Okunma

Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor!


13 Mayıs 2009 Çarşamba 18:57
Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor!

Türk Telekom‘un yeni ADSL seçenekleri, internet kullanıcılarında büyük heyecan yarattı. Bugünden itibaren en düşün internet hızının 8 Megabit olması ve fiyatlarda yapılan değişiklikler, ilk bakışta çok cazip gibi gelse de, detayları öğrendiğinizde durumu bir kez daha değerlendirme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

O Tarifeler

İnternet ervis sağlayıcılarına sunulan tarifeleri aşağıdaki tabloda açıkça görebilirsiniz.

Bu tabloda, 8 Megabit sınırsız seçeneğin 49 YTL‘ye verilmesi, çok uygun gibi gelse de, “Sınırsız” kelimesini iyi anlamak gerekiyor.

Bir süre önce Turkcell‘in data tarifelerinde “Sınırsız internet paketi, aylık 3 GB’la sınırlıdır” dediği gibi, Türk Telekom da sınırsız internet seçeneğini 15 GB‘a sınırlamış durumda.

İnternet, Kötüye Nasıl Kullanılır?

Bunun nedeni olarak da “Kötüye kullanımı engellemek“. İnternet kullanıcıları da bu kadar güzel haberden sonra bu uyarıyı okuduklarında adeta çıldırıyorlar. İnterneti kötüye kullanım, altı doldurulmamış bir ibare olduğundan ve yeni nesil web içeriklerinin video ve ses gibi eskiye nazaran çok daha fazla trafik harcayan nesnelerden oluştuğu göz önünde bulundurulursa, saç baş yolmamak elde değil.

Türk Telekom yöneticilerinin açıklamalarını
izlemek için buraya tıklayın.

Bu konuda okurlarımızın internet alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını tahmin edebildiğimiz için, basın toplantısında Türk Telekom yöneticilerine kullanıcılar tarafından bu seçeneklerin tepki ile karşılanabileceğini ilettik. Aldığımız cevap ise oldukça ilginç. Türk Telekom‘un elindeki verilere göre ADSL kullanıcılarının ortalama 1 aylık trafik kullanımı; kişi başına 5,4 GB. Oysa forumlarımıza gelen mesajlarda, 5,4‘ü bir kenara bırakın 15 GB‘ın bile çok komik bir rakam olduğu, üstüne basılarak ifade ediliyor.

Kota Aşılırsa Ne Oluyor?

15 GB‘lık kota dolduğu anda hattınız, 8 Megabit‘ten 512 Kbps‘ye düşürülüyor. Yeni bağlantı seçeneğiniz ay sonuna kadar devam ediyor. 15 GB‘lık kotadan sonra 512 Kbps ile sınırsız trafik kullanabiliyorsunuz.

Ancak saniyede maksimum 50 KB ile download yapabildiğinizi göz önüne alırsanız, sınırsız da olsa bu bağlantı seçeneğinin çok yavaş kaldığı ortaya çıkıyor.

Eski Kullanıcılar Ne Olacak?

Web alışkanlıklarınıza bakarak, aylık 15 GB‘ın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız o zaman eski tarifelerle devam etmenizde fayda var. Bir önceki maksimum sınırsız (gerçekten sınırsız) tarife olan 4 Megabit hat kullananlar, dilerlerse 8 Megabit (15 GB sınırlı) hatta geçebiliyor, dilerse de 4 Megabit sınırsız hattını kullanmaya devam edebiliyor.

İnternetcafe ya da çok sayıda bilgisayarın bulunduğu iş yerleri gibi mekanlarda, 8 Megabit‘lik yeni tarifelerin yetersiz kalacağı aşikar olduğundan, eski bağlantıları ile devam etmelerinde fayda var.

:: Yeni tarife hakkında ne düşünüyorsunuz? Forumda tartışıyoruz.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

59 yorum - “Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben 4gb lik kota kullanıyorum bu ay adsl kota ya bakmayı unutum 1 500 gb lik aşmışım ne kadar fazla para öderim ??
  arkadaşlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tt net karsız bi iş yapmaz..zararlı her zaman müsteri cıkar nerde bi kampanya varsa orda bi kazık aranmalı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  GERÇEKTEN YAZIKLAR OLSUN …İNSANLAR MECBUR OLDUĞU İÇİN VE TTNET EFENDİ DE ALANINDA İYİCE UZMANLAŞIP OLAYI TEKELLEŞTİRDİĞİ İÇİN ŞİMDİ KISKIS GÃœLÃœYORDUR .!!!

  HELAL Mİ YA HU HELAL Mİ…MİLYONLARCA KULLANICININ HAKKINA GİRİYORSUNUZ…
  AVRUPA DA İNTERNET ÇOK UCUZ. HERKES LAPTOPUN KAPTIĞI GİBİ İSTEDİĞİ GİBİ ÇEKEN ALANLARDAN İNTERNETTEN FAYDALANIYOR…TELEFON ÃœCRETİNİ SÖYLEMEYE GEREK ***** O BEDAVA !!!
  YAZIKLAR OLSUN TTNET..
  BİR AN ÖNCE DÃœZELTMEYE GİDİN..
  Bİ YİĞİT MERT ŞİRKET YOK MU ŞU TTNETE KAFA TUTACAK HA !!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  halkı kandırmayın sınırsız olan sınırdılamaz internet yakında başkaların eline gecince acaba indirim yapsalarda inanmazlar ben sınırsızdaydım hız vazlalasın diye bu tarifeye gectim kınıyorum eski sistemime dönecem başka kişiler internet sunallarsa dogru insan olaraktan gececem internet türkiyede cok bahalı internette düşme yaşanabilir geregenin yapılmasını arz ederim kınıyorum halkı aydınlatsınlar vurdum kacma yapmasınlar bahattin aksay

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bulunduğumuz bölgedeki santral 8 mbit yerine 3 mbit desteklerse o zaman yandık bana telefonda dilekçe yazarsınız iptal ettirisiniz dediler tabii canımmm ne demezsin elini veren kolunu kaptırıyor zaten. neyse 15 gb kotayı aşınca 512K yerine şuan kulladığımız 1 mbit olsaydı geçerdim ama boş işler bunlar ttnet boş işler. kandır kandırabildiğin kadar …

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bişey anlamadım valla bu ne ya insan düzgün anlatır ben kotamızın kaça çıktıgını mereak ediom bunlardan banane

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ttnettin bu kampanyasında kota aşımından sonra ücret ödemek yerine hız düşüşü ***** harikka 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam pardon, 15 gb kota dolduktan sonra, 512 Kbps hızla kullanacagımız internet için ekstra ücret ödüyor muyuz?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yurtdışında beleş veriyorlar neti …
  ewde telefonun varsa netin bizden olsun diyorlar … Biz 1 mbit sınırsız bağlantıya 50 lira para ödüyoruz koyuyor valla …

" Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom, Kötülükten Anlamıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "