Okunma

Telefon Verisinden Bilgi Seviyesi Belirleniyor


14 Temmuz 2016 Perşembe 16:00
Telefon Verisinden Bilgi Seviyesi Belirleniyor

Norveçli araştırmacılar, kullanıcılar akıllı telefon alışkanlıklarının düzeyine ilişkin deneysel bir çalışmada bulundular.

Kullanıcıların mobil platform üzerindeki verileri baz alarak gerçekleştirdikleri deneyde, akıllı telefonlarda yer alan veriler insanların cehalet-bilgelik seviyelerini ortaya çıkardılar.

16-07/14/indir-4.jpg

Telefonunuz sizin kim olduğunuzu söylüyor

Norveçli araştırmacı Pal Sundsoy, Asya’da ismi açıklanmayan gelişmekte olan bir ülkede gerçekleştirdiği deneyde, 76 bin cep telefonu kullanıcısına yer verdi.

Telefon üzerinden gerçekleştirilen ankette, kullanıcıların okuma-yazma bilip bilmedikleri soruldu.

Katılımcıların mobil faaliyetlerine ilişkin bilgilerin açığa çıkmasının amaçlandığı çalışmada kaydadeğer veriler elde edildi.

Örneğin, katılımcıların belirlenilen ölçütten fazla sayıda olan metin mesajları, kullanıcıların mobil üzerinden iletişimlerinin daha az olduğu sonucunu çıkardı.

Eski tarihten kalan metin mesajlarının varlığının da dikkate alındığı verilerde, bu tip mesajları barındıran bireylerin kentin daha az gelişmiş yerlerinde ikamet ettikleri saptandı.

16-07/14/518390298.jpg

Araştırmacı Sundsoy, kullanıcıların bu tip mobil kullanımına ilişkin verilerin, insanların sosyal, ekonomik yaşantılarına ilişkin önemli çıkarımlara destek olduğunu dile getirdi.

Araştırma sonucu elde edilen sonuçların yüzde 70′e varan doğruluk payına sahip olduğu MIT Technology Review‘daki haberde yer aldı.

Sundsoy, henüz test aşamasında olan çalışmasının, ileri ki süreçte daha kapsamlı bir araştırmaya döneceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

:: Kullanıcıların mobil verilerin, sosyal, ekonomik yaşantılarına dair çıkarımlarda bulunabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Telefon Verisinden Bilgi Seviyesi Belirleniyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ilgincmis. Ama dogrulugu tartisilir. Haci ben mesela mesaj gondermeyi sevmeyenlerdenim. Hangi kategoriye giriyorum ben? Gonderirsem de bazen detayli bazen de evet hayir cinsinden mesajlar gonderiyorum. Not defterimde yiginla sey var mesela.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Günlük hayatta'da yeni tanıştığımız insanların hesaplarına bakarak paylaşımların'dan yaşam tarzlarını, kültürlerini, yaptıklarını, yapamadıklarını hobilerini anlayabiliyoruz.

" Telefon Verisinden Bilgi Seviyesi Belirleniyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefon Verisinden Bilgi Seviyesi Belirleniyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefon Verisinden Bilgi Seviyesi Belirleniyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "