Okunma

Tarihin En Zararlı On Virüsü


03 Mayıs 2009 Pazar 08:10
Tarihin En Zararlı On Virüsü

Bilişim gazetecilerinin yoğun araştırmalar sonucu ortaya çıkardığı bu liste içersinde bilmediğimiz ve yakından tanıdığımız on tane virüs bulunuyor. Bu liste virüslerin kendi zamanlarındaki tahrip güçlerine göre oluşturulmuş.

Creeper

Bu virüs 1971 yılında Bob Thomas tarafından Tenex işletim sistemiyle üretildi. Birçok kişi bu virüsü bilinen en eski virüs olarak nitelendiriyor.


Brain

1986’ların ortasaında çıkan bu virüs Microsoft DOS işletim sistemini hedef alıyordu. Bu virüs iki Pakistanlı kardeş tarafından yazıldı. Ve orijinal ilaç yazılımını kopyalamayı önlemek için kullanılıyordu.


Mydoom

Bu virüs tamamen Windows işletim sistemini hedef alıyordu. Amacı adres defterinin tamamını kötü ellere geçmesini sağlamaktı. Virüs e-posta yolu ile bulaşıyordu.

Nimda

Tarihin en hızlı yayılma rekorunu kıran Nimda toplam 22 dakikada birçok bilgisayarı etkiledi.


Melissa

Microsoft Word belgelerini Office’ in içinde script dili olan Visual Basic for Applications’ ı kullanarak etkileyen bu virüs milyonlarca dolar zarar yol açtı. Melisa Word’e bulaşıp açtığınız tüm Word belgelerini etkiliyor, daha rahat yayılabilmek için ayarları değiştiriyor ve Microsoft Outlook’u kullanarak, kılık değiştirip kendini bir mesaj gibi gösteriyor ve kendi kendini e-postalıyor.


ExploreZip

10 yıl önce hayat bulan bu virüs hala bilgisayarlarda etkisini sürdürüyor. ExploreZip kuvvetli virüslere en iyi örnek.


Conficker

Oldukça ses getiren Conficker virüsünün C sürümü mart ayında yayılmaya başladı ve saldırının 1 Nisan’da gerçekleştirileceği söyleniyordu. 1 Nisan geldi geçti ama gerçekte bu virüs bilgisayarlara bulaşsa da bir zarar vermedi.


Storm

Bu virüs kendini yaymak için gerçek olmayan fırtına haberlerini kullandı. 2007 yılının başında öncelikle Avrupa’da bir zombi ağı gibi yayılan virüs 2008 yılında bertaraf edildi.


Klez

İlk görüldüğü günden itibaren yedi yıl geçmesine rağmen Klez virüsü hala yayılıyor. Bu virüs e-posta yolu ile bulaşıyor. Virüs bilgisayara girdiği andan itibaren adres listesindeki bütün adreslere kendisini gönderiyor.


Elk Cloner

15 yaşında olan bu virüs aslında bir şakadan ibaret. Rich Skrenta tarafından lise öğrencileri için hazırlanan bu şaka kötü sonuçlara yol açtı. Boot Sector olarak bilinen bu virüs ekranda sadece bir şiir gösteriyordu.

:: Virüslerden nasıl korunuyorsunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Tarihin En Zararlı On Virüsü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  etkileri ve ne zaman çıktılarına detay ver

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hani gerisi?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ya virus vardı şimdi adını hatırlayamadım ama melissa olabilir milletin ana kartını filan yakmıştı. yılın belli bi zamanında aktif olmuştu hatta bir kaç sene sonrası bile bilgisayarları aktif oldugu ay gelince tedirgin kullanırdık.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  En zararlıda CIH virüsü yok muydu? Kaynak göstermiş olsaydınız da biz de kontrol etseydik.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bi tek conficker la melissa yi duymustm

 6. SDN Okuru dedi ki:

  CIH virüsünü unutmuşsunuz.

" Tarihin En Zararlı On Virüsü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarihin En Zararlı On Virüsü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihin En Zararlı On Virüsü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "