Teknolojide kadın gücü için çalışacaklar!


20 Mart 2019 Çarşamba 15:14
Teknolojide kadın gücü için çalışacaklar!

Özellikle iş dünyasında kadınlar varlığı her geçen gün artıyor. Çeşitli şekillerde desteklenen kadınlar iş dünyasının her alanında başarılara imza atıyor. İlerleyen yıllarda çok daha iyi pozisyonlarda yer alan kadınları göreceğimiz aşikar. Teknoloji sektöründe ise bu artışın biraz yavaş olduğunu itiraf etmek gerekiyor.

Teknoloji erkek işi değildir!

Teknoloji sektöründe kadınları desteklemek adına yeni bir dernek kuruldu. İsmi, Teknolojide Kadın Derneği (Wtech). Dernek düzenlediği basın toplantısı ile hakkında tüm merak edilen sorulara açıklık getirdi.

Toplantıda konuşan Wtech Kurucu Başkanı Zehra Öney, teknolojinin evrimleşmesine şahitlik eden bir jenerasyonun çocuğu olduğunu söyledi. İş hayatına başladığı günden beri kendini kadın olarak hep yalnız olarak hisseden Öney, kariyerinin önemli bir kısmında “Teknoloji erkek işidir” düşüncesiyle mücadele etti. Bu düşüncenin kadınlarda motivasyon kaybı yaşattığını söyleyen Öney, bu kaybı önlemek için çalışacaklarını söyledi.

Öney sözlerine şöyle devam etti, “Kadın odağında çalışmanın gücüne inanıyorum, Türkiye’nin en büyük gücü çalışkan, duygusal zekası yüksek kadınlarıdır. Bu gücü teknoloji ile ne kadar bütünleştirir yoğunlaştırırsak Türkiye’nin o kadar ileri gideceğine inanıyorum. Yetenek yönetimi çalışmalarımızda kadınlar kadar erkekleri de yüzde 20 kota ile desteklemeyi istediğimizi özellikle belirtmek isterim“

Dernek Eş Başkanı Selen Kocabaş ise konuşmasında STEM alanında okuyan ve çalışan kadının desteklenmesinin ve iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde yer almasının ülkemiz ve global dünya için büyük fırsat olduğundan bahsetti.

Teknolojide kadının yeri

STEM bölümlerinden mezun olan kız öğrenci oranının 37.11 ile en yüksek olduğu ülke Türkiye. Ancak, teknoloji sektörüne baktığımızda Türkiye de kadın istihdamı yüzde 9.91 oranında.

2023 yılı için Türkiye’de yaklaşık 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3.5 milyonunun STEM istihdamı olacağı, bu ihtiyacın karşılanmasında lisans ve yüksek lisans mezunları esas alındığında yaklaşık yüzde 31 açık olacağı öngörülüyor. Bu açığı kapatmak, günümüzdeki fırsat eşitsizliği ortamında mümkün değil. Bu yüzden kadınların güçlenmesine odaklanmak gerekiyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Pembe hayaller karın doyurmuyor

" Teknolojide kadın gücü için çalışacaklar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojide kadın gücü için çalışacaklar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojide kadın gücü için çalışacaklar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme