygılar
  hizmetlerinizde hiç memnun değilim

 12. SDN Okuru dedi ki:

  4 gün önce evime internet için kurulum yapıldı. Oturduğum sitede superonline’ın fiber optik bağlantısı da var. Fakat bu beceriksizler bana hala internet sağlayamadılar. 21 yüzyılda Türkiyenin en büyük şehrinde internet sağlamakdan aciz bir şirket…. Gerisini siz düşünün.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  milletin hakkını yemek nasıl bir duygu acaba

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Süperonline aldığım gün kapattırdım buna rağmen 150 Tl ***** da bir sayfayı 45 sn açı***** falan oynamak imkansız.Fiber koca bir ***** ülkemdeki en büyük yolsuzluk bunların yaptığı devlette seyirci…….

 15. SDN Okuru dedi ki:

  superonline berbattt aman bulaşmayın derim. iki aydır internet açılacak bekliyorum. hergün arıyorum yine netice yok. yani uzak durun aman amannn

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Superonlıne geçtiğim için çok pişmanım şikayetim var 4 günden beri bana dönüp şikayetim için çözüm bulacaklar ama bir türlü dönemediler bu meili kim okuyorsa rica ediyorum şirketiniz beni mağdur duruma düşürdü gereğinin yapılmasını talep ***** çalışmalar.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ben 1973 almanya ssk 1984 çıkşım almanyada çalıştığım süre türkiyede bağkurumla denkleştirile ***** ne gibi bir öneriniz ***** ederim

 18. SDN Okuru dedi ki:

  süperonline paramı ödediğim halde interneti açmıyor. 48 saat bekletmeye hakkın varmı.bune başı***** ödediğim para haram olsun.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  danışma hatlarınızda bir yetkiliyle görüşme yapmak neredeyse imkansız.olan aboneliğimi bnile iptal etmeyi düşünü***** beklemekten sinirlerim bozuldu.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  ne online beee bide bana sorun nasıl döşüyorlar faturayııı
  muhattap yok karsında yetkilileri göreve cagırıyorum….

 21. SDN Okuru dedi ki:

  super onlay abonesiyim internt caliştriyom memun deyilim cok yavaş calişiyor birde istediyimiz zaman muşter temslicye ulaşamiyoruz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  super onlay abonesiyim internt caliştriyom memun deyilim cok yavaş calişiyor birde istediyimiz zaman muşter temslicye ulaşamiyoruz

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ülkede adam gibi internet kullanmayı kimse hayal etmesin bence. 10mb fiber internet adı altında bir rezalet ürünüdür superonline. Avrupada’da olsa bu rezalet dava açıp dünyanın tazminatını alır insanlar ancak bizim ülkemizde kanunlar düzenbazların yanında olduğu için bir şey yapamıyoruz malesef. Arkadaşlar size imzalattıkları sözleşmelerde sadece kendi çıkarları söz konusudur. Kesinlikle müşterileri için bir madde yoktur. Vadettikleri hızları veremeyip birde bitmek bilmeyen bağlantı kopmaları ile alın size 10mb fiber internet teşekkürler superonline!

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Süperonline bu gidişle asla başırı kaydedemez. İnsanları mağdur etmek, telekominikosyon çağında iletişim kuracağımıza, iletişimi kesen bir yetersiz alt yapı. Ne yetkili var ne uzman teknik servis. Destek hattı adı altında sorunların önüne gecen ucuz maaşlı bir grup ***** Müdür Murat ERKAN adına üzülüyorum. İnternet üzerindeki yazılı şikayetleri bile okumuyordur. Ne yazıkki Süperonline Türkiyede ve pilot bölgelerde YETERSİZ…..insanları kandırmaya ve vakitlerini çalmaya kimsenin hakkı yok…..

 25. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba
  2.5 senedir 51594241 nolu tellcom abonesiyim,regnum elitkent esenkentte oturuyorum,fatura ile ilgili hiç sorun yaşamamıştım taki süperonline tellcom u satın alana ***** olur önemli değil fakat sorun çözülür mutlaka dedik ve 2-3 aydır hala sorunumu çözemediler sadece 29 tl lik tellcom abonesiydim sonradan süper play çıkardılar ve maçları seyredelim dedim abone oldum 2 maç belki sdeyrettim sonunda abone değilsiniz diye ekranda yazı çıkmaya başladı ve yayınlar açılmadı maçları ***** müşteri hizmetlerini aramama rağmen sorun çözülmedi ve süper playi iptal ettirmek zorunda kaldımve fatura geldi 233 tl,şok oldum defalarca aramama rağmen hala sorun çözülecek ve faturam hala düzeltilmedi ,sadece süperonlıne 29 tl lik aboneyim bunu çözemiyorlar ,ne yapmak istediklerini hala anlamıyorum sitemizde 722 daire var ve herkes süperonlıne kullanıcısı site yönetimiyle konuşacağım ve gerekenin yapılamsını isteyeceğim başka çözüm bulamıyorum kimseyede artık derdimi anlatmak istemiyorum,sizi nle bunları paylaşmak istedim .teşekkürler

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom un belki de ileriye dönük tek rakibi. Arkasında Turkcell var. O QUIKNET çok deli bi şey

 27. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberleri arkadaslarimaza da bildirmek icin, arkadasina bildir, veya gonder diye bir sistem yapsaniz ?

 28. SDN Okuru dedi ki:

  5 mbit download/1 mbit upload sınırsız ayda 49 ytl yapsnlar canımı yesinler, gecicem bekliorm ama su sozlesme bitmemis ttnetle, bu yaz gecices insallah=D

 29. SDN Okuru dedi ki:

  İnşallah diyelim…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  bekleyeceğim,bekleyeceksin,bekleyecek.
  bekleyeceğiz,bekleyeceksiniz,bekletecekler. 😀

 31. SDN Okuru dedi ki:

  fazla ümitlenmeyin önce kaymakli müsterilere hizmet sunacaklar “siterler, vb,” daha sonra zaman kalirsa varoslara inerler keyiflerine bağlı

 32. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun diyorum

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Gümbür gümbür geliyor Superonline (Tellcom), TTNet sıkı bir önlem almazsa bu yükün altında boğulur. Sabırsızlıkla bana ulaşmasını bekliyorum Superonline’nın.

" Yurdu Fiber Ağlarla Ördük konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurdu Fiber Ağlarla Ördük ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurdu Fiber Ağlarla Ördük ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "