Okunma

Tüm Zamanların En İyi 5 Grafik Motoru


30 Eylül 2009 Çarşamba 16:00
Tüm Zamanların En İyi 5 Grafik Motoru

Video oyun dünyasında, grafiklerin yeri tartışılmaz derecede önemli. Artık gerçeğe çok yakın görseller elde etmeye başlayan yapımcılar, yakın gelecekte fotoğraf karelerini andıran kalitede grafikleri karşımıza getirecek gibi görünüyor.

Belki teknoloji ilerledikçe, şimdinin görsellerine burun kıvırıyoruz fakat her şey görsellik demek değil. İyi grafikler elbette sevilir fakat asıl olan, oynanabilirliktir. Bu ikisini sağlayan oyun motoru bulmak ise, neyseki artık çok kolay. Zira geliştiriciler, hem göze hitap eden, hem de keyif veren yapımları, genellikle aynı oyun motorlarıyla hazırlıyor. Sizler için bu yazılımları derledik. İşte “En İyi 5 Grafik Motoru“:

5 Numara: Aurora Engine

Listenin belki de en az bilinen ismi Aurora Engine olsa gerek. Bioware tarafından geliştirilen bu motor, genellikle RPG oyunlarında kullanıldı. Özellikle Neverwinter Nights serisinde kendini gösteren bu yazılım, ardından firmanın birçok yapımında yer aldı. Dönemine göre bir hayli etkileyici olan bu motor, iyice geliştirildikten sonra Odyssey Engine olarak anılmaya başlandı.


The Witcher’dan bir kare

Kullanıldığı Bazı Oyunlar: Neverwinter Nights ve ek paketi, Neverwinter Nights 2, Knights of the Old Republic 1&2, The Witcher…

4 Numara: id Tech 3

Şimdilerde Doom 4 ve Rage için id Tech 5‘in konuşulduğunu düşünürsek, listede id Tech 3’ü görmek şaşırtıcı olabilir. Zira bu motor, aslına bakarsın bir hayli eski. İlk Call of Duty‘nin geliştirildiği 2003’de karşımıza çıkan bu yazılım, aynı zamanda Quake 3 motoru olarak da tanınıyor. Oyun dünyasının en uzun soluklu kullanılan alt yapı yazılımlarından biri olan id Tech 3, id Software imzasını taşıyor. Bilindiği üzere firma, Doom, Quake, Heretic, Wolfenstein gibi son derece başarılı serileriyle biliniyor.


Quake 3’ten bir kare

Kullanıldığı Bazı Oyunlar: Call of Duty, Return of the Castle Wolfenstein, Star Wars Jedi Academy/Jedi Knight Outcast II, Medal of Honor Allied Assault ve iki ek paketleri olan Spearhead ile Breakthrough’da kullanıldı.

3 Numara: Source

Oyuncuların diğerlerinden ayırdığı özel bir motor Source. Valve‘nin geliştirdiği bu yazılım, oyun tarihinin efsanevi isimlerinin geliştirmesinde kullanıldı. Half-Life 2 fenomeninin alt yapısında çalışan motor olan Source ile firma birçok yapım geliştirdi. Bunlar arasında Left 4 Dead, Portal ve Vampire the Masquerade: Bloodlines da yer alıyor. Görüldüğü üzere, her biri video oyun dünyasında isim yapmış ve büyük fan kitleleri olan yapımlar. Valve’nin sıradaki motoru merakla bekleniyor.


Half-Life 2: Episode Two’dan bir kare

Kullanıldığı Bazı Oyunlar: Half-Life 2, HL2: Episode 1 ve 2, Left 4 Dead ve yapım aşamasındaki ikinci oyun, Team Fortress 2, Portal, Counter Strike Source, Vampire the Masquerade: Bloodlines.

2 Numara: Unreal Engine 2

Quake 3’ün motoru olan id Tech 3 gibi Unreal Engine 2 de, oyun firmalarınca epey kullanıldı. Bu iki motorun birbirlerine yakın zamanda yayınlanmış olmaları, ister istemez rekabeti de beraberinde getirdi. Ancak üstünlük her daim Unreal Tournament 2‘nin de grafik motoru olan Unreal Engine 2’de kaldı. Zira FPS’lerden MMORPG’lere kadar birçok oyunda kullanılan bu motor, geliştiricisi Epic Games’e büyük bir maddi kaynak sağladı. Bu motorun devamı ise, Unreal Engine 3 ile oldu.


Unreal Tournament 2004’den bir kare

Kullanıldığı Bazı Oyunlar: Unreal Tournament 2003 ve 2004, Unreal 2 The Awakening, Splinter Cell, Splinter Cell Double Agent/Pandora Tomorow/Chaos Theory, Lineage 2, Men of Valor, Brother in Arms: Road to Hill 30, Postal 2, America’s Army…

1 Numara: Unreal Engine 3

Eğer grafik/performans ödülü veriyor olsaydık, şüphesiz ki önereceğimiz bir numaralı isim Unreal Engine 3 olurdu. Gayet başarılı grafikler sunabilen bu motor, görselleri yüksek sistem gerektirmeden kullanıcılarla buluşturuyor. Epic Games imzalı yazılım, Unreal Tournament 3’ten Gears of War’a, Mass Effect’ten BioShock’a kadar birçok yapımda kullanıldı. Hatta sırada, BioShock 2 gibi beklenen isimler de var. Sulu zeminleri başarıyla çizen Unreal Engine 3, yağmurlu ortamları ya da ıslak mekanları gayet gerçekçi resmediyor. Masalsı bir atmosfer yaratmakta da üstüne yok denilebilir. Kapalı alan ya da açık mekan fark etmeden, iyi bir performans veren yazılımın başarısı üzerine, Unreal Engine 4’ün yolu açıldı. Motorun tüm bu olumlu özellikleri, listemizin birinci sırasına yer almasına yetiyor.


Gears of War’dan bir kare

Kullanıldığı Bazı Oyunlar: Unreal Tournament 3, BioShock 1 ve 2, Gears of War 1 ve 2, Mass Effect 1 ve 2, Mirror’s Edge, Tom Clancy’s Endwar, X-Men Origins: Wolverine, Section 8…

Listeye Giremeyen Başarılı Oyun Motorları

Gamebryo

Kuşkusuz Gamebryo’nun kullanıldığı en iyi oyunlar Warhammer Online, The Elder Scrolls IV: Oblivion ve Fallout 3‘dü. Bu motor genellikle RPG ve MMORPG türü oyunlarda yer aldı. Grafik kalitesi çok üst seviyede olmamasına karşın, düşük sistemleri zorlamasıyla dikkat çekiyor Gamebryo. 2008’de birçok isimde kullanılmış olmasına karşın, yapımcılar 2009’da Gamebryo’yu tercih etmemeye başladı. Bu durumun oluşmasını sağlayan en büyük etkenler, eskimiş grafikleri, emsalleriyle kıyaslandığında geride kalan animasyon kalitesi olarak gösterilebilir.


The Elder Scrolls IV: Oblivion’dan bir kare

CryEngine 2

Adını, Crysis’in oyun motoru olarak duyuran ve grafik kalitesiyle son derece başarılı işler çıkaran CryEngine 2’nin görselleri hâlâ konuşulmaya devam ediyor. Yüksek görüntü kalitesi sağlayan yazılımın kendi fizik etkileşimi de bulunuyor. Birçok oyun motoru gibi, Havok vb… ayrı bir fizik motoruna ihtiyaç duymayan CryEngine 2’nin en büyük eksisi, yüksek sistem gereksinimi. Bu yüzden yapımcılar tarafından pek ilgi görmeyen motor, yaklaşık 10 oyunda kullanılabildi.


Crysis Warhead’den bir kare

:: Sizin en beğendiğiniz oyun motoru hangisi?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Tüm Zamanların En İyi 5 Grafik Motoru”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1.unreal engine 4
  2.cry engine 3
  3.frostbite 3
  4.fox engine
  5.naughty dog engine (en sevdigim oyun motoru ama hak yemiyelim.)
  6.rage engine arkadaşlar (gta 5 hayranısınız anlıyorumda hak ettigi yer bu.)
  7.dunia engine (far cry 2,3,4 ve far cry dlc lerde kullanıldı.)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle cryengine 3

 3. SDN Okuru dedi ki:

  cry engine 3

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Rockstar Games’in RAGE motoru da olabilirdi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yuksek sistem gereksinimi dolayısıyla cryengine pek ilgi görmez.. quake3 ün motoru hala en iyisi bence.
  çünkü en düşük sistem de bile kasma meydana gelmiyor. ayrıca fizik motoruda çok iyi..
  ghoul 2.0 ı listede göremedim ? zira soruce den aşağı kalır yanı yok..rigor mortis etkisi hariç..

  ihg

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cry engine listede yok

" Tüm Zamanların En İyi 5 Grafik Motoru konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm Zamanların En İyi 5 Grafik Motoru ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm Zamanların En İyi 5 Grafik Motoru ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "