Okunma

Telefonlarınızda 4.5 G Yazısına Hazır Olun!


03 Şubat 2016 Çarşamba 13:05
Telefonlarınızda 4.5 G Yazısına Hazır Olun!

1 Nisan 2016 tarihinde hizmete girecek olan 4.5 G teknolojisi için, mobil operatörler hız kesmeden çalışmaya devam ediyor.

4.5 G ile uyumlu SIM kartlarının dağıtımını büyük oranda tamamlayan operatörlerin bir diğer sorunu ise, telefon ekranlarında ne yazacak?

BTK tercihi operatörlere bıraktı!

Telefon ekranlarında yer alacak ibare için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sorumluluğu operatörlere vermişti.

Konu hakkında ilk açıklamalar geldi. Samsung ve Apple gibi akıllı telefon üreticileri ile operatörler arasında yapılan anlaşma sonrası, dünyada ilk defa 4.5 G yazısı ülkemizde telefonlarda yer alacak.

16-02/03/45g-simkart.jpg

:: 4.5 G teknolojisi sizi heyecanlandırıyor mu?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

123 yorum - “Telefonlarınızda 4.5 G Yazısına Hazır Olun!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  şu anda test ettim att kullanıyorum lte hızı 23 download 6 uploud fakat 50mbit görmüşlüğüm var maksimum yani abd de hızlar ortalama 300 küsür megabit kağıt üstünde

 2. SDN Okuru dedi ki:

  4G yi süsleyip sanki daha iyimiş gibi 4.5 G diye iteleyecekler. LTE yazsın kafi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Lte yazar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bazılarının zoruna gitmiş bazı ülkeler 3g ye yeni geçecek ideolojik cahilller

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İyi hizmet versinler de yazmasada olur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  geri zekalı diyen kişi,,,,senin aklın çalışıyormu? no it'ısınt..akıl..
  Zengin bir fabrikatör varmış…oğlunu birçok işlere bırakmış..ancak oğlu hiç bir işi kavrayamıyormuş, oğluna demişki bak EVLAT sana bir fabrika açayım.
  bu fabrika dünyada az bulunanlardandır..ve baba fabrikayı açmış,,elektronik aygıtlarla donatmış,oğluna demişki gel seni fabrikamızda gezdireyim..ve baba oğul fabrikayı geziyorlar..baba oğluna demişki bak evlat..şuradan öküzü koyuyorsun ve öküz aşama aşama gidiyor taaaaa işte buradan sucuk olarak çıkıyor..ne güzel değilmi evlat !
  evlat süper geri zekalı ya..babasına dönerek demişki baba,,bu sucuğun çıktığı yerden öküzü koysak taaa öbür taraftan sucuk çıkmazmı ?
  Babası bir lahavle vela çektikten sonra sinirli, sinirli demişki, oğlum dünyada böyle bir teknoloji yok..yalnız annende var böyle bir süper teknoloji..hahaaaaaaaaaaaaaa. süper geri zekalılara hediyemiz olsun..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  WİWAX YAZSIN OPERATÖRLER..!! LTE,DEN 10 KAT DAHA İYİYMİŞ..
  LTE ABD DAYATMASI..BEŞPARA ETMEZ..İLLEDE wiwax !

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bayılıyoz kendimizi elaleme guldurmeye….biri 4.5 G olsun demiste dunyada ilk olallim demis zuhahaha evet ilkkiz gerizekalilikta!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  3g bile edge yavaslogında..gelmis kus beyinliler olmayan alt yapi ile LTE hızına sahip olabiliceklerini sanıyorlar….

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Oha yılların lte(4g)si bize gelince 4.5g olmuş helal bize

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Koyarsa apple koyar gerisinden hic umudum yok, adam akilli ulkeye gore guncelleme veren firma yok. Herkeste 4G ya da LTE yazcak bakin gorun

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hala 4nokta5G'yi anlamayıp Erdogan'a sallayan var. Beyler 5G gelince bir daha ihale yapılmayacak operatörler anında 5G'ye geçecekler ve 3G ve 4G'de oldugu 5yil geriden takip etme gibi durumumuz olmayacak. Kısaca Erdoga'nin bekleyelim direk 5G'ye geçelimdeki sadece beklemeyelim direk geçelim olmuş ***** bildiğimiz iki uç taşıyıcılı LTE teknolojisidir. şimdi biz zaten 3G'de bu çoklu taşıyıcı sistemelerle çok yüksek hiza ulaşıyoruz. Mesela avea'da saniyede 2.5mb indirdigim vaki 4g gelince bu rakamı en fazla 10mb olacak ilerde taşıyıcı sistemi artınca katlanacak bu rakamları ADSL girmek hayal

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kekolukta ısrar etme civciv sırf muhalif olacam diye gerçekleri inkar etme civciv çok bilmiş 4.5G nedir? 4G’den ne farkı var?4G ihalesinin iptal edilip 26 Ağustos’a ertelenen 4.5G ihalesiyle hayatımıza giren 4.5G teknolojisi nedir? 4.5G nedir? 4.5G’nin 4G’den farkı ne? Tüm sorularınızın cevabı ***** bağlantı teknolojilerinin hızla gelişmesi ile birlikte, son olarak 5G çalışmaları gelişmiş ülkelerde devam ***** gibi 3G teknolojisine de geç merhaba diyen Türkiye, günümüzde 3G’yi oldukça hızlı bir şekilde değerlendiren bir ülke. Son dönemde 3 taşıyıcılı 3G bağlantısı kullanılmaya devam ***** 3G’nin ne kadar geliştirilse de 4G ya da 5G kadar hızlı olamayacağı biliniyor. Bu nedenle Türkiye’de de 4G çalışmalarının hızlandırıldığını hatta ihale aşamasına geldiğini ***** ya da 5G ihalesi değil, 4.5G ihalesi!Bu durumun uzun süredir farkında olan yetkililer, geçtiğimiz aylardan itibaren 4G ihalesini konuşmaya başladı ve bununla birlikte Cumhurbaşkanı tarafından yapılan 5G açıklamaları ile kafalar iyice karıştı. Bir süre 4G ihalesi mi? 5G ihalesi mi? yapılacak tartışmaları yapıldıktan sonra, yetkililer 4.5G kavramını ortaya atarak tartışmalara noktayı ***** gerçekleşen 4.5G ihalesi ile birlikte Türkiye’de önemli bir adım atılacak diyebiliriz. Zira gelişmiş ülkelerle aramızdaki açık, 4.5G ihalesi ile büyük oranda kapanacak. Peki, 4.5G nedir? Neden 4.5G ihalesi bu kadar önemli?4.5G Nedir?Shiftdelete sitesinde yer alan habere göre ünlü mobil alt yapı firmaları Qualcomm’un LTE Advanced dediği yüksek hızlı 4G teknolojisi, Huawei gibi üreticiler tarafından 4.5G olarak adlandırıldı. Global arenada bazı operatörlerin de 4.25G olarak adlandırıldığı, az da olsa görüldü.Ülkemizdeki yeni 4G ihalesine de Huawei’nin alt yapı desteği vermesi ***** 4G, 2011 yılından beri hayatımızda. 4G, bilindiği üzere 100 Mbps’e kadar hız sunuyor. LTE Advanced ya da 4.5 G olarak adlandırılan yeni sistemlerin hızı ise 300 Mbps, hatta bazı özel çalışmalarla deneysel olarak 450 Mbps’e kadar hızlara eriş***** yaygınlaşmasına kadar, henüz geliştirme aşamasında olan IMT Advanced ile 1 Gbps hızlara, 4G alt yapısıyla ulaşılması hedefleniyor. Tabii bu rakamlar henüz deneysel ***** hız, alışkanlıkları değiştirecekÖrnek olarak 4G ile dakikalarca sürede indirilebilen bir dosya, 4.5G ile saniyeler içinde indirilebilecek. Ancak tabi ki 5G ile sunulacak 1000 Mbps hıza, 4.5G ile ulaşılamıyor. Ek olarak 4G destekleyen tüm telefonların 4.5G ile uyumlu olduğunu hatırlatmış olalım.4,5G ihalesinin ardından Türkiye’de dördüncü bir operatörün de hizmet vermesi bekleniyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  RTE YAZSIN

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bende arada sırada şu an da kısa süreliğine 4g yazıyor denemeler yapıyor vodafone diye düşünüyorum. Bir tanesinde ekran görüntüsü kaptım 😀

 16. SDN Okuru dedi ki:

  3g nin hayrını çok gördükya 4.5g si kaldı.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde reis nasıl size zorla 5g yi söylettiriyor. Benim 5gyi bekleyelim önerimi kabul etmezseniz bende size dolaylı da olsa 5g dedirtirim. Sonuna dikkat 4.5G buçuk değil nokta diye okuyun.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  4.5 g yazacaksa şuan kullandığımız da 3.5 ya da 3.75g o zaman bunlar neden yazmıyor. Burda bir algı var ilk defa türkiyede diyerek sanki lte advencedı sadece biz kullanıyorız. 3g de olduğu gibi h bas geç.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Daha dogru durust 3ge yok bide bumu gelecek birde pahali tlfinmu alacagiz jyide para nerde

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Adamın biriside gerçekten 4.5g diye birşey olduğunu zannetmiş bir de öyle birşey yok diyenlere sallamış.o zaman bu telefon üreticileri saf gerçekten sattıkları telefonların özelliklerini ***** z2 yi ilk aldığımda ***** özelliklerine baktığımda 4g destekli yazıyordu şimdi avea ya mesaj atıyorum cihazınız 4.5g destekliyor diye cvp atıyor insan ürettiği cihazın özelliğini bilmez ya ne biçim firma bunlar!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  4.5g var deyip sağa sola çemkiren tip sağda solda yarım yamalak bilginle yorum yapacağına önce bi aç google da bi araştır bakalım dünya da 4.5g diye bişey varmıymış, yoksa biz mi uydurmuş***** dünyada yok ama biz de var bu farklı diye saçmalıycaksan aynaya bak kekonun kim olduğunu görürsün

 22. SDN Okuru dedi ki:

  4.5 g diye bir şey yok diyen keko arkadaş (lte advanced) yani 4 g nin gelişmiş hali

" Telefonlarınızda 4.5 G Yazısına Hazır Olun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlarınızda 4.5 G Yazısına Hazır Olun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlarınızda 4.5 G Yazısına Hazır Olun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "