TikTok’a ikinci kez yasaklanma şoku!


12 Mart 2021 Cuma 18:58
ABONE OL
TikTok’a ikinci kez yasaklanma şoku!

Son zamanların popüler uygulamalarından TikTok, sakıncalı içerik barındırdığı sebebiyle Pakistan’da bir kez daha yasaklandı. Bu da ByteDance’ın sahibi olduğu platformun Ekim ayındaki 10 günlük kapatmanın ardından ikinci kez yasaklandığı anlamına geliyor.

TikTok daha önce de yasağa kurban gitmişti

Geçtiğimiz sonbaharda TikTok, ‘ahlaksız ve ‘uygunsuz’ videolara yer verdiği gerekçesiyle Pakistan’da yasaklanmıştı. Ancak şirket Pakistan hükümetine videoların toplumsal normlara ve Pakistan yasalarına uygun olarak denetleneceği konusunda güvence verince, bir buçuk haftalık aranın ardından uygulama yeniden aktif hale gelmişti.

tiktok-pakistanda-ikinci-kez-yasaklandi

Şimdiyse Peşaver şehrindeki bir yüksek mahkeme, ülkede milyonlarca kullanıcısı bulunan uygulamanın hükümetin Telekom düzenleme kurumu olan Pakistan Telekomünikasyon Kurumu’nun (PTA) kurallarına uyulması için yasaklamayı emretti. Kararda, “Peşaver yüksek Mahkemesi’nin emirlerine saygılı bir şekilde uymak adına, PTA hizmet sağlayıcılara TikTok uygulamasına erişimi derhal devre dışı bırakmaları için talimat vermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan TikTok’un Pakistan’daki yasallığının neden sorgulandığı ve uygulamadaki herhangi bir videonun ya da trendin mi buna sebep olduğu tam olarak belli değil. El Cezire’nin haberine göre firma da toplum için kabul edilemez içerikler barındırdığı iddiasını ortaya atan Peşaver Yüksek Mahkeme Başkanı Qaiser Rashid Khan’dan şikayetçi oldu.

TikTok cephesi ise The Verge’ye yaptığı açıklamada, “TikTok, uygunsuz içeriği platformdan uzak tutmak için güçlü önlemlerle yaratıcı ifadenin temeli üzerine inşa edilmiştir. Pakistan’da yerel dilde denetim ekibimizi büyüttük ve topluluk kurallarınızı ihlal eden içerikleri kaldırmak için gerekli mekanizmalara sahibiz. Pakistan’da yaratıcılık ve eğlence için yuva bulan milyonlarca kullanıcıya ve içerik oluşturucusuna hizmet vermeyi ümit ediyoruz” denildi.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Keşke Türkiyede de yasaklansa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

keşke

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Keşkee…

abdullah sezgin
abdullah sezgin
26 gün önce

tiktok rezilliği artık bitsin google bile mahkemenin kapattığı instagram sertan güçlü sayfalarında oynatıyor sertan güçlü senbenim olmayan şarkısının hırsızı şarkı tşötünde sertan yazan başka sertana ait mahkeme osayfaları kapattı google yeniden açtı reklam yapıyor

" TikTok’a ikinci kez yasaklanma şoku! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok’a ikinci kez yasaklanma şoku! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok’a ikinci kez yasaklanma şoku! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!