Okunma

TTNET’e Gezinti Cezası


15 Mayıs 2013 Çarşamba 15:14
TTNET’e Gezinti Cezası

Bir dönem büyük tartışmaların yaşandığı TTNET‘in Gezinti hizmeti firmanın başına iş açtı. Geçen yıl açılan soruşturma neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri Kurumu, firma 2011 yılı gelirlerinin onbinde beşi oranında cezaya çarptırıldı. Bu rakam ise yaklaşık olarak 1.5 milyon TL’ye tekabül ediyor.

Gerekçe ne oldu

BTK‘nın kararında aşağıdaki bilgiler yer aldı. Buna göre temel gerekçe ise kullanıcıların tamamının izninin olmaması olarak açıklandı. İşte BTK‘nın ceza gerekçesi:

06/02/2004 tarihli ve 25365 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik’in “Telekomünikasyonun Gizliliği” başlıklı 8’inci maddesinde yer alan; “Yasaların ve yargı kararlarının öngördüğü durumlar haricinde, haberleşmeye taraf olanların tamamının izni olmaksızın, telekomünikasyonun üçüncü şahıs tarafından dinlenmesi, kaydedilmesi, saklanması, kesilmesi veya gözetimi yasaktır…”

Gezinti neydi?

TTNET‘in servisi olan Gezinti, abonelerin internet alışkanlıklarını takip ederek kişiye özel reklam gösterimi yapılmasını sağlıyordu. BTK‘nın yaptığı resmi açıklamayı buraya tıklayarak görebilirsiniz.

:: Ceza konusunda ne düşünüyorsunuz?   

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

64 yorum - “TTNET’e Gezinti Cezası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  E ***** hala devam ediyor. google da arama yaptim beni gezinti sozlesmesine yonlendirdi. Ayip be.

 2. TMac1 dedi ki:

  ceza kesildi ama hala kota azlığı ve yüksek ücretten kesiyorlar

 3. hayalci dedi ki:

  İnşallah şöyle milyonlar ttnet hattını kapatırda tez elden bulur belasını.

 4. haqy dedi ki:

  Demek ki buradan öyle bir haksız kazanç elde ediyorlar ki, milyon liralık cezalar bile hiç bir işe yaramıyor. Bu kirli ticarete, göz göre göre hırsızlığa dur diyecek bir tane yetkili yok mu şu memlekette? Milleti resmen koyun bellemişler. Gerçi onlara da hak vermemek elde değil. Koyun olunmasa, bu kirli ticarete, haksız kazanca, ahlaksızlığa karşı onurlu bir duruş sergilenir ve yetrerince tepki ortaya koyulur ama nerede..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  NETICE YOK…ŞU KONUYU GÜNCEL OLARAK ELE ALSANIZ SON DURUM NE MESELA…

 6. yunus-emre dedi ki:

  Alma mazlumun ahını; çıkar aheste aheste. Az bile kesmişler… Binlerce insanın bedduasını almak pahasına bildiğini okuyanlara ders olur inş…

 7. sevdimsadece dedi ki:

  cezaya bak öğle yemeği bu ceza ise ben gidip kendimi atim köprüden

 8. hızıracil dedi ki:

  hç yoktan iyidir akılları biraz başlarına gelir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olmuş sinir ediyodu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  cok sevindim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  o parayı bizden alacak yine

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ohh beter olsun dahası da gelir inşallah… Hayatımda ttnet kadar üçkağıtcı bir firma tanımıyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu servisin getirisi çok kaymaklı demek ki ceza bile ödemeyi göze almışlar.

" TTNET’e Gezinti Cezası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TTNET’e Gezinti Cezası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TTNET’e Gezinti Cezası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "