Okunma

Teknolojide Hedefler BİMY’21’de Konuşuluyor


18 Nisan 2014 Cuma 12:00
Teknolojide Hedefler BİMY’21’de Konuşuluyor

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nca (BTK) düzenlenen Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri BİMY’21, Huawei‘nin Platin sponsorluğunda Antalya’da başladı. Türkiye‘de teknoloji konusunda 2020 hedeflerinin konuşulduğu etkinlikte teknoloji dünyasının önde gelen isimleri ve akademisyenler bir araya geldi.

Etkinliğin açılış konuşmaları TBD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Chen Zhi ve Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından gerçekleştirilen etkinliğe yoğun katılım dikkat çekti.

Turhan Menteş TBD’nin farkındalık yaratma misyonundan söz ederken etkinliklerinin devam edeceğini belirtti. Faruk Eczacıbaşı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne dahil olmasının ülkenin gerek ekonomik yönden gerekse teknoloji algısı açısından önemli gelişmelerin anahtarı olduğunu vurguladı. Etkinliğin Platin sponsoru Huawei’nin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Chen Zhi ise Türkiye’de genç nüfusun teknolojinin daha yaygınlaşması için ateşleyici güç olacağını ve Türkiye’de önemli düzeyde bir potansiyelin söz konusu olduğunu belirtti.

Etkinlik, yoğun ilgiyle karşılandı.

TC Avrupa Birliği Bakanı ise Türkiye’de geniş bant kullanımının yaygınlığı, hatta bu kullanım sahasının dünyanın birçok ülkesinden daha fazla nüfusu kapğsadığını belirtti. Teknoloji yörüngesinde çeşitli örnekler veren Çavuşoğlu, Avrupa Birliği yolunda Türkiye’nin teknoloji yatırımlarının daha da artacağına işaret etti. Türkiye’de GSMH içinde teknoloji yatırımlarına ayrılan miktarın genel miktara oranının yüzde 4 olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, bu oranın yüzde 8’e çıkarılmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

BİMY’21 Seminerleri Huawei Başdanışmanı ve Singapur Yeterlik Merkezi Direktörü Nigel Bruin, Samsung Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Tansu Yeğen ve TTNET Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen’in de aralarında bulunduğu 30’dan fazla konuşmacının sunumlarıyla iki gün süresince Antalya’da teknolojinin odak noktası olacak.

:: Türkiye’de teknolojinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Teknolojide Hedefler BİMY’21’de Konuşuluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojide Hedefler BİMY’21’de Konuşuluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojide Hedefler BİMY’21’de Konuşuluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "