Okunma

Veriler Kıyamet Kasası’nda güvende!


05 Nisan 2017 Çarşamba 19:00
Veriler Kıyamet Kasası’nda güvende!

Norveç ile Kuzey Kutbu arasında yer alan donmuş Svalbard adasında konumlandırılan ve “Kıyamet Kasaları” olarak anılan iki kasa, insanlığın nükleer felaket gibi bir durumda geride varoluşuyla ilgili kayıtlar bırakmasını sağlayacak.

Kıyamet Kasaları insanlığın mirası olacak

Svalbard’daki ilk kıyamet kasası 2008 yılında bir dağın içerisine inşa edilmişti. Küresel Tohum Kasası durumundaki bu ilk yapı, sıfır derecenin altında tüm dünyadan tohum örneklerini barındırıyor. Yani bir anda buğday ya da mısır tohumları beklenmedik bir biçimde dünyadan yok olursa, bunların yedekleri mevcut durumda. 2.5 milyar tohum depolama kapasitesine sahip kasada şu an neredeyse her ülkeden 880 bin örnek bulunuyor.

17-04/05/kiyamet-kasasi-02.jpg

Geçtiğimiz hafta hayata geçirilen kasa ise Arktik Dünya Arşivi olarak adlandırılıyor. Bu kasa ise dünyanın en önemli kitaplarını, dokümanlarını ve verilerini depolamak üzere tasarlanmış. Bu kasaya hükümetler, araştırma tesisleri, şirketler ve özel kişiler 4 bin nesil için veri saklayabilecekler.

Temel olarak sayısal değil analog şekilde saklanacak olan veriler, bu sayede siber saldırılar ve hack’lemelere karşı daha güvende olacak. Verilerin fiziksel olarak taşa oyulmuş gibi film makaralarına depolandığı belirtiliyor. Yeni kasanın şimdiden Brezilya ulusal arşivinden dokümanlar içerdiği, ayrıca Meksika’dan da çeşitli materyaller barındırdığı ifade edilmekte.

17-04/05/kiyamet-kasasi-03.jpg

Şimdilik üçüncü bir kasanın daha inşa edilmesi konusunda plan yapılmıyor. Ek olarak, dünya ulusları bu kasaların askersiz bölge olarak kalması konusunda anlaşmaya varmış durumda.

Umarız hiçbir zaman insanlık bu kasaların içeriklerine muhtaç olmak zorunda kalmaz.

:: Kıyamet Kasaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Veriler Kıyamet Kasası’nda güvende!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Boş kafalardan boş yorumlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  lan siz nasıl malsınız kıyamet gününde yer ve gökyüzü birbirini çekecek o zaman bir tek ALLAH kalacak

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca bunu yapanların ahiret ve kıyamet inancı çarpık bir inanç olabilir. Zaten Avrupa tahrif edilmiş hristiyanlıktan da sıyrılmış, ateistliğin pençesine düşmüş durumda.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  1. Kıyamet benzeri olduğu zannedilen olayların hakiki kıyametle alakası Yok. 2. Bu haberdeki adamlar kıyamete değil, muhtemel bir dünya savaşına hazırlık yapmışlar. 3. Bilimin her şeye çare bulabileceğini düşünen insanlar, bilimden kendilerine bir yapay beyin yapmasını rica etsinler (tabi yapabilirse) zira kendi orjinal beyinleri hasar almış durumda.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Boş işler. Kıyamet gelince canlı hiçbir şey kalmayacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arilar olmadan tohumlarin bir anlami yok. Arilari kurtarmak gerek. Onlarin olmesini onlemek gerek. Fosil yakitli butun cihazlari terketmek gerek. Elektrosmoke u azaltmak gerek.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kıyamet kopunca görürsün inş ıslah olursun da cennete gidersin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Beğendim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Vay arkadaş

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kıyamet ile dünyada yaşam kalmayacağına nerden biliyorsun? Bilim, herşeyin üstesinden gelen birş***** kadar kaz kafalı olmayın.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  The 100 dizisindeki yer değil mi??

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bence hazırlık yapıyorlar dünyadaki nüfusu azaltmayı planlıyorlar. Önemli kişiler kaçacak çoğu insan ölecek bence virüs yada başka bir şekilde insan nüfusunu azaltacaklar. Onun hazırlığı bunlar.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kıyamet Kasası değil; "Kıyamet Ambarı"

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Fazla iyimser davranıyoruz kıyametin bir gün geleceğine inanıyoruz ama geldiği zaman dünyada hayat kalmayacagina inanmayıp böyle şeylerle uğraşıyoruz

" Veriler Kıyamet Kasası’nda güvende! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Veriler Kıyamet Kasası’nda güvende! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Veriler Kıyamet Kasası’nda güvende! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "