Okunma

Trump 5G teknolojisi için savaşa hazır!


26 Ekim 2018 Cuma 10:00
Trump 5G teknolojisi için savaşa hazır!

Beyaz Saray resmi olarak 5G teknolojisi için bir plan geliştirdiğinin duyurusunu yaptı. Güney Kore, Çin ve ABD arasında süren bu 5G savaşının kazananı ise tüketiciler olacak gibi görünüyor.

Trump‘ın Çin ve Japonya‘nın uzun süre tekelinde kalan mobil ağ teknolojilerinde, söz sahibi olmak istediği biliniyor. Özellikle Çin bu konuda, Huawei ve ZTE öncülüğünde büyük yatırımlar yapmaya başladı.

Qualcomm‘un 5G‘de de söz sahibi firmalardan biri olacağına kesin gözüyle bakılsa da, ABD altyapıda da etkin bir rol almanın peşinde.

Qualcomm‘un son günlerde 5. nesil mobil iletişim ağı için yaptığı yeni çözüm ortaklıkları da Trump‘ın bu konuda ciddi olduğunu destekliyor.

Kısacası 5G teknolojisi için şirketler değil ülkeler büyük bir rekabete girmiş durumda.

ABD 5G teknolojisi ile ne yapmayı planlıyor?

Öncelikle 5G‘nin, daha önceki mobil ağ teknolojilerinden çok daha ayrı bir yerde durduğunu bilmek gerekiyor. 3G, mobil ağ için bir milat, 4G ve 4,5G ise mobil ağların büyük bir sıçrama yapmasını sağladı.

Bugün mobil İnternet kullanım oranlarının bu kadar artmış olmasında 4G‘nin payı yadsınamaz. 5. nesil mobil iletişim ağıysa sadece bir hız artırımından ibaret değil. 4G‘nin açtığı geniş bant İnternet yolu, 5G ile otobana dönüşmeye hazırlanıyor.

ABD ise bu otobanın işletmesini Çin‘e kaptırmaya hiç niyetli değil. Nesnelerin İnterneti ve akıllı şehirler için önemli bir altyapı olacak 5G‘de, ABD geride kalmak istemiyor.

Henüz Beyaz Saray bu plan hakkında detaylı bir bilgi paylaşmış değil. Ancak ilk defa ABD böyle bir plan hazırladığını resmi olarak açıklamış oldu. Bu planın kamuoyu ile paylaşılıp paylaşılmayacağı ise merak konusu.

5G teknolojisi

Türkiye‘de bu pastadan pay kapmak için şimdiden 5G altyapısı için hazırlıklarına başladı. Yani bu sefer 3G ve 4G‘de olduğu gibi  5. nesil mobil iletişim ağı teknolojisine uzaktan bakmayacağız gibi görünüyor.

5G teknolojisi ve getirdikleri!

Aslında ortada 5G‘nin getireceği bir teknoloji yok. Mobil İnternet‘in bu yeni şekli, hayatımızı kolaylaştıracak olan teknolojilere ev sahipliği yapacak.

Akıllı şehirler, araçlar arası iletişim, Nesnelerin İnterneti ve Sanal Gerçeklik bu teknolojilerden en önemlileri. Gelin 5G ile hayatımıza girecek bu teknolojilere yakından bakalım.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Trump 5G teknolojisi için savaşa hazır!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    5G ile gelecek en önemli farklılık bekleme (latency) sürelerinde olacak, 1ms altında süreler söz konusu… Buna ek olarak hız ve bağlantı kurulan cihaz sayısı da artacak. Türkiye’ye gelmesi için daha 3-4 sene var.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bırakın 5G iyi ve doğru dürüst normal şebeke çekmiyor

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    4G için de aynı yeniliklerden bahsedilmişti, 5G için konuşacak olursak bir kaç kilobayt hız farkından başka bir şey olmayacak.

" Trump 5G teknolojisi için savaşa hazır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trump 5G teknolojisi için savaşa hazır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trump 5G teknolojisi için savaşa hazır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "