Okunma

Türk Korsanlar Meclise Yürüyor


29 Ağustos 2009 Cumartesi 00:00
Türk Korsanlar Meclise Yürüyor

İlk örneği İsveç’te kurulan ve büyük ilgi gören, hatta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük başarı sağlayıp buraya parlamenter gönderen Korsan Partisi’nin bir örneği de ülkemizde kurulmak üzere.

Daha emekleme döneminde olan bu yapılanma 26 Ağustos 2009 tarihinde açtığı İnternet sayfasıyla adını duyurdu. Açılan Wikipedia sayfasında kurulması planlanan partinin programı, hedefleri ve daha birçok bilgiyi görebiliyorsunuz. Sitede bu hareketi kimlerin kurduğu açıklanmıyor.

Türkiye Korsan Partisi’nin hedefi ne?

Sitede belirtildiğine göre Türkiye Korsan Partisi (eğer gerçekten kurulursa) öncelikle İnternet’e getirilen sansürle mücadeleye önem veriyor. Bunun dışında tüm dünyadaki Korsan Partileri gibi telif hakları yasalarının değişmesi ve dosya paylaşımının yasa dışı olmaktan çıkarılması da Türkiye Korsan Partisi’nin hedefleri arasında.

Sitede bulunan parti programında ise ülkemizde İnternet platformuna getirilen tüm kısıtlama ve engellemelerin kaldırılması, her türlü iletişimin temel özgürlükler bağlamında güvence altına alınması ve İnternet üzerinde oluşan paylaşım kültürünün geliştirilmesi bulunuyor.

Cesur olmak gerek

İsveç’ten sonra İngiltere, Finlandiya’da kurulan Korsan Partileri yasal zeminde kabul edildiler. Ülkemizde başlayan hareket ise şu an emekleme aşamasında. Eğer bu hareketi başlatan insanlar ciddiyse kim olduklarını açıklamalı ve kokrusuzca fikirlerini kamuoyuna duyurmalılar.

Yoksa bu hareket sadece bir Wikipedia sayfası olmaktan daha ileriye gidemez. İtetişim ve düşünce özgürlüğünü içtenlikle savunan bir oluşum olursa, bu korsanların ülkemizde de ilgi göreceğini söylemek mümkün.

Türkiye Korsan Partisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın.

:: Türkiye Korsan Partisi oluşumuna destek verir misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türk Korsanlar Meclise Yürüyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ben destek veririmmm

  2. SDN Okuru dedi ki:

    turkiyede korsan partisi felan, birakin bu isleri,, once biseyler uretmeye calisin, sizin neyinize 🙂 isvecte calistim ben, adamlar telif haklarini programi kendi yazmis gibi koruyor, biz once kendi bilgisayarimizdaki korsan programlari silip ucretini verip alalim 🙂 sonra parti yapmak kolay

  3. SDN Okuru dedi ki:

    şerefsizim hemen katılacam…

" Türk Korsanlar Meclise Yürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Korsanlar Meclise Yürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Korsanlar Meclise Yürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "