Okunma

Teknoloji Marketlerin Tuzaklarına Dikkat!


23 Haziran 2009 Salı 07:14
Teknoloji Marketlerin Tuzaklarına Dikkat!

Bir ürün satın almadan önce mutlaka iyice araştırılması şart. Teknoloji marketlerine girip fırsat ürünleri alırsanız bir çok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Türkiye‘deki birçok teknoloji marketi, müşteri memnuniyetini satış öncesinden veriyor. Mal sattıktan sonra babalarını bile tanımayan bu marketlerde neyin nasıl alacağınızı çok iyi bilmelisiniz.

Örneğin ambalajlı ürünlerde iadesi olmadığını biliyor muydunuz? Bazı ürünler tek kullanımlık bir ambalaja sahip. Ürünü açmak için ambalajı yırtmak veya kesmeniz gerekiyor. Ürünü beğenmediğiniz veya ürün ihtiyacınızı karşılamaması kimsenin umurunda değil. Ambalajı açtınız mı, o zaman iadesi yok.

Ambalajı açılmayan bazı ürünlerde de iade olayı yok. Telefonlar bu grubun başını çekiyor. Teknoloji marketlerde aldığınız ev veya cep telefonunu geri veremiyorsunuz. CD ve DVD medyalarında bunu anlarız. Fakat yazıcıda da bir  iadenin olmaması oldukça komik. Yazıcı ve faks makinelerini bir kere açtığınızda, onun ömrü bitene kadar kullanmanız gerekiyor.

 

Alışveriş yapmadan önce teknoloji marketlerinin müşteri hizmetlerine bir uğrayın.

Geçen günlerde MedyaMarkt Ümraniye şubesine gittim. Elimde bozuk bir tansiyon aleti vardı. Müşteri Hizmetlerine gittiğimde kıyamet kopuyordu. Avrupa’nın en büyük teknoloji alışveriş mağazalarından biri olan MedyaMarkt tam bir cadı kazanı gibiydi. Kulaklıklar değişmiyordu. Fareler kişilerin elinde kalıyordu. İnsanlar geri çevriliyordu. Müşteri Hizmetlerinin masalarında çeşitli tabelalar yer alıyordu. Bu tabelalarda hangi ürün geri verilmeyeceği yazıyordu. Tansiyon aleti bile bu listede yer alıyordu. Neyse ki benim ürün bozuktu ve direkt olarak tamir’e gönderildi.

MedyaMarkt gibi teknoloji marketler müşteriye önceden bu ürünün iadesi yoktur demiyor. Bu yüzden de marketlerin içinde demo alanlar kuruluyor. Ürünü burada beğenmeniz şart. Yoksa acı gerçeği ne yazık ki müşteri hizmetlerinde öğreniyorsunuz. Bu benim oldukça ilgimi çekti ve ben de 2 saatimi bu insanları seyretmeye ayırdım. Müşterinin biri aldığı bir fareyi geri vermek istiyordu. Müşteri temsilcisi bu müşteriye aldığınız fareyi beğenmediğiniz için geri veremezsiniz diyordu. Fakat müşteri bu fareyi ihtiyacını karşılamadığı için geri vermek istediğini söyledi. Fakat müşteri temsilcisi inatla bu ürünü geri almak istemiyordu.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Fakat siz siz olun bir teknoloji marketine girmeden önce müşteri hizmetlerine bir uğrayın. Hangi ürünleri geri verebileceğinizi öğrenin. Müşterilerin ne tür sorunlarla karşılaştığını görün. Sonunda, bir malı en ucuz değil en iyi müşteri hizmetini veren teknoloji marketini seçin.

Buna en güzel örnek Türkiye pazarına giren BestBuy. BestBuy yaptığı basın toplantısında en ucuz malı satan market olmayacağını söylemesi hepimizi şaşırtmıştı. BestBuy Amerika’da uygun fiyat politikası ile biliniyordu. Fakat, BestBuy fiyattan çok müşteri memnuniyeti için çalışacağını söylemesi, şimdi daha iyi anlaşılıyor. Benzer bir örnek Teknosa için de geçerli. Ürüne dokunun kampanyası bu yüzden çımış olmalı.

Peki böyle bir durumda ne yapılmalı. Fırsat ürünlere hemen atlamayın. Alacağınız ürünleri internet’ten iyice araştırın. Ürün inceleme ve testlere bakın. Mağazalara gidin bu ürünü açık olarak görmek istediğinizi söyleyin. Ürünü mağazada deneyin ve ürünü size tanıtan kişilere de çok güvenmeyin. Bu kişiler çoğu kes firmaların “Promoter” çalışanları. Yani kendi markasını size satmaya çalışan firma çalışanları.

Bu arada bunu da unutmayın. Bazı durumlarda online alışveriş siteleri daha avantajlı. Fiziksel olarak görmediğiniz bir ürünü geri vermeniz çok daha kolay. Buna ek olarak bu alışveriş siteleri oldukça iyi fiyatlara da sahipler. Bunun dışında da hakkınızı mutlaka arayın. Ne demiş büyüklerimiz, ağlamayan bebeğe “mama” verilmez.

:: Teknoloji marketlerde yaşadığınız sorunları bizimle paylaşın.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Teknoloji Marketlerin Tuzaklarına Dikkat!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ABARTMA LÃœTFEN ***** İADE OLMAYACAK İNSANLAR ÃœRÃœNLERİN AMBALAJINI PAKETİNİ BOZSUN SONRA İHRACATÇI FİRMAYA İADE EDİN.OLDU BAŞKA ARZUNUZ ? BİRAZDA KARŞI TARAFI DÃœŞÃœNÃœN MADEM ÃœRÃœNÃœ BEĞENMEDİN ALMADAN ÖNCE ÖZELLİKLERİNE İYİCE BAKSAYDIN O ***** İADESİ YOMUŞ ! OLMAYACAK TABİKİ BELKİ O ÃœRÃœNÃœ ALAN KİŞİNİN KULAĞINDA BİR HASTALIK VAR ? BİRAZ GENİŞ OLALIM GENİŞŞŞŞŞŞŞ.MAUSE DEMİŞSİNİZ,NE MALUM O ÃœRÃœNÃœ İLK ALAN KİŞİDE SİİL OLMADIĞI TEKNİK SERVİSTEKİ İNSANLARI DÃœŞÃœNMEK LAZIM DİMİ ?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Peki tüketiciyi koruma kanunu ne işe yarıyor… Benim bildiğim iade yok demekle işin içinden sıyrılamazlar.

" Teknoloji Marketlerin Tuzaklarına Dikkat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Marketlerin Tuzaklarına Dikkat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Marketlerin Tuzaklarına Dikkat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "