Okunma

Telefon Üreticileri Yeşilleşmeye Başladı


16 Şubat 2009 Pazartesi 15:12
Telefon Üreticileri Yeşilleşmeye Başladı

Dünyadaki ekonomik kriz sebebiyle çoğu cep telefonu kullanıcısı seçim yapmakta zorlanıyor. Şu ana kadar yalnızca  birkaç cep telefonu yeşil yada çevre dostu olarak adlandırılabildi. Bu yavaş değişim, telefon sektörünün müşterilerinin ilgisini çekmek için yeni yollar aradığını gösteriyor.

Bu hafta Ispanya Barcelona’daki Dünya Mobil Kongresinde birkaç Mobil üreticisi müşterilerin yeşil ürünlerle ilgilerini ölçtü. Fakat analistler, Endüstrinin daha akılcı ve müşterilerin bütçe kısıtlamalarına daha uygun davranmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Motorola Amerika’da görücüye çıkan MOTO W233 ürününde plastik su şişelerinin yeniden dönüşümü ile elde edilen  ve yeniden dönüştürülebilen bir kasaya sahip. Ayrıca paketi için kullanılan kağıtta %100 geri dönüşümden elde edildi ve telefonda satıcılardan geri dönen telefonların da parçaları kullanılarak geri kazanım sağlandı. Motorola w233’ün ilk karbon-nötr telefon olduğunu söylüyor.


Geçen yılın sonlarında Sony Ericsson’un sunduğu Green Heart telefon konsepti, geri dönüşümlü ve toprakta çözünebilen bileşiklerden yapıldı.

ZTE, Çin telefon üreticisi ve Latin-Amerikan Servis sağlayıcısı Digicel, Çarşamba günü Barcelona’da ilk güneş enerjisiyle çalışan ve düşük fiyatlı telefonla kullanıcıları tanıştıracaklarını söyledi.

Nokia 5630 Xpress Music  geçen hafta yeni bir uygulamayla ‘we:offset’ kullanıcıların karbon emisyonunu kendilerinin ölçmesine izin veriyor.

:: İşte bu gelişmeler Barcelona’dan ilk göze çarpan yeşil ürünler.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Telefon Üreticileri Yeşilleşmeye Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon Üreticileri Yeşilleşmeye Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon Üreticileri Yeşilleşmeye Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "