Okunma

Telefonunuz İçin Twitter Uygulamaları


09 Mayıs 2009 Cumartesi 12:37
Telefonunuz İçin Twitter Uygulamaları

ShiftDelete.Net’i düzenli takip edenler dünyanın şu sıralar en popüler online servislerden biri olan Twitter hakkında sıklıkla yaptığımız haberleri görmüştür. Bugüne kadar yaptığımız tüm Twitter haberleri için buraya bakabileceğinizi hatırlatır; hiç duymadım ya da duydum ama kullanmaya başlamadım diyenler için de hazırladığımız Twitter Kullanım Kılavuzu‘na bakarak twitlemeye başlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yılı yüzde 1300’e yakın bir hızda artış yaşayarak geçiren Twitter, cep telefonları üzerinden de kullanma dürtüsü uyandıran bir servis. Bu nedenle sizlere kullanım kılavuzunun ardından mobil uygulamalarını da tanıtmak istedik. İşte karşınızda iPhone, Windows Mobile, Nokia Series 60, Blackberry ve Android tabanlı cihazıkullanıcıları için faydalı uygulamalar.

Twitterific

iPhone sahiplerinin internette en fazla vakit geçiren cep telefonu kullanıcıları olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Sizlere ilk olarak tanıtacağımız Twitterific, iPhone sahiplerinin tercih edebileceği uygulamalardan biri olarak listemize girmeyi başardı. Iconfactory tarafından hazırlanan Twitterific, mesajları okuma, silme, bir başka Twitter kullanıcısına direkt mesaj gönderebilme, tüm mesajları okundu olarak işaretleyebilme gibi özellikler sunuyor. 1.2 MB büyüklüğündeki uygulamayla iPhone’unuzla çektiğiniz fotoğrafları, Twitter mesajlarınıza resim ekleyebilmenizi sağlayan Twitpic aracılığıyla kolayca gönderebiliyorsunuz. 14.95 dolara satılan bu uygulama iPhone kullanıcılarının favori Twitter uygulamalarından biri.

Bilgi için: Iconfactory

Twitterfon

Twitter’ın sade ve kolay kullanımını iPhone’una taşımak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Twitterfon, Firefox eklentisi olan TwitterFox’u da geliştiren Naan Studio tarafından hazırlanmış bir uygulama. Bilgisayarınızdaki Twitter özelliklerinin hemen hemen tümünü destekleyen Twitterfon, iPhone’un görselliğine uygun bir tasarımla ekranınızı süslüyor.

Bilgi için: Twitterfon

Tweetie

Listemizdeki bir başka iPhone uygulaması olan Tweetie, birden fazla Twitter hesabını kontrol edebilme, internet üzerinde rastladığınız ve Twitter’daki takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz linkleri kısa url servisi bit.ly üzerinden yollayabilme, beğendiğiniz mesajları favorileriniz arasına ekleyebilme gibi özellikler sunuyor. Twitterific’te olduğu gibi çektiğiniz fotoğrafları Twitpic üzerinden gönderebilme desteği de sunan Tweetie’nin Japonca için özel bir versiyonu da bulunuyor.

Bilgi için: Atebis

Twittelator

Sıradaki konuğumuz, iPhone için geliştirilen sosyal ağ uygulamaları arasında ödül sahibi olmayı başarmış olan Twittelator. Benzerlerine oranla özellik listesi bir hayli kabarık olan bu uygulama için Twitter için geliştirilmiş hemen hemen tüm yan servisleri destekliyor cümlesini kurabiliriz. Twittelator lite ve Twittelator Pro olmak üzere iki versiyonu bulunan uygulama Stone Design tarafından üretilmiş.

Bilgi için: Stone Design

Twikini

Twitter için geliştirilen mobil uygulamalar elbette iPhone ile sınırlı değil. Windows Mobile kullanıcılarını düşünen Trinket Software, bu amaçla Twikini adlı bir uygulama geliştirmiş. Windows Mobile 5.0, 6.0, 6.1 ve 6.5 versiyonlarında sorunsuz çalışan Twikini şimdilik beta versiyon olarak sunuluyor. Twitter kullanıcılarının favori resim paylaşma servisi Twitpic’i de destekleyen Twikini, Windows Mobile yüklü cihazlarda bulunan Windows Media Player sayesinde bir şarkıyı telefonunuzdan dinleyebilmenize de olanak tanıyor.

Bilgi için:
Trinket Software

Gravity

Cep telefonundan interneti yoğun kullanan kesimin bir tercihi de Symbian. Ve elbette onlar için de listemizde bir Twitter uygulaması bulunuyor. Gravity adlı bu uygulama Series 60 olarak tanımlanan cihazlarla uyumlu olarak çalışıyor. Görünüm olarak önceki sayfalarda listelediğimiz uygulamalardan farklı bir yerde duran Gravity, gelen mesajları görüntüleme, yanıt yazma, bir Twitter hesabını listenize ekleme ya da çıkartma gibi özelliklerle geliyor. Gravity’nin geliştiricisi Mobileways, resim paylaşmayı sevenleri de unutmamış. Uygulama, MobyPicture, TwitPic, TwitGoo ve Posterous ile uyumlu çalışıyor.

Bilgi için: Mobileways

TwitterBerry

Sıradaki uygulama, isminden de tahmin edebileceğiniz gibi Blackberry kullanıcıları için. Orangatame Software tarafından geliştirilen TwitterBarry, Blackberry’nin alıştığınız kullanımına uygun bir tasarımla geliyor. Hemen hemen tüm Blackberry ürünleriyle uyumlu olan TwitterBarry’yi kullanabilmek için cihazınızın işletim sisteminin 4.1.0 ve üzerinde olması gerekiyor. Eğer fotoğraf paylaşımı için TwitPic’i de kullanmak istiyorsanız sürüm numaranızın 4.2 ve üzeri olması gerektiğini belirtelim.

Bilgi için:
Orangatame Software

TwitterDroid

Henüz Android işletim sistemi kullanan cihazlar ülkemizde resmen satışa sunulmamış olsa da yurt dışında bir uygulama mevcut. Kanada’dan Fred Brunel isimli bir geliştirici tarafından hazırlanan TwitterDroid, yukarıda bahsettiğimiz Twitterific adlı uygulamanın Android versiyonu aslında. Dolayısıyla Twitterific için belirttiğimiz zengin özelliklerin pek çoğunu TwitterDroid’te de bulabiliyorsunuz.

Bilgi için: Fred Brunel

Tiny Twitter

Listemizdeki son uygulama ise yukarıdaki akıllı telefonların dışında ürünlere sahip olanlara hitap ediyor. Şimdiye kadar gördüğümüz en sade internet sitelerinden birine sahip olan Tiny Twitter, ekran görüntüsü için her ne kadar Blackberry kullansa da Java destekli herhangi bir telefonda çalışabiliyor. Eski ve yeni Java destekli telefonlar için iki ayrı sürümü bulunan Tiny Twitter’ın yakında akıllı telefonlar için de versiyonlar çıkacağı belirtiliyor.

Bilgi için: Tiny Twitter

:: Twitter’ı kullanmaya başladınız mı?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Telefonunuz İçin Twitter Uygulamaları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen ‘internette on editör gücündedir’ ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.

" Telefonunuz İçin Twitter Uygulamaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonunuz İçin Twitter Uygulamaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonunuz İçin Twitter Uygulamaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "