Okunma

Hepsi Aynı Şarj Cihazını Kullanacak


31 Aralık 2010 Cuma 14:30
Hepsi Aynı Şarj Cihazını Kullanacak

İçlerinde Apple, Nokia, RIM, LG, Motorola ve Samsung gibi dev isimlerin de yer aldığı cep telefonu üreticileri geçtiğimiz yıl bir anlaşmaya imza atarak şarj cihazlarında tek bir standart kullanmaya karar vermişlerdi. (10 Adımda Daha Hızlı Pil Ömrü)

2009 yılında yapılan anlaşmanın 2010 yılında yürürlülüğe girmemesinin başlıca sebebi, Avrupa Birliği’nin önde gelen standart kurumlarının henüz şarj cihazlarının standartlarını belirlememiş olmasıydı.

Tüm bu farklı uçlar yakında tamamen tarih olacak

Sadece Micro USB

CEN-CENELEC ve ETSI adlı kurumlar nihayet tüm cep telefonlarında kullanılacak şarj cihazı standartlarını belirlediler. Micro USB arayüzünü kullanacak olan tek bir şarj cihazı tipi artık Avrupa‘daki tüm cep telefonlarında standart olacak.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre yeni standart 2011’in ilk aylarından itibaren kullanılmaya başlanacak. İki yıl içerisinde ise firmaların kendi tasarladıkları, farklı uçlu şarj cihazları tamamen ortadan kalkacak.

:: Şarj aletlerinin standartlaştırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Hepsi Aynı Şarj Cihazını Kullanacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bence çok harika olur…şarj aleti arama derdinde kalmayız…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Geç bile kaldılar

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Cok güzel bir gelisme bence. Merak ettigim sey Apple buna nasil uyacak cünkü apple Iphone modelleri ve Ipod modelleri icin standart bir dock ve sarj sistemi uyguluyor. Bu dock sistemi icin üretilmis sayisiz müzik cihazlari var. Cözüm olarak belki yan tarafa bir micro usb sarj soketi koyar 🙂

" Hepsi Aynı Şarj Cihazını Kullanacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hepsi Aynı Şarj Cihazını Kullanacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hepsi Aynı Şarj Cihazını Kullanacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "