TikTok yeni reklam politikasını devreye sokuyor


17 Mart 2021 Çarşamba 23:52
ABONE OL
TikTok yeni reklam politikasını devreye sokuyor

Popüler sosyal medya platformu TikTok, kişiselleştirilmiş reklamları zorunlu hale getirecek bir politikayı devreye sokuyor. Böylelikle TikTok kullanıcıları istese de istemese de ilgilendikleri içerik türüne göre uygulamada reklam almaya başlayacak.

TikTok reklam politikası, 15 Nisan’da değişecek

Uygulamada hali hazırda kullanıcılara uygulama içindeki etkinliklerine göre reklam sunulup sunulmayacağını seçme olanağı tanıyan bir ayar bulunuyor. Ancak 15 Nisan itibariyle TikTok, reklamları kullanıcıların izledikleri içeriklere göre belirleyecek. Uygulamanın açılış sayfasında gözüken mesajda kullanıcılara, “Ayarlarınız değişecek ve göreceğiniz reklamlar TikTok’ta yaptıklarınıza bağlı olmaya başlayabilir” uyarısı iletildi.

tiktok-reklam-politikasinda-guncellemeye-gidiyor

Bir TikTok sözcüsünün açıklamalarına göre firma, kullanıcılarının gizliliğine saygı göstermeye kararlı bir duruş sergilemeye devam edecek. Sözcü ayrıca, “Veri gizliliği uygulamalarımız konusunda şeffaf olmaya ve kullanıcıların Güvenlik Merkezi’mizdeki tercihlerini anlamalarına yardımcı olmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullandı.

Kullanıcılar yine de TikTok’un reklamları diğer uygulamalardan ya da web sitelerinden alınan verilere göre kişiselleştirilip kişiselleştirmediğini kontrol etme imkanına sahip olacak. Firmanın reklam politikası ve gizlilik ayarlarındaki bu değişiklik, Twitter, Facebook ve Instagram gibi pek çok sosyal medya sitesinde reklamların halihazırda işleyiş şeklini yansıtıyor. Zira kullanıcılar, farklı sitelerdeki izlemeye dayalı olarak kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakabiliyor. Ancak sitelerin kendi içindeki etkinliklere dayalı kişiselleştirmeyi iptal edemiyor.

Reklam politikasındaki değişiklik büyük olasılıkla Apple’ın yakında yapacağı iOS lansmanıyla ilgili olduğu tahmin ediliyor. Bu geliştiricilerin hedefli reklamcılık için uygulamalarda verilerini izleme iznini almalarını gerektiriyor. İzin istemeyen tüm uygulamalar askıya alınma ya da App Store’dan kaldırılma riski taşıyor. TikTok’un reklamları bir dereceye kadar hedeflemesi de daha fazla kişinin uygulamalar arasındaki takibi devre dışı bırakması anlamına geliyor.

Yaptığı faaliyetlerle popülerliğini artıran uygulama, bunun yanında sponsorluk gelişmeleriyle de gündeme geliyor. Örneğin firma, UEFA ile ortaklık kurarak geçtiğimiz sene koronavirüs salgını nedeniyle bu seneye sarkan EURO 2020’nin küresel sponsoru oldu. Sponsorluk anlaşmasıyla TikTok , taraftarların en sevdikleri futbol içerik üreticilerini takip etmelerini sağlayacak. Öte yandan kullanıcılar futbol içerikleri de üreterek turnuva sırasında kendi özel anlarını ve kutlamalarını paylaşabilecek.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" TikTok yeni reklam politikasını devreye sokuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok yeni reklam politikasını devreye sokuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok yeni reklam politikasını devreye sokuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!