Okunma

Türk Telekom’un yeni sahipleri 3 dev banka!


05 Temmuz 2018 Perşembe 17:12
Türk Telekom’un yeni sahipleri 3 dev banka!

Otaş’ın 2 yıldır ödemediği borçlar nedeniyle alacaklı bankaların, Türk Telekom yönetimine ortak olmaya hazırlandığını bu yılın başlarında sizlere duyurmuştuk.

Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. Oger Telecom grubu şirketlerinden Otaş, bu hisseleri teminat olarak göstererek bankalardan 2013 yılında 4.7 milyar dolar kredi aldı.

Türk Telekom hisseleri için Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldı!

Ancak, grubun sahibi olan Hairiri ailesinin son yıllarda yaşadığı ekonomik zorluk nedeniyle borçlar ödenmemeye başladı. Bankaların krediyi yeniden yapılandırma sürecinde teminat hisselere el koymayı düşündüğü uzun süredir konuşuluyordu.

Türk Telekom

Bu kapsamda Rekabet Kurumu’nun internet sitesi üzerinde yapılan duyuru ile Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası‘nın, Ojer Telekomunikasyon’a ait Türk Telekom‘un yüzde 55’lik hissesini devralmak için başvurduğu açıklandı.

Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin Türk Telekomünikasyon A.Ş.’deki %55 oranındaki paylarının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması işlemi ” açıklaması yapıldı. Yani, bu üç banka Telekom’un hisselerini kuracakları bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralacak.

Daha önce neler yaşanmıştı?

290 milyon dolarlık taksitler 2 yıldır ödenmeyince toplam 29 bankaUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile masaya oturdu. Bu bankalar arasında Telekom’a 1.5 milyar kredi veren Akbank, 1 milyar dolar veren Garanti Bankası, 500 milyon dolar kredi veren İş Bankası ve diğer 26 banka bulunuyor.

Belirlenen çözüm yoluyla birlikte bankalar, Telekom yönetiminde söz sahibi olacaklar. Ancak, şirketin faaliyetlerinin bu değişimden etkilenmemesi için Telekom yerine Otaş’ın hisselerinin bankalara geçirilmesine karar verildi.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Türk Telekom’un yeni sahipleri 3 dev banka!”

 1. Enis dedi ki:

  Sahibi düşünsün çok ta tin😂😂

 2. Anonim dedi ki:

  Türk Telekom’un kötü imajı çok yıllar öncesine dayanıyor, tekel olduğu zamanlara. O yüzden iki yakası bir araya gelmez diye düşünüyorum bu kurumun.

 3. Anonim dedi ki:

  Başına turk. net in ceo su gelsin, Türkiye’de internet çağ atlar

 4. Zeynel Küçükekiz dedi ki:

  İş bankası Avea yı satmıştı şimdi pay sahibi tekrar olacak ne kadar manidar

 5. mataramasuko dedi ki:

  Satın alan araplar Türk Bankalarından aldığı krediyi ödeyemeyince bankalar TTkom a el koydu diyemiyorsunuz Devletin en çok kar eden kurumlarını böyle çar çur ediyorlar babamın malı gibi satarım diyen kanserden sürünüyor belki geberdi bizim paramızla bizim malımızı satın alan araplar da defolup gittimi bilinmez ama onlarada kalmadı kimseye kalmaz Türkiye bunlarada kalmayacak göreceksiniz

 6. Emre dedi ki:

  Garanti Bankası aldıktan sonra birlikte batıp yok olurlar umarım.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bedavaya verdik yetmedi, 5 kuruş para ödrmedikleri gibi üstüne bir de gelirleri hisseleri teminat gösterip dünyanın borcunu yaptılar. Yetmedi her sene karı cebe attılar. İhalenmim veriliş şekli nedeniyle ülkede telekominasyonun gelişmesinin önünde en büyük engel olması da cabası. Tez zamanda yom olup gider inşallah.

 8. Murat Topçu dedi ki:

  Köylerdeki tüm kablolar çalınmış, telekom hizmet vermiyor çoğu köye

 9. tarık dedi ki:

  Paketlere zamcık yolda anlaşılan

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vodafone dan daha iyisi yok.

 11. Genco dedi ki:

  Telekom enkazı bankalara zorla itelendi gözüküyor. Bankalar bunu karlı hale getirmek için çok çalışmak zorunda. Öncelikle beceriksiz yönetimden başlar ve muhtemel çalışan sayısını çok ciddi oranda azaltır. Rakipleri çok daha karlı ve az, öz, yetkin kadrolarla çalışıyorlar. Ciddi yöneticiler ile bu iş yapılır. Sonuçta yıllarca vergilerimizle yatırım yaptık beceriksiz hain yönetimlerle çar çur edildi telekom.

 12. Onder dedi ki:

  Tamamen yok olsa keşke

 13. Haqy dedi ki:

  Haraç mezat araplara verdikleri telekomun borçlarını yine halka mal etmeseler bari

" Türk Telekom’un yeni sahipleri 3 dev banka! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom’un yeni sahipleri 3 dev banka! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom’un yeni sahipleri 3 dev banka! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "