Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı!


29 Kasım 2020 Pazar 12:00
Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı!

Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı. Gezegenimizde yaşayan bu yırtıcı canlılar belki de dinozorlara en yakın tür olabilir. Görünüşü itibari ile halihazırda bir dinozoru da andırıyorlar. Sürüngen olan bu canlılar birçok insan tarafından kertenkeleye benzetiliyor.

Timsahlar da Kertenkeleler gibi kuyruklarını yenileyebiliyor

İnsanların onları kertenkeleye benzetmesi aslında dış görünüş olarak gerçekleşiyor ama timsahların da aynı kertenkeleler gibi kuyruklarını yenileyebildiği ortaya çıktı. Normalde kertenkele gibi sürüngenler bir yırtıcıyla karşılaştıklarında kuyruklarını savunma amaçlı bırakır. Geride bırakılan ve hala hareket eden kuyruk yırtıcıların dikkatini dağıtarak bu küçük canlıların kaçması için bir fırsat yaratır. Geko gibi kertenkele türleri ise kuyruklarında vücutlarında bulunan fazla yağı depolayarak gerekli gördüğü zamanlarda kendisine besin takviyesi yapabilir.

Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) araştırmacıları, kuyrukların yeniden büyümesini görüntüleyerek ve parçalara ayırarak timsahların bunu, uzuvlarını yenileyebilen diğer hayvanlardan oldukça farklı bir şekilde yaptığını keşfettiler. Yenilenmiş kertenkele kuyruklarının parçalı bir iskeleti olmuyor. Kertenkeleler sadece kasları yeniden biçimlendirebiliyorlar. Bunun nedeni eklemlerin yenilenmesinin fizyolojik olarak masraflı olması ve daha küçük kertenkelelerde genel büyüme oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

ASU hücresel biyoloğu ve araştırmanın ilk yazarı Cindy Xu, Twitter’da “Yenilenen timsah kuyruğu kemik yerine bölünmemiş bir kıkırdak tüpü ile destekleniyor, iskelet kası yoktu ve sinirler ve kan damarlarıyla dolu yara benzeri bağ dokusu içeriyordu” açıklamasını yaptı.

Timsahlar bu yeteneklerini sadece gençken kullanabiliyor. Büyüdüklerinde ise uzuv yenileme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Jura dönemine ait bir fosilde yenilenmiş bir kuyruğa sahip yetişkin bir timsah keşfedildi. Uzun zaman önce yaşamış yetişkin timsahlar kuyruklarını yenileyebilirken, günümüzdeki timsahların bunu neden yapamadığı bilinmiyor. Araştırmacılar bu evrimin tam olarak ne zaman kaybolduğunu bilmiyor.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Dedim ki timsaha teknolojik bir eklenti bir şeyler mi yapılmış, yok. Olay tamamen biyolojik.
Yahu siz teknoloji sitesisiniz. Ben burada elektronik aletlerin gelişmelerini, yeniliklerini öğrenmek için bulunuyorum. Lütfen alanınız olmayan haberler yapmayınız.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yani güzel haber de SDN ile alakasını kuramadım 🙂 Bilim dergisi konusu daha çok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Nereden geldiğimizi, ne amaçla yapıldığımızı , dünyada mı yaratıldık yoksa dünyaya mı bırakıldık bunları bilseydik insanlık bu vaziyette olur muydu dostlarım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bazı arkadaşlar burası teknoloji sitesi bilim sitesi değil diye şikayet etmiş. Okuması en fazla 1-2 dakika olan bir haber okumak üstelik yeni bir bilgi öğrenmek niye bu kadar rahatsız etti anlamıyorum. CEO musunuz da vaktiniz bu kadar önemli. Ülke olarak en büyük sorunumuz bu. Kendimizi yeni bilgilere kapamak.

" Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Timsahlar hakkında ilginç bir keşif yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)