Okunma

Türk Hava Kuvvetleri en uzun uçuşunu gerçekleştirdi!


20 Mart 2018 Salı 22:00
Türk Hava Kuvvetleri en uzun uçuşunu gerçekleştirdi!

Türk Hava Kuvvetleri büyük bir başarı ile gerçekleştirdiği askeri operasyonlar ile ülkemizi yurt içerisinde ve dışarısında korumaya devam ederken, askeri tatbikatlarda ülkemizi temsil ediyor.

Bu kapsamda Türk Hava Kuvvetleri’nin katılım sağlayarak tecrübelerini paylaştığı önemli tatbikatlardan birisi de, ABD / Nevada’da düzenlenen Red Flag tatbikatı.

Yeni nesil taktiklerin denendiği, yerden havaya atılan yeni nesil füzelerin savaş pilotlarının karşısına çıktığı, dünyanın en seçkin hava kuvvetlerinin katıldığı en önemli tatbikatlardan olan Red Flag’a, bu yıl da ülke olarak katılım sağladık.

Türk Hava Kuvvetleri, KC-135 ile bir ilke imza attı!

Nevada eyaletindeki Nellis Hava Üssü’nde ABD’nin müttefikleri ile stratejik planlar dahilinde savas stratejisini geliştirdiği Kırmızı Bayrak Tatbikatı, 2018 yılında üç etap şeklinde planlandı. Bu kapsamda 9 – 23 Mart tarihlerini kapsayan ikinci etapta, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir KC-135‘de katıldı.

HavaSosyalMedya tarafından paylaşılan bilgilere göre, 101. Asena filoya ait KC-135 tipi tanker uçağı 14 saat 55 dakika ile Türk Hava Kuvvetleri’nin en uzun uçuşunu gerçekleştirdi. Böylece bir ilke imza atılmış oldu.

Normal uçuş süresi 13.5 – 14 saat arasında. Ancak, kötü hava koşulları nedeniyle uçuş yaklaşık 15 saat sürdü. KC-135, Boeing tarafından üretilen havada yakıt ikmali yapılmasına imkan tanıyan bir tanker uçağıdır.

İlk uçuşunu 1956 yılında gerçekleştiren uçak, F-16’nın deposunu havada en fazla üç dakika içerisinde tamamen doldurabiliyor. Üretimi durdurulan bu uçağı Türkiye dışında, Amerika ve İsrail kullanıyor.

:: Türk Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bu uçuş hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türk Hava Kuvvetleri en uzun uçuşunu gerçekleştirdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Hava Kuvvetleri en uzun uçuşunu gerçekleştirdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Hava Kuvvetleri en uzun uçuşunu gerçekleştirdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "