Okunma

TeliaSonera’dan Turkcell Açıklaması


10 Temmuz 2013 Çarşamba 08:31
TeliaSonera’dan Turkcell Açıklaması

Birkaç yıldır süren TeliaSonera – Çukurova Holding anlaşmazlığında İngiliz Yüksek Mahkemesi kararını açıkladı. Kararı olumlu karşılayan ortaklardan TeliaSonera aşağıdaki açıklamayı yaptı. İşte TeliaSonera’nın konuyla ilgili resmi açıklaması:

TeliaSonera’nın İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin Turkcell hakkındaki kararına ilişkin yorumu:   

TeliaSonera, Çukurova Holding A.Ş. (“Çukurova”)’nin Turkcell Holding A.Ş’deki hisseleri üzerindeki Alfa Telecom Turkey Ltd (“ATT”) lehine olan rehnin kaldırılması şartlarına ilişkin bugünkü İngiliz Yüksek Mahkemesi kararını olumlu karşılamıştır. TeliaSonera, kararın hissedarlar arasındaki ihtilafın gecikmiş çözümü için bir başka önemli adım olacağını ummaktadır. Aynı zamanda hisseler üzerindeki rehnin kaldırılmasından önce Çukurova’nın Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti’nin 2011 yılında verilen kararı uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmesini beklenmektedir.

Yüksek İngiliz Mahkemesi, Sonera Holding B.V. (“TeliaSonera”) ve Çukurova arasında aynı hisselere ilişkin olan ihtilafı çözmemektedir. 1 Eylül 2011 tarihinde, Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti, Çukurova’nın taraflar arasında daha önce yapılan Hisse Devir Sözleşmesi uyarınca Turkcell Holding hisselerini TeliaSonera’ya devretmemesi sebebiyle TeliaSonera lehine 932 milyon dolar tazminatı, faiz ve masraflarıyla birlikte ödemesine karar vermiştir. Söz konusu karar New York, Doğu Karayip Adaları, İngiltere ve Hollanda’da yargı kararlarına dönüştürülmüştür.

Çukurova, belirlenen yükümlülüğü yerine getirmek için herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Bu doğrultuda, New York Mahkemesi sözkonusu borcun ödenmesini teminen mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunmayı engeleyen bir tedbir kararı almıştır. Bu tedbir Çukurova’nın TeliaSonera’ya olan yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlayabilecek varlıklarını satmasını, devretmesini, üzerlerine ipotek ve rehin konulmasını men etmektedir. TeliaSonera kararın yerine getirilmesini etkin bir biçimde takip edecektir.

:: Dava hakkında ne düşünüyorsunuz?   

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “TeliaSonera’dan Turkcell Açıklaması”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Senin ülkenin şirketi olsa evet haklısın .
  Bugünkü haberleri okusaydınız aşağıdaki alıntıda açıklama var.

  NEDEN KRALİÇE BAKTI?

  Sürecin sonuçlanmaması nedeniyle ana ortaklar Turkcell Genel Kurulu’nu gerçekleştirme konusunda uzlaşma sağlayamıyordu. Cukurova Telecom’un İngiliz Virjin Adaları’nda tescil edilmesi nedeniyle davaya ‘İngiltere Kraliçesi’nin mahkemesi’ Privy Council bakıyor.

 2. Önder Etce dedi ki:

  Karamehmet piramit yapısıyla ve 3. nesil Q hisseyle Turkcell’in yönetimini elinde tutuyor. Zeki adam 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  şirkete ortak alırken ingiliz mahkemesini tahkim olarak atarsan yargılamayıda onlar yapar tabiki.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Karamehmet’in yüzde 51 hisseyi ne yapıp edip tekrar elde etmesi lazım. Yoksa turkcell yabancıların eline geçecek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  benim ulkemdeki bir olaya yurtdisi mahkemesi ne karisiyor paypal sorun yasadiginizda singapur mahkemesi sorumlu iken adamlar irlanda dan is yapiyorlar sonucta benim ulkemin sirketi ise benim hukukumla islemeli kusura bakmasinlar

 6. marancı dedi ki:

  Adamlar ta nerden ipotek koyduracaklar. Davanın başlangıcı neye dayanıyor acaba?

" TeliaSonera’dan Turkcell Açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TeliaSonera’dan Turkcell Açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TeliaSonera’dan Turkcell Açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "