Okunma

Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği


17 Ağustos 2018 Cuma 10:14
Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan elektronik ürünleri yerine yerli ürünleri kullanma çağrısının ardından bir hamle de Türk Telekom ile Vestel işbirliği ile gerçekleşti.  Vestelcell ürününe yönelik iş birliği anlaşması imzaladı.

Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği

İki büyük firmanın güçlerini birleştirecek anlaşma kapsamında Vestel, bini aşkın mağazasında Vestel Venus akıllı telefonlarının satışını Vestelcell mobil iletişim markasıyla Türk Telekom altyapısı üzerinden gerçekleştirecek. Vestelcell ile Vestel Venus akıllı telefonlarının satışına sene sonunda başlanması hedefleniyor.

Türkiye ekonomisinin zor bir sınavdan geçtiğini belirten Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, “Türk Telekom olarak üzerimize düşeni her alanda yapmaya devam ediyoruz. Ülke ekonomisine katma değer yaratacak milli kalkınmayı hızlandıracak yerli ürün ve projelerimizle devletimizin ve milletimizin yanında yer alıyoruz.

Bu kapsamda Türkiye’nin gurur kaynağı markalarından birisi olan Vestel ile işbirliğimizin ilk adımı olarak karşılıklı iyi niyet anlaşması imzaladık. Türkiye’nin her biri alanında lider iki milli değeri iki büyük şirketin güçlerini birleştirmesinden doğacak sinerji ile ülke menfaatleri doğrultusunda yerli ürün ve teknolojilerin kullanımını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Dursun: Türkiye’nin iki milli devinin iş birliği ülke ekonomisine güç katacak

Türk Telekom-Vestel iş birliği kapsamında ilk etapta sunacakları Vestelcell hatların, yıl sonundan itibaren bini aşkın Vestel mağazasında Vestel Venus akıllı telefonları ile birlikte cazip teklif ve avantajlarla satışa sunulacağını aktaran Dursun, “Elektronik ürün pazarında yerli ürünlerin daha çok tercih edilmesi ülke ekonomisine güç katacak. Türkiye’nin milli değeri Türk Telekom yerli ve milli ürün ve teknolojileri üretme, destekleme, kullanıma sunma konularında üzerine düşen bütün sorumlulukları yerine getirerek sektöre örnek, devletine ve milletine destek olmayı kararlılıkla sürdürecektir” dedi.

Türk Telekom ile yaptıkları iş birliği ile tüketicilere yeni bir deneyim sunmayı hedeflediklerini belirten Vestel Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ergün Güler “Vestel olarak sadece üretim yapmıyor, bu ülkenin ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. 2014 yılında üretmeye başladığımız Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu Venus, bu açığın kapanmasında önemli rol oynuyor. Akıllı telefon üretim sürecimizde her zaman yüksek teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla müşterilerimize sunmayı hedefledik. Venus her geçen gün kendini geliştirerek dünyadaki rakiplerine kafa tutuyor.

Ürettiğimiz teknolojinin yanı sıra, yaptığımız bu iş birliği ile tüketicilerimize artık katma değerli hizmetler de sunacağız. Türk Telekom’un alt yapısını kullanacak olan Vestelcell, Venus akıllı telefonların tamamlayıcısı olacak. Yapılan bu yeni iş birliği dışa bağımlılığı azaltmak, teknolojide yerli alternatifler yaratmak adına ülke ekonomisi için çok büyük bir adım. Vestel olarak temennimiz; milletimiz yerli telefon kullansın, iletişimini bu toprakların gururu ürünlerle sürdürsün” şeklinde konuştu.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkcell’den sonra kullanacağım yeni operatörüm belli oldu…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu iki firma,yerli ve milli öyle mi?
  “İsrail Türkiye ye büyük insanlık yapacak”deseler şaşırmam. Ama bu iki firmadan
  İnsanlık adına bu güzellik beklemek.. Aklım almıyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vestcell daha uygun bir isim.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türk Telekom 10 gün önce istediğim telefonu bana alsbilecegimi grup 2 müşterisi olduğumu söylerken, şimdi neden ödeme duzrnsizligi gibi bı bahane üretiyor, satmiyor telefon bu mu katkı ekonomiye

 5. baca42 dedi ki:

  vestele lafım yok, ancak telekom varsa ardınıza bakmadan kaçın. böyle berbat bir firma olamaz. bende dahil çevremde o kadar çok mağdur varki sayamıyorum. vestele tavsiyem başka ortak bulsun

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel yerine casper veya general mobile a yonelseler keske. Vestel telefon yapamiyor casperin,gm nin cok guzel donanim ve yazilim acisindan telefonlar mevcut. Tabi onlar uretimlerini yurtdisinda mi yaptiriyorlar mechul.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  cihaz parcalari Çin’den geliyor. zaten normalde hi,met saglayamiyorsunuz.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyada hiçbir ürün yüzdeyüz yerli değil ki zaten. Samsung bile 15-20 sene de bu hale geldi. (Özellikle mobilde) Huawei örneği ortada. Apple yüzdeyüz yerli üretim mi? Kendimizi karalamak en büyük özelliğimiz…

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türk Telekom firması adını degistirmeli. Turkiye ile hiçbir alakası kalmadı

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli ve milliden kasıt, ürünün içeriği değil. Satışın 2/3 dış ülkeye, 1/3ü ise bizim karımız olsun demek. Yoksa ne Vestel ne de Pardus yerli değil. Hepsinin içi ABD.

 11. Anonim dedi ki:

  Türk Telekom bıraksın vesteli filan elindeki tivibu enkazını halletsin. birsürü müşteri mağdur 3-4 belgesel kanalından başka doğru düzgün kanal yok.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu memleketin gelişmesi yapılan hiçbirşeyi beğenmeyen klavyeci salaklar yüzünden çok zorlaşıyor… Rekabetin çok olduğu akıllı telefon sektörüne yerli bir firma giriyor birşeyler yapmaya çalışıyor ama bizim hıyarlar beğenmeyip çinin toplama xomio falan filanına rağbet ediyor. Üretilene de sövüyor… Gökten birdenbire s9 falan düşecek te bu salaklar memnun olacak.. Ondan sonrada yok fabrikalar satıldı yok yerlilik yok diye atıp tutuyor… Sahip çıkmazsanız bu ülkede daha iyileri hiçbir zaman üretilmez… Cebinde iphone ile, samsungla, falanla filanla kimse yerlilik nutukları atmasın…. 1yıldır venus 5580 kullanıyorum, j7 prime dan tek farkı parmak izi olayı.. Venus 5580 780tl,j7 1350tl….ÜLKENİZDE ÜRETİLENE SAHİP ÇIKIN….

 13. Anonim dedi ki:

  Büyük markalar, marka değerleri ile sizden para kazanıyor. Örnek vermek gerekirse, sadece ürünün maliyeti 100USD ise, size 300USD’ye satıyor. Aradaki farkı marka değerine ***** yurtdışına 300USD kaçırmış oluyorsunuz.

  Maliyeti 100USD olan telefonu TR’de toplayalım diyelim. 80 USD’lik kısmını dışarıdan aldığın parçalar olsun .20USD’lik işçilik ve parça girdisi sağladın ve ürünü 150USD’ye müşteriye sattın. Sonuçta ne oldu. Yurtdışına 80USD kaçtı.
  Bu durumda hem tüketici kazandı hemde kazanç yerli üreticiye kaldı. Üretici’de kazancı yeni telefon geliştirmek için sermaye yaptı ve git gide daha iyi ürünler üretebilir.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli yersiz çıkışlar beni endişelendiriyor
  :s

 15. Anonim dedi ki:

  Türk Telekom zaten başlı başına yerli değil neyin yerli ve millisinden bahsediyorsunuz, onu satanlar bugün abd ye boykot uygulamaya çalışan zihniyetin ta kendinisi bırakın allahınızı severseniz

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İkisinden de nefret ediyorum. Birine 750 lira civarında sözleşmeleri unutup hat iptal etmişim diye ceza ödedim.
  Öteki de arızalanan parçayı temin edemediği için tamiri yapılamayan ***** 40 lira servis ücreti ödedim.

 17. Anonim dedi ki:

  Türk Telekom satılmadı mı ne yerlisi?

 18. Anonim dedi ki:

  Her parçasının yerli olmasını bekleyen sayın şahıslar, Samsung’un şuandaki işlemcisini kendisi mi üretiyor ? Telefonların ramlerini bile 2-3 yıldır kendisi üretmeye başladı fakat 10 yıl öncesine gidersek samgung e250 zamanlarında hangi parçasını kendisi üretiyordu ? Yerli bir firmanın gelişebilmesi ve parçalarının çoğunluğunun yerli olabilmesi için önce kâr etmesi sonrasında bu paradan arge çalışmalarına bütçe ayırması gerekir…

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya vestel cep telefonlarinin parcalarini neredeyse tamami amerikan, ne yerlisinden bahsediyolar. Salak kandiriyorlar sanki

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Dunyadaki bütün telefon üreticılerı bu şekılde calışıyo önemli olan bızım herparcayı uretmemız deıl paranın bızde kalması vestel alarak sadece donanım parası abdye gıdıyo ama telefonn kendısını abd den aldıgında kat kat fazlası abd ye gıdıyo yanı bugun ıphon bıle ıslemcısını kendı uretmıyo önce bi arastır

 20. Anonim dedi ki:

  Vescell daha güzel olurdu sanki

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli ve milli olarak önce city ibaresini kaldirsalar gerisi gelebilir. Bu arada Vestel yine bir gazla ithal edilen telefonlara ek vergi getirtebilir ki bu da gayet güzel bir proje olmuştu millilik adına

 22. Anonim dedi ki:

  Önce telekom hattı bir çeksin şehrin göbeğinde hat çekmiyor bazen.

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ABD menşeli android işletim sistemi kullanan yerli ve millî telefonumuz Vestel Venüs’ü gururla kullanırız artık…

 24. Milli dedi ki:

  Yani Telekom yerli mi ? %50 yerli iş birliği olmuş

 25. kaya dedi ki:

  isletim sistemi ne olacak peki whatsapp yerine ne kullanacaz

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bip var Türkiye’nin

  2. Anonim dedi ki:

   ptt messanger var

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vestelin bu Venüs markasını bırakıp başka ve işe yarar bir model çıkarması lazım. İsmi “V” ile başlamasın mümkünse:)

 27. KerimK dedi ki:

  Vestel sadece teknik birlestirme isi yapiyor anladigim kadari ile. Gonul ister ki kullandigi teknolojileri de kendisi uretsin. Eminim ki diger firmalarla isbirligi yaparsa bunu rahatlikla gerceklestirebilir.

" Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom ve Vestel’den yerli iş birliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "