Okunma

Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor


23 Ocak 2018 Salı 15:39
Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor

Ödenmeyen borçlar nedeniyle bankalar, Türk Telekom yönetimine ortak olmaya hazırlanıyor. Otaş’ın 2 yıldır ödemediği borçlar firmanın yolun sonuna gelmesine neden oldu.

Özelleştirmelerin ardından %55 hissesi Araplara satılan Türk Telekom‘u yıllardır Otaş yönetiyordu. Çeşitli bankalardan 4.7 milyar dolar kredi alarak Telekom’a ortak olan Otaş, Oger Telecom grubunun şirketlerinden birisiydi. Ancak, grubun sahibi olan Hairiri ailesinin son yıllarda yaşadığı ekonomik zorluk nedeniyle bankalara olan borçlar ödenmemeye başladı.

Ortağı Suudi Arabistan’da Batmıştı

Türk Telekom’un %55 hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara özelleştirilerek 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. O dönem Türkiye’nin iletişim altyapısını tekelinde bulunduran Telekom, sahip olduğu inanılmaz güç sayesinde yatırımcıları ülkemize çekmişti. Yıllar içerisinde pazardaki konumu değişen şirket, ortaya çıkan pek çok rakip ile birlikte pazardaki payını kaybetmeye başladı.

Türk Telekom İhale Oger

Otaş’ın sahibi olan Oger grubu ise geçtiğimiz yıl 3.7 milyar dolarlık borçları nedeniyle Suudi Arabistan’da da kepenk kapatma noktasına gelmişti. Türkiye’de ise bankalara olan borçlar ödenmemeye başlamıştı.

2 yıldır borçlar ödenmiyor

290 milyon dolarlık taksitler 2 yıldır ödenmeyince toplam 29 banka, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıyla masaya oturdu. Bankalar arasında 1.5 milyar kredi veren Akbank, 1 milyar dolar veren Garanti Bankası, 500 milyon dolar kredi veren İş Bankası ve diğer 26 banka bulunuyor. Gelen bilgilere göre bakanlık ve bankalar anlaşmaya vararak çözüm yolunu belirledi.

Belirlenen çözüm yoluyla birlikte bankalar Türk Telekom yönetiminde söz sahibi olacaklar. Ancak, şirketin faaliyetlerinin bu değişimden etkilenmemesi için Türk Telekom yerine Otaş’ın hisselerinin bankalara geçirilmesine karar verildi.

Türk Telekom

Bankalar, 2016 yılından beri borçlar ödenmemesine rağmen yasal bildirimleri yapmamıştı. Ancak, bakanlıkla alınan karar doğrultusundan TürkTelekom borcu ‘tahsil edilemeyen borç‘ olarak gösterilmeye başlayacak.

Bankalar Türk Telekom yönetiminde

Oldukça ağır işlemesi beklenen hukuki sürecin yıl sonuna doğru tamamlanması ve Türk Telekom’daki %55 Otaş hissesinin bankalara geçmesi bekleniyor. Bankaların Telekom yönetiminde uzun süre bulunmak istememesi durumundaysa Telekom için yeni bir alıcı aranmaya başlayacak.

:: Sizce süreç nasıl işleyecek?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

4 yorum - “Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor”

 1. Genco dedi ki:

  Telekom enkazı bankalara zorla itelendi gözüküyor. Bankalar bunu karlı hale getirmek için çok çalışmak zorunda. Öncelikle beceriksiz yönetimden başlar ve muhtemel çalışan sayısını çok ciddi oranda azaltır. Rakipleri çok daha karlı ve az, öz, yetkin kadrolarla çalışıyorlar. Ciddi yöneticiler ile bu iş yapılır. Sonuçta yıllarca vergilerimizle yatırım yaptık beceriksiz hain yönetimlerle çar çur edildi telekom.

 2. Sertac aydogan dedi ki:

  sikmeseler bari 🙂

 3. Onder dedi ki:

  Tamamen yok olsa keşke

 4. Haqy dedi ki:

  Haraç mezat araplara verdikleri telekomun borçlarını yine halka mal etmeseler bari

" Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "