Okunma

Tizen 4.0 hakkında ilk açıklamalar!


17 Nisan 2017 Çarşamba 06:30
Tizen 4.0 hakkında ilk açıklamalar!

Samsung tarafından gerçekleştirilen Tizen Geliştirici Konferansı 2017, otuzdan fazla iş ortağı ile birlikte San Francisco’da başladı. Ek olarak konferansa, binden fazla servis ve içerik iş ortağı ile cihaz üreticisi de katılım gösteriyor. “Bağlanmaya Hazır, Katılın!” temasıyla başlayan konferansta şirket Tizen’in geleceğine dair vizyonunu paylaşmayı da ihmal etmedi.

Tizen 4.0 ile ekosistem genişleyecek!

Samsung, Tizen 4.0 platformu ile birlikte Tizen cihaz ekosistemini genişletmek üzere çalıştıklarını açıklamış durumda. Özellikle de Nesnelerin İnterneti (IoT) geliştiricilerinin, platforma çeşitli uygulamaları kolayca oluşturması ve ticarileştirmesi için önemli değişiklikler yapıldığının altı çiziliyor. Şu anki Tizen platformu ise sadece akıllı telefon ve TV gibi cihazlarla kısıtlı.

Tizen 4.0 ile birlikte daha fazla cihaza erişmek şirketin ana hedefi olarak vurgulanıyor. Tizen RT (Real-Time/Gerçek Zamanlı)’nin TV, mobil cihaz, termostat, lamba, tartı ve daha fazla cihazı kapsaması isteniyor.

17-05/16/samsung-tizen-40-sdn-02.jpg

Ayrıca Samsung, Microsoft ile iş birliğine giderek geliştiricilerin Tizen uygulamalarını popüler programlama dilleri Microsoft .NET ve Xamarin UI aracılığıyla kolayca geliştirmesi sağlanıyor. Tabii ki geliştiriciler Tizen uygulamalarını Microsoft Visual Studio kullanarak oluşturabilecekler.

Çip üreticileri, akıllı ev cihazı üreticileri ve lokasyon tabanlı servis sağlayıcılar ile de çalışan Samsung, Tizen çalıştıran Nesnelerin İnterneti cihaz ekosistemini genişletmek amacıyla sağlam bir desteği arkasına alacak gibi gözüküyor.

:: Tizen 4.0 ile ilgili sizin beklentileriniz neler?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

6 yorum - “Tizen 4.0 hakkında ilk açıklamalar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir bada maduru olarak tavsiyem uzak durun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tizen eşitttir sıfır güvenlik

 3. SDN Okuru dedi ki:

  tizeni izleyin lan donanım çok düşük özelliklerde ama hız olarak epey iyi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişsin ben Windows mobilede gelişsin isterdim sadece 2 ekosistem etrafında dönmesin tüketici kazansın

Yorum yazın

Geri bildirim