Okunma

Sürücü Desteği İşe Yarar Birşey


31 Ekim 2007 Çarşamba 14:00
Sürücü Desteği İşe Yarar Birşey
Phoronix.com tarafından yapılan bir testte, AMD’nin HD 2900 XT grafik kartı hem Linux hem de Windows altında sınanıyor. Tabii ki burada yapılan testler Windows’a özgü olan DirectX  testleri değil, Open GL tabanlı id Tech 4 motoruyla hazırlanmış oyunlarla yapılmış durumda. Dolayısıyla, oyun üreticilerinin pek de fazla ilgilenmediği bir tarafa yönelik çalışmalardır, diyemesek de oyunları sadece Windows için geliştirmeyen bir azınlığın varlığından bahsetmeniz gerekir.

Testler Burada

En son çıkan AMD’nin Linux grafik sürücülerinin denendiği testte, eşit sistemler kullanılarak yapılmış olan Windows ve Lİnux testlerinden Enemy Territorry: Quake Wars‘ta Linux sistemi Windows’la arasına önemli bir çizgi çekiyor. Testle ilgili birkaç grafiği görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Tabii ki donanımsal olarak arada bir fark olmadığını bilsek de yazılımsal anlamda, büyük farklar yaratan küçük farklar olabilir.

Bilgi İçin: Phoronix
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sürücü Desteği İşe Yarar Birşey”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  52 fps’ye karşı 63 fps. Yazılımın bu kadar fark yaratacak kadar üstün olduğunu bilmiyordum. Linuxçular abartıyor derdim ama galiba doğruymuş… Sanırım gelecekte herkes bir gün linuxçu olacak!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir defa direcx değil direct3D dir o.Ayrıca bir araştır bakalım openGL nedir ne değ***** ilerlemeiş***** satın almıştır.Hiçbir zaman D3D openGL ile yarışamaz fakat cepleri dolsun bazı firmaların.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Linux dağıtmış ortalığı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fazla bi fark yok.. Directx daha iyi. Linux’un adam gibi bişi yapması gerek opengl ile olmaz bu.

" Sürücü Desteği İşe Yarar Birşey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücü Desteği İşe Yarar Birşey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücü Desteği İşe Yarar Birşey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "