TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı?


26 Temmuz 2020 Pazar 18:35
TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı?

TikTok bir süredir hem ABD’de hem de belli başlı ülkelerde tartışma konusu haline gelmiş durumda. Bu ülkelerden birisi olan Türkiye’de de bir kesim bu popüler uygulamanın yasaklanmasını ya da kısıtlanmasını istiyor. ABD ise söz konusu durum hakkında adımlar atıyor. Peki son durum nedir? TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı? İşte TikTok yasakları ve tartışmaları:

ABD ve Türkiye’den TikTok yasakları tartışması

TikTok’a yönelik ilk ciddi adım ABD’den gelmişti. Devlet kurumlarında casusluk yapılmaması amacıyla çalışanlara TikTok’u iş telefonlarından silinmesi kararı verilmişti. Bu durum TikTok’a değil de daha çok ABD’nin Çin merkezli şirketlere uyguladığı ”casusluk” iddialarına dayanıyor.

Bunların yanında bir de Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’le yaşanan gerilimlerin ortasında, popüler sosyal medya platformu TikTok da dahil olmak üzere, Çin’in sahip olduğu bir dizi uygulamanın ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

Konu hakkında Yahoo News’ta yapılan bir anketteki sonuca göre, ankete katılan yüzde 62’lik kısım TikTok’un ABD’de yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

TikTok yasakları-TikTok yasaklanmalı mı

New York Times gazetesi konu hakkında derinlemesine bir araştırma yayımladı. TikTok yasaklarının temelinde gözetim ve casusluk olsa da aslında olay TikTok’un Çin merkezli bir şirket olan ByteDance’e ait olması ve bu sebeple ”güvenilmez” olan Çin’in sahipliğinde bu uygulumanın güvenilir olmaması. Hal böyle iken ve dünyanın en popüler uygulaması olan TikTok’un yasaklanması gündeme sık sık gelmeye başladı: TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı?

TikTok yasakları-TikTok yasaklanmalı mı

Bunun net bir cevabı yok zira, yasaklansa da temelde ”Çin” güvenilir bulunmadığı için Çin merkezli şirketlerin uygulamalarına yönelik bu suçlamalar devam edecek. NYT ise bir öneri sunuyor: Şeffaflık. Güvenilir olsun ya da olmasın mobil uygulamalar şeffaflık politikası dahilinde adımlar atarsa işlerin biraz olsun yoluna gireceği vurgulanıyor.

TikTok sözcüsü Jamie Favazza, TikTok yasaklarının gündeme geldiği dönemde yaptığı bir açıklamada, şirketin genel müdürünün ve bilgi güvenliğinden sorumlu kişinin Amerikalı olduğunu söylüyor ve 2020 yılının başından beri ABD’deki çalışan sayısının üçe katlandığını vurguluyor. Bunun yanında söylenene göre, TikTok’un Amerakalı kullanıcılarının verileri Virginia ve Singapur’da saklanıyor, yani bir sızdırma söz konusu olmayacağı belirtiliyor.

TikTok yasakları-TikTok yasaklanmalı mı-00

Yine de elbette TikTok hala ABD için mimli bir durumda ve askıda gibi görünüyor. Gelelim Türkiye’ye. Türkiye’de milyonlarca aktif TikTok kullanıcısı bulunuyor ve her geçen gün de bu sayı artıyor.

Bu sebeple uygulama sebebiyle yaşanan bazı sorunlar daha görünür oluyor. Bunlardan birisi geçen günlerde yaşanan bir olayla iyice gündeme geldi. TikTok videosu çeken 5 yaşındaki çocuk yaşadığı bir kaza sonucu sağ gözündeki merceği kaybetti.

Tartışma konusu haline gelen olay sonrası TikTok yasakları gündeme geldi. Yaş sınırının olması gerektiğini savunanların yanında, bazı kısıtlamaların gelmesi gerektiğini savunanlar ve hatta uygulamanın kapatılması gerektiğini düşünenler de bulunuyor.

Yeni sosyal medya düzenlemesinin gündemdeki yerini koruduğu ülkemizde bir çocuğun uygulama kaynaklı zarar görmesi TikTok yasaklanmalı mı? Sorusunun gündeme gelmesine neden oldu. Şu an için Türkiye’de uygulamaya dair bir yasak ya da kısıtlama gelmemiş olsa da sosyal medya ikiye ayrılmış durumda, peki size göre TikTok yasaklanmalı mı yasaklanmamalı mı?
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelecek nesilleri bekleyen büyük tehlikeler icat ediliyor ilim nerde

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  🚫

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Abd yasaklar nede abd nin değil Çin in uygulaması o yüzden istemezler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence yasaklanmalı

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Derhal yasaklanmalı

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yan masada 16 yaşlarında bir kız kulağında kulaklık. Bağıra bağıra küfür ede ede konuşuyor. Üniversiteye gidecekmiş maalesef. Erkekler artık bu kadar rahatsızlık vermiyor çevreye.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Dans eden kızlar ve muhalefetlik yaptığını sanan pörtlek gözlü ucubeler olmasa bu kadar olay olmaz aslında

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklanmalı

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklansın dinen uygunsuz ve ahlaken ayrıca sözde müslüman ülkesiyiz tiktok a bi giriyor sun 😡

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Nesil boş işlerle uğraşıyor kapansın gitsin

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklanmalı. Ülkede bütün sosyal medya yasaklansin. Ayni kuzey kore gibi içe kapanmalıyız

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklanmalı

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugünler de geçecek. İos mu Android mi. Linux mu Windows mu. O mu bu mu diye tartışan çocuklar büyüdü. Şimdiki çocuklarda büyüyecek ve aile kuracaklar. Arasından başka çocuklar gelip başka konuları savunacaklar. Hayat tekrardan ibaret. Kaybeden hep gençler olacak

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Çözüm yasak veya sansür değil. Ülkede cinsel içerikli siteler yani pornografik sitelere de giriş yasak ama giren VPN le proxy le giriyor yine. Önemli olan kullanmamak. Böyle saçma sapan bir uygulama insanların hayatına mal olmaması lazım. Özellikle geçen çıkan 5 yaşındaki çocuğun gözünü kaybetmesini şaşkınlıkla karşıladım. Hem de öfkelendim. Sen anne baba olarak 5 yaşındaki çocuğun eline telefon veriyorsun. 5 yaşındaki çocuğun tiktokta ne işi var?? Suç sizde arkadaşlar. Kullanmayacaksanız bu tür uygulamaları. Kullanmak isteyen kullansın. Ben yasağa, sansüre karşıyım. Yasaklanmalar başlarsa her türlü şey yasak veya sansür konusu olur ve de yasak bir çözüm değildir. Siz yasaklasanız da adam gider vpn den girer. Önemli olan kullanmamak veya kullandırtmamak.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuk ve gençlere üzülüyorum. Yoksa tiktokta video paylaşan lar zaten çoktan kaybolmuşlar

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Çinli buyun uygulamalar yasaklanmali. Ozellikle miui tam bir baş belası

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana kalsa sosyal medya komple yasaklanmalıda neyse

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklanmalı

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ahlak bozan bütün uygulamaları yasaklamak gerekir

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  insan telkine açıktır bir anlık çok pişman olacağı şeyleri yapabiliyor, tiktok tam bir rezillik yasaklansın

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklanmayı geçtim komple kaldırılsın

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiktok kullanmama rağmen yasaklanmasını istemem. Bugün Tiktok yarın instagram… önü alınmaz bu şekilde. Yasakçı zihniyet hiçbir zaman gelişim getirmez ama denetlenebilir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Senin değerlerin kayboluyor ve sen yasakçı zihniyet diyorsun. Allah akıl fikir versin ne diyeyim başka.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle yasaklanmalı

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu programların neresini savunuyorlar anlamıyorum. Yasaklayın, kullanmayın, boşverin gitsin. Yaşamak böyle birşey değil, gerçekten yaşamak için kavga edin. Bunlar boş işler

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklayın gitsin boş bir uygulama

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklanmalı.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki Amerikanın programları çok güvenli.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle yasaklanmalı kendi ülkemin insanını tanıyamaz oldum videoları görünce

" TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TikTok yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar