4 büyük teknoloji CEO’su kongrede ifade verecek


29 Temmuz 2020 Çarşamba 12:18
4 büyük teknoloji CEO’su kongrede ifade verecek

Son zamanların en büyük hesaplaşmalarından biri bugün Amerikan Kongresi’nde gerçekleşecek. Teknoloji devleri arasında yer alan Google, Amazon, Facebook ve Apple’ın CEO’ları jüri önünde ter dökecek. Söz konusu Antitrust (Haksız rekabeti engelleme) yasası çerçevesinde görüşleri alınacak teknoloji devlerinin 1 milyondan fazla belgeye karşı yapacakları savunma merak konusu.

Teknoloji devleri Amerikan mahkemesinde ifade verecek

Geçtiğimiz haziran ayından beri Amerikan Meclis’indeki görevliler, teknoloji sektöründeki büyük isimlerin ne kadar güçlü olduğuna yönelik kapsamlı bir soruşturma yönetiyordu. 29 Temmuz tarihinde Apple, Amazon, Google ve Facebook’un CEO’larının katılacağı yüzleşme için büyük gün geldi. Geçtiğimiz yıldan beri Meclis Yargı Komitesi’nin Antitrust çalışmaları, soruşturmayı bugün yapılacak duruşmaya kadar götürdü. Duruşmada yürütülen soruşturmada elde edilen kanıtların kamuoyuyla da paylaşılması hedefleniyor. Denetleme şirketlerinden yıl boyunca 1 milyondan fazla belge alan Komite, konuyla ilgili beş halka açık oturum gerçekleştirmiş ve bu oturumlar yüzlerce saat sürmüştü.

4 büyük teknoloji CEO’su kongrede ifade verecek

Daha önce Facebook’tan Mark Zuckerberg ve Google’dan Sundar Pichai Kongre’de bir çeşit sorguya çekilmiş, ancak bu konular altında hiç değerlendirilmemişlerdi. David Cicilline’nin liderliğinde yürütülen sürecin bu haftaki duruşmasında çok büyük bir belge havuzuyla gidileceği ve CEO’ların sorgulamadan kaçınması için çok az yer bırakıldığı ifade edildi. 90’lı yıllardaki Microsoft’a yöneltilen Antitrust davalarından sonra ilk defa bu kadar kapsamlı bir dava süreci ilerlerken, Zuckerberg, Pichai, Jeff Bezos ve Tim Cook için 13 aydır bu iddiaların hazırlandığı düşünüldüğünde, belge sayısının korkutucu olduğu ifade ediliyor.

Söz konusu teknoloji devleri dilerse temsilcilerini göndererek bizzat duruşmaya gitmeme hakları bulunuyor. Zira daha önce Mark Zuckerberg, Cambridge Analiytica davasında hâkim karşısına çıkmış ve zor anlar yaşamıştı. Facebook CEO’sunun yaşadığı zor anlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Antitrust yasası nedir?

Genellikle tüketicileri teşvik etmek için şirketlerin davranış ve organizasyonlarını düzenleyen yasa, haksız rekabeti önleyerek tek bir firmanın tekelleşmesine engel oluyor. Bu sayede monopol bir piyasanın olmasının önü açılıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 4 büyük teknoloji CEO’su kongrede ifade verecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4 büyük teknoloji CEO’su kongrede ifade verecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4 büyük teknoloji CEO’su kongrede ifade verecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!