Okunma

Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı


25 Ekim 2017 Çarşamba 13:01
Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

Türk Telekom, üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Şirket, 2017 yılı üçüncü çeyreğinde de yılın önceki çeyreklerinde olduğu gibi çift haneli büyümesini sürdürdü.

Temmuz-Eylül 2017 döneminde yüzde 10.1 büyümeyle 4.5 milyar TL gelir elde eden Türk Telekom, yılın 9 ayında ise 13.3 milyar TL gelir sağladı. Bu dönemde Türk Telekom’un abone sayısı 40.5 milyona ulaştı. 2017 üçüncü çeyrekte gerçekleşen 900 binin üzerindeki toplam net abone kazanımı, Türk Telekom’un halka açıldığı 2008 yılından bu yana tek çeyrekte sağlanan en yüksek abone kazanımı oldu.

Türk Telekom 9 ayda 1.5 milyar TL yatırım yaptı

TechInside‘ın haberine göre, yılın üçüncü çeyreğinde 293 milyon TL net kar elde eden Türk Telekom’un 2017 yılının ilk dokuz ayındaki net karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 88 artışla 1 milyar 250 milyon TL’ye ulaştı. Türk Telekom’un, üçüncü çeyrekteki Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Faaliyet Kar’ı da (FAVÖK), yüzde 16 artış ile 1.7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Verimlilik uygulamalarının başarıyla hayata geçirilmesi sayesinde FAVÖK marjı 2017’nin üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre 2 puan artarak yüzde 37.2 olarak gerçekleşti. Ayrıca, 2017 üçüncü çeyrekte teknolojik dönüşüme 554 milyon TL yatırım yapan Türk Telekom, yılın 9 ayında toplam 1.5 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.
Sabit ses abonesinde dünyadaki trendin aksine ilk kez net abone kazanımı gerçekleşti

İnternette toplam 9.4 milyon abone sayısına ulaşıldı ve de 289 bin net abone artışı ile 2008’deki halka arzdan bu yana rekor abone kazanımı 2017 üçüncü çeyrekte sağlandı. Türkiye’nin 2023 hedeflerine paralel olarak hayata geçirilen ülkemizdeki internet yaygınlığını artırmaya odaklı “İnternet Bizden” tarifeleri bu çeyrekteki toplam internet net abone artışının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturdu.

Mobilde ise Türk Telekom, 414 bin net abone kazanımı ile 19.2 milyon mobil aboneye ulaşırken sabit ses abonesindeki global düşüş trendinin aksine halka arzdan bu yana ilk kez net abone kazanımı gerçekleştirildi. Böylelikle, yalın DSL hatları da eklendiğinde, 2017 üçüncü çeyrekte toplam sabit erişim hatları halka arzdan bu yana en yüksek artış olan 186 bin net artış ile 13.4 milyona yükseldi.

Ayrıca, ev TV aboneleri 2017 üçüncü çeyrekte bu segmentte şimdiye dek görülen en yüksek çeyreklik abone kazanımı olan 135 bin artış ile 1 milyonu aştı. Toplam TV abone sayısı ise 2.5 milyona ulaştı ve Türk Telekom’un ödemeli TV pazarındaki pozisyonunu güçlendirdi.

Türk Telekom CEO’su üçüncü çeyreği değerlendirdi

Türk Telekom’un güçlü başladığı 2017’nin üçüncü çeyreğinde de çift haneli büyüdüğüne dikkat çeken Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, finansal sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye ekonomisinin uluslararası arenada dikkat çeken hızlı büyüme trendini sürdürdüğü yılın üçüncü çeyreğinde, Türk Telekom olarak biz de çift haneli büyümeye devam ettik. Temmuz-Eylül 2017 döneminde yüzde 10’un üzerinde büyüyerek, 4.5 milyar TL gelir elde ettik.”

Doany sözlerine şöyle devam etti: “Bu sebeple, bugüne kadar bizim için en öncelikli alanlardan biri olan müşteri memnuniyetini bir adım öteye taşımak, mükemmele yaklaştırmak amacıyla çok kısa süre önce EMPATİ programını başlattık.

Amacımız bize güvenen 40 milyonun üzerindeki abonemizin memnuniyetini en yüksek seviyeye çıkarmak. Bir diğer önem verdiğimiz alan ise, yüksek teknolojinin ülke kalkınmasına katkısını artırmak. Bu amaçla Türk Telekom olarak Türkiye’nin en ücra köşesine kadar yüksek teknolojiyi götürmeye devam ediyoruz.

Bunlara ek olarak, ‘internetsiz ev kalmasın’ misyonuyla hem kurumsal sosyal sorumluluk alanında öncü olup, hem de Türkiye’de internet penetrasyonunun artması için adım atıyoruz.”
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı”

 1. çaça dedi ki:

  türk telekomun taşören firmasında calısıyorum adamlar yemek parası vermıyo kendın getırıcen diyo ama gündede en az 20 müşteriye gidicen diyo… bu nasıl adalettir

 2. Ahmet kaya dedi ki:

  Şu rakamlara bak Allah aşkına çalışana (Teknik personele) gelince de zam verecek durumda değiliz derler. Siz de çalışınına değer vermeyen şirketten kaliteli hizmet beklemeyin.

 3. ilhan dedi ki:

  şu telekom kadar nefret ettiğim bi kurum yok. mecburen alıyorsun. imzayı attıktan sonra seni adam yerine koyan yok. her şekilde sömürüyor. ya her ay paşa paşa her faturanı ödeyecen, iptal etmek istiyorsan öyle bir fatura çıkartıyorlarki, faturalarını öde daha iyi. yani mecburen devam ediyorsun, daha doğrusu sömürülüyorsun.

 4. Zuzu dedi ki:

  Hizmet yok, yatırım yok tabii ben mi büyüyeceğim.

" Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "