TSMC Çinli şirketlerin siparişlerini askıya aldı


16 Nisan 2021 Cuma 14:01
ABONE OL
TSMC Çinli şirketlerin siparişlerini askıya aldı

Global çip sıkıntısı nedeniyle sıkıntılı günler geçiren bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC, Çinli teknoloji şirketlerini yakından ilgilendiren yeni bir karar aldı. Alınan karara göre TSMC, ABD’nin kara listesinde bulunan Çinli teknoloji şirketlerinden gelen siparişleri askıya aldı.

Ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde 7 Çinli şirketi daha kara listeye alan ABD, bu şirketlerin kesinlikle ABD’ye ait teknolojik bileşenleri kullanmasını istemiyor. İlk olarak Huawei ile şahit olduğumuz kara liste olayı, şirketin ciddi işlemci stok sıkıntısı yaşamasına neden olmuştu.

TSMC, Phytium şirketinin tüm siparişlerini durdurdu

ABD tarafından gelen yaptırım kararlarına son derece uygun bir şekilde hareket eden çip üreticisi TSMC, ilk adımını ünlü bilgisayar şirketi Phytium ile attı. Şirket, geçtiğimiz hafta kara listeye alınan 7 Çinli şirketten biri olan Phytium şirketinden sipariş almayı durdurduğunu resmen açıkladı.

Gelen bilgilere göre TSMC, Phytium şirketinin ABD tarafından kara listeye alınmadan önce gelen tüm siparişlerini teslim edecek. Ancak, şirketin ABD ile yaşadığı kara liste sorunu çözülmezse, Phytium bundan sonra TSMC firmasına herhangi bir bileşen siparişi veremeyecek.

tsmc

Bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC, ünlü bilgisayar şirketi Phytium’un tüm siparişlerini askıya aldı.

Alınan bu karar, kısa sürede gündem olurken TSMC yetkililerinden konu ile ilgili “TSMC, her zaman olduğu gibi tüm yasa ve yönetmeliklere uyacak ve şirketlere uygulanan yaptırımlara son derece uygun çalışacak” açıklaması geldi.

Konu ile ilgili Pyhtium şirketinden herhangi bir açıklama gelmezken, ABD tarafından uygulanan yaptırımların devam etmesi durumunda şirket ciddi stok sıkıntısı yaşamaya başlayacak.

Ülkenin en büyük bilgisayar şirketlerinden biri olan Phytium şirketinin kara listeye alınması üzerine açıklama yapan Hong Kong Üniversitesi’nden Francis Lau, ”Yaptırımlar, Çin’in süper bilgisayarlardaki liderliğini sürdürme yeteneğini kesinlikle etkileyecektir. Çünkü ülkedeki tüm süper bilgisayarlar ABD yapımı teknolojik bileşenleri kullanıyor. Japonya ve Güney Kore gibi diğer ülkeler tarafından yapılan alternatifler olsa da, en iyi teknolojik bileşenler hala ABD’dedir” dedi.

Son dönemde Çinli teknoloji şirketleri, ABD ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle tek tek kara listeye alınıyor. Bazı firmalar bu kararları kabullenirken, bazı firmalar ise kararlara itiraz ederek ABD hükümetine dava açmıştı. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda ABD tarafından kara listeye alınan Xiaomi, kısa süre içerisinde ABD hükümetine dava açmıştı. Açtığı davayı kazanan Xiaomi, gelecek potansiyel yaptırımların önünü kesmişti.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" TSMC Çinli şirketlerin siparişlerini askıya aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TSMC Çinli şirketlerin siparişlerini askıya aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TSMC Çinli şirketlerin siparişlerini askıya aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması