TikTok bu sefer farklı bir şekilde gündemde


09 Ocak 2020 Perşembe 11:19
TikTok bu sefer farklı bir şekilde gündemde

Ülkemizde ve dünyada kullanıcı sayısı giderek artan TikTok hakkında çok farklı haberler var. Kullanıcılarının çektiği TikTok videoları ile gündeme gelen uygulama, bu sefer güvenlik açığı ile gündeme geldi. TikTok güvenlik açığı ile, kullanıcılara gelen bağlantılar tehlikeli bir hale gelebiliyor.

Eski başbakan Davutoğlu TikTok’a başladı!

TikTok güvenlik açığı ile gündemde

Siber güvenlik araştırmaları ile bilinen Check Point Research, TikTok uygulaması için açıklamalarda bulundu. Güvenlik araştırmaları şirketi, TikTok kullanıcısına gelen SMS’te bulunanan bağlantı ile kötü niyetli kişilerin kullanıcıların TikTok hesaplarına erişebileceğini belirtti. Bu erişim ile beraber, kullanıcıların  TikTok hesaplarında sadece bazı bölümlere erişim sağlanabiliyor.

Kullanıcılar, kendilerine gelen SMS’teki bağlantıya tıkladıklarında, kötü niyetli kişiler bu kullanıcının TikTok hesabına erilebiliyor. Bu erişim özel bilgileri kapsamasa bile, kullanıcıların çektiği videoları tehlikeye atabiliyor. Kötü niyetli kişiler eriştikleri hesaptaki tüm videoları değiştirebilme, yayınlama ve silme gibi adımlar atabiliyor. Kısacası, özel bilgiler ortaya çıkmasa bile bu durum yüksek izlenmeli TikTok videoları için tehlike oluşturuyor.

TikTok, uygulamasında bulunun açık hakkında bir açıklama yaptı. Güvenlik araştırması şirketinden gelen bilgiler doğrultusunda sorunu çözdüklerini belirten TikTok, güvenlik için daha çok çalışacaklarını açıkladı. Ayrıca güvenlik şirketinin de bu sorunun çözüldüğünü kabul ettiği belirten TikTok, bu durumun diğer güvenlik firmalarını da teşvik etmesi gerektiği belirtti.

Güvenlik sağlamak ne kadar zor?

TikTok, tanıtılmasının kısa bir süre ardından 1.5 milyar kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaştı. Birçok platformda kullanılabilen uygulama, bu denli geniş bir kitleye sahip olunca bazı konuları korumak konusunda zorlanabilir. TikTok’un barındırdığı verilerin yüksek seviyede olması, tüm dünyada birçok kötü niyetli insanın buraya saldırmasına sebep oluyor.
yazarFurkan Karaca

2018 yılından beri SDN ailesine emek veren Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

TikTok biter, ZikZok başlar ve bu tür uygulamalar sonunda donumuzun içine kadar girer sonra da şikayet ederiz. İnsan olarak ne kadar gereksiz şeyler varsa onlarla meşgul oluruz. ayrıca İnsanlar Teknolojiyi ne zaman bilinçli bir şekilde kullanmaya başlayacaklar acaba….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Valla açıkçası bu tip uygulamardan hep uzak durdum bir kere bile tik tok ve benzeri uygulama telefonuma kurmadım kullanmadım mesala facebook tweeter hesaplarım var ama çok nadir kullanırı oda pc’den şahsi fikrim herkesin uzak durmasu gereken uygulamalar.

" TikTok bu sefer farklı bir şekilde gündemde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok bu sefer farklı bir şekilde gündemde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok bu sefer farklı bir şekilde gündemde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  2. 2 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  3. 3 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  4. 4 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  5. 5 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  6. 6 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  7. 7 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  8. 8 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  9. 9 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  10. 10 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi