Tesla’nın Bitcoin alımı çevresel hedefleriyle çatışıyor


10 Şubat 2021 Çarşamba 12:01
ABONE OL
Tesla’nın Bitcoin alımı çevresel hedefleriyle çatışıyor

Tesla, geçtiğimiz günlerde kripto para birimi Bitcoin‘e büyük bir destek verdi. Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın almasının ve gelecekte Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini duyurmasının ardından, kripto paranın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fiyatlar yüksek olduğunda, Bitcoin “madenciliği” işlemleri doğrulayarak yeni coin’ler yaratmak için hızlanır. Ancak bu madencilik gerçekleşse de, gerçek dünyada bir iklim krizini körükleyen sera gazı emisyonlarına neden olur. Bu durum, Tesla’nın “dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırma” misyonuyla çelişiyor. Tesla’nın Bitcoin’i benimsemesiyle, enerjiyi oldukça sürdürülemez bir hale getirdiği düşünülüyor.

Bitcoin bir ülke olsaydı, yıllık elektrik tüketimi dünyada 30. sırada yer alırdı

Bilindiği üzere Bitcoin, finansal işlemleri denetlemek için banka gibi üçüncü bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için oluşturuldu. Ancak Bitcoin‘de bir bankanın güvenlik sistemleri olmadan, madencilerin ultra karmaşık sayısal sorunları çözmelerini gerektirerek kayıtlar güvenli ve doğru bir şekilde tutulur.

Madencilerin bu sorunları çözmek için yüksek enerji gerektiren makinelere ihtiyaçları var. Elbette bu makine ihtiyacı Bitcoin ile ilişkili iklim kirliliğine neden oluyor. İnsanların kayıtları ele geçirmeye veya bozmaya çalışmaktan caydırmak için kasıtlı olarak zor olan “çalışma kanıtı” adı verilen sistemdem, makinelerin maliyeti ve yedikleri tüm enerji nedeniyle Bitcoin çıkarmak pahalı hale geliyor.

Ayrıca araştırmalara göre Bitcoin bir ülke olsaydı, yıllık elektrik tüketimi dünyada 30. sırada yer alırdı. Bitcoin’in enerji tüketiminin güncellenmiş bir tahminini tutan Cambridge Alternatif Finans Merkezi‘ne göre, kripto para Norveç’in tükettiği enerji miktarının hemen altında ve Arjantin’den biraz daha fazla enerji kullanıyor.

Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe, Bitcoin’in enerji tüketimi Ekim ayından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. Özellikle Tesla’nın Bitcoin için teklifi, kripto paranın fiyatında ve karbondioksit emisyonlarında ek bir artış sağladı.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alması, bir şirket olarak Tesla’nın karbon ayak izini teknik olarak artıracak. Bu satın alım bir yatırım olarak kabul edilirse, şirketin “dolaylı” emisyonlarının bir parçası olacağı düşünülüyor. Dolaylı emisyonların ayrıca tedarik zinciri boyunca ve ürünlerinin kullanımından kaynaklanan kirliliği içerdiğini de belirtelim.

2018 sürdürülebilirlik raporuna göre dolaylı emisyonlar, birçok şirkette olduğu gibi zaten Tesla’nın karbon ayak izinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bununla birlikte, şirket olarak dolaylı emisyon rakamlarını 2019 raporunda açıklamadı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Marsa taşınacaklar ya 3. dünya savaşından önce o yüzden umurlarında değil

" Tesla’nın Bitcoin alımı çevresel hedefleriyle çatışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tesla’nın Bitcoin alımı çevresel hedefleriyle çatışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tesla’nın Bitcoin alımı çevresel hedefleriyle çatışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme