TikTok istediğini elde etti: Donald Trump’a müdahale!


28 Eylül 2020 Pazartesi 07:00
TikTok istediğini elde etti: Donald Trump’a müdahale!

TikTok yasağı olarak bilinen süreçte yeni bir gelişme yaşandı. Federal mahkeme, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenliği sağlamak amacı ile yasaklamak istediği sosyal medya platformunun lehine olan bir karar verdi. Başkan Trump, ilk başta ByteDance’e TikTok markasını ABD menşeli bir firmaya satma konusunda 15 Eylül 2020 tarihine kadar süre vermişti.

TikTok, bu süre zarfında hiçbir ABD merkezli bir firma ile el sıkışmadı. Trump, bu durumdan ötürü hem Google’a hem de Apple’a TikTok uygulamasını yasaklama emri vermişti. TikTok aslında 20 Eylül 2020 tarihinde ABD’de indirilemez ve kullanılamaz bir hâle getirilecekti. Çin’i temsil eden sosyal medya platformu, Trump’ın istediğini yapacağını söylemişti. Bu söylemden sonra Oracle, Walmart ve TikTok üçlüsü el sıkışmak için masaya oturmuştu.

Bu anlaşmaya yeşil ışık yakan Trump, Çin menşeli uygulamaya bu anlaşmanın sağlanması için 1 hafta süre daha tanımıştı. Daha sonra Walmart ve Oracle ikilisi ile anlaşamayan ByteDance, bugün ABD’ye veda etmeye hazırlanıyordu ancak beklenen olmadı.

TikTok yasağı askıya alındı!

Kısa bir süre önce ABD’nin ifade özgürlüğü için belirlediği kanunlara aykırı olduğu gerekçesi ile Trump’ın yasak kararına itiraz eden ve dava açan TikTok, Google ve Apple kullanıcıları tarafından kullanılmaya devam etmek istediğini söylemişti.

Federal Yargıç Carl J.Nichols, Trump’ın TikTok yazılımını Google ve Apple gibi uygulama mağazalarından ihraç eden yasaklama kararını geçici bir süre için askıya aldı. TikTok bu karar sayesinde ABD’de yaşayan kullanıcılar tarafından kullanılmaya devam edecek.

TikTok yasağı

Nichols, TikTok ekibine yeterince süre tanınmadığını ve Trump’ın kararını bencilce bulduğunu söyledi. ABD Ticaret Bakanlığı, yargıçın bu kararına karşılık Trump’ın TikTok için verdiği kararı yasalara aykırı olmayan ve ulusal güvenliği dikkate alan bir karar olarak nitelendirdi.

TikTok; mahkeme tarafından verilen karardan memnun olduğunu, haklarını savunmaya devam edeceğini ve Trump ile anlaşmak için her türlü yola başvuracağını duyurdu. ABD Ticaret Bakanlığı, bu işin peşini bırakmayacağını açıkladı. TikTok yasağı meselesi dünya gündemini bir süre daha meşgul edecek.

30 Eylül 2020 tarihinde bu konu ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanacağı öngörülüyor. Nichols, TikTok ile Trump yönetiminden Ortak Durum Raporu (JSR) olarak adlandırılan bir rapor hazırlamasını istedi.

Bu karar nihai ve bozulamaz bir karar değil. Buradan hareketle TikTok yönetiminin elini çabuk tutması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu meselenin nereye doğru evrileceğini hep birlikte göreceğiz.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “TikTok istediğini elde etti: Donald Trump’a müdahale!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Reis helal bu salak tiktok kurtar bizi

" TikTok istediğini elde etti: Donald Trump’a müdahale! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok istediğini elde etti: Donald Trump’a müdahale! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok istediğini elde etti: Donald Trump’a müdahale! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!